altmarius

cultură şi spiritualitate

Tarnóczi Jakab: „Ennek így kellett történnie”

https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/08/tarnoczi-300x169.jpg 300w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/08/tarnoczi-768x432.jpg 768w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/08/tarnoczi-1024x576.jpg 1024w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/08/tarnoczi-1068x601.jpg 1068w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/08/tarnoczi-747x420.jpg 747w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/08/tarnoczi-24x14.jpg 24w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/08/tarnoczi-36x20.jpg 36w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/08/tarnoczi-48x27.jpg 48w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/08/tarnoczi.jpg 1200w" sizes="(max-width: 696px) 100vw, 696px" alt="" title="Tarnóczi Jakab - fotó: Éder Vera / SZFE" /> Tarnóczi Jakab - fotó: Éder Vera / SZFE

Tarnóczi Jakab idén végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen zenés színházi rendezőként. Már negyedévesen egy vizsgamunkával, a Schroffenstein családdal felhívta magára a figyelmet, azóta izgalmas előadásokat készített többek között a nagyváradi Szigligeti Színházban és a Katona József Színházban. Sűrű szeptember elé néz: Vízkereszt-bemutatója lesz Salgótarjánban, a Színikritikusok Díjának egyik várományosa a legígéretesebb pályakezdők között, és az ő Bernd Róza-rendezésével nyit a Thália Színház új kamaraszínpada, a Télikert.

– Kezdjük a pályakezdőket érintő obligát kérdéssel: miért épp a rendező szak?

 Evidens volt, úgy éreztem, nincs más alternatíva. Nehéz erről beszélni, mert utólag azt érzem, minden éppen úgy történt, ahogy kellett, és anélkül, hogy görcsöltem volna rajta. Valószínűleg ez segített át a felvételin.

– Az egyetem alatt sem voltak görcseid, ott is minden teljesen evidensen történt?

 Nem, azóta csak görcsök vannak, de szerintem ezzel mindenki így van, az is, aki évtizedek óta a pályán van. Az egyetemen egyfajta kapunyitási pánikot éreztem. Az érettségi után azonnal felvesznek oda, ahova vágysz, de rájössz arra, hogy amit szeretnél, az nem lesz, hanem már van, az álmodozásra pedig se hely, se idő, mert minden pillanat számít, és nagyon kell koncentrálni, hogy tudatosan dönts, ne csak sodródj – hát az eléggé sokkoló… Mindig görcsölünk!

https://papageno.hu/wp-content/uploads/2018/12/EDV_8809-300x206.jpg 300w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2018/12/EDV_8809-768x526.jpg 768w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2018/12/EDV_8809-1024x702.jpg 1024w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2018/12/EDV_8809-100x70.jpg 100w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2018/12/EDV_8809-218x150.jpg 218w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2018/12/EDV_8809-696x477.jpg 696w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2018/12/EDV_8809-1068x732.jpg 1068w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2018/12/EDV_8809-613x420.jpg 613w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2018/12/EDV_8809-24x16.jpg 24w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2018/12/EDV_8809-36x25.jpg 36w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2018/12/EDV_8809-48x33.jpg 48w" sizes="(max-width: 1167px) 100vw, 1167px" />
A Schroffenstein család (SZFE-Ódry Színpad) – fotó: Éder Vera

– Észszerű kompromisszumokat persze, kell kötni, de van, aki azoktól mentesen dolgozhat?

 Van. Talán az, akiben megmarad a kíváncsiság, és nem a mesterségbeli, a technikai tudására épít csupán. Lehet, hogy mindig ugyanazt a témát boncolgatja más-más alapanyagokkal és színészekkel, de a mániákusság biztosan jellemző rá.

– Mondd, neked van már mániád?

 Inkább azt mondom, hogy igyekszem bízni a megérzéseimben.

Azt hiszem, hogy a témák, a problémák, jelenségek, motívumok valamiféle ciklikus rendszerben mozognak, vissza-visszatérnek, és időnként az ember megtalál hozzájuk egy anyagot, egy csapatot.

De borzasztó nehéz tapasztalatokról beszélnem, mert abból még kevés van.

– Miközben ha megnézem az utolsó két egyetemi évedet, akkor a sűrű jelzőt nyugodtan használhatjuk, ráadásul volt ebben egy igazi dobbantás, a nagy figyelmet keltő Schroffenstein család.

 A Schroffenstein család fontos munka volt. Mégis azt érzem, kicsit túlmisztifikálták, túl nagy és ijesztő volt a hype körülötte. Ne érts félre, borzasztó meghatározó volt a találkozás minden színésszel, óriási energiákkal, szabadon, kompromisszummentesen tudtunk dolgozni. Méltó volt a színészek sikere, de hát ez mégiscsak egy egyetemi vizsgaelőadás volt. Lement belőle kettő még tavaly márciusban, aztán nehezen lehetett egyeztetni, és én le is raktam, el is tettem. Május végére valahogy összejött még kettő belőle. Ott álltam az ajtónál, láttam, ki mindenki jött el. Volt benne valami bizarr, valami ijesztő. Szívesen gondolok erre az előadásra, ami, ahogy mondtad, nagyszerű dobbantó volt, de szeretném, ha nem mindig ez lenne a vonatkozási pont, ha folyamatosan meghaladnánk magunkat.

– Egyfajta buborékban élek én is, a Facebook-falamon például erősen reprezentáltak a színházi és színház iránt az átlagnál jobban érdeklődő ismerősök, akiknek a posztjaiból úgy tűnt, Az eltört korsó Szkéné-beli vendégjátéka szintén sokakat megmozgatott. Figyelnek rád, nemcsak az Ódryra vagy a Katona Sufnijába mennek el érted, és persze ott a Színikrikusok Díja-jelölés is.

 Én ezt nem érzem. Nincs pontos képem arról, kik érdeklődnek irántam. A jelölésen is meglepődtem, egyáltalán nem érzékelem, hogy én vagy az előadásaim számon vannak tartva. Különös dolog ez: a Schroffensteinből keveset játszottunk, a Korsó kétszer ment itt, Budapesten, háromszor Salgótarjánban, és igaz, hogy a Leláncolt Prométheuszból lement harmincöt előadás, de a Sufniba csak ötvenen férnek be. Tehát keveset lehetett látni belőlem.

– Te alapvetően ennyire önreflexív, magadat és a helyzetedet hidegen, távolságtartóan elemezgető ember vagy, vagy ez tanult stratégia?

 Ezt a helyzetet muszáj elemezni, a helyén kezelni. Nagyon könnyen el lehet csúszni, ha jönnek a felkérések. Az ember amellett, hogy pályakezdőként szeretne tapasztalatot szerezni, minél több színésszel találkozni, tart attól, hogy ha nemet mond, a következő alkalommal már nem hívják. Aztán jön a pánik, mert hirtelen tele a naptár, körberendezheted az országot, gyakorlatilag beleesve egyik munkából a másikba, teljesen felkészületlenül, inspiráció nélkül. Ezt felismerve fájó nemeket kell mondani.

Lőrinczy György jegyezte meg az egyik színházmenedzsment-órán, hogy sokkal többet lehet tanulni abból, ha nemet mond az ember egy csábító ajánlatra, minthogy elvállal feladatokat, amiket végül nem tud teljesíteni. Ascher szerint pedig csak egy rosszabb vagy veszélyesebb van annál, ha az embernek nincs munkája: az, ha túl sok van.

Pályakezdőként könnyű abba a csapdába beleesni, hogy azt hiszi az ember magáról, mindent elbír, és aztán nem csupán az derül ki, hogy nem, nem bír el mindent, hanem ami ennél is rosszabb, elveszíti a lelkesedését, az örömét, a hitét.

Az egyetemen sok éles helyzetbe kerültünk, a mestereink megtanították a technikai alapokat, a teátrális hatás mechanizmusait, dolgoztunk operaénekesekkel, mozgattunk kórusokat, rendeztünk a Müpában, úgyhogy könnyen azt hihetnénk, megy ez nekünk. De ha egyetlen kérdésre, a „miért”-re nincs válasz, teljesen feleslegesen dolgozunk.

– Ha már említed az operaénekeseket, a kórusok mozgatását, beszéljünk egy kicsit a zenés színházi szakirányról, amin végeztél. A gyakorlatban ez mit jelentett?

 Ez legelsősorban Selmeczi Györgyöt jelentette, valamint a párhuzamos zenés színész osztállyal való szoros munkát, ebben benne voltak a zenés mesterség órák, az ének- és mozgásvizsgák, amit nekünk igy ugyanúgy kellett teljesítenünk, mint a színészeknek. Később pedig jelentette a BMC-vel, Eötvös Péterrel, illetve az Operaházzal való együttműködést. Kovalik Balázzsal és Almási Tóth Andrással is volt egy-egy kurzusunk.

– Hogyan fogadtak el benneteket az énekesek?

 Könnyen beengedett bennünket ez a nagyon zárt közeg, és ennek az volt az oka, hogy az egyetemen mi magunk is megtapasztaltuk, hogy fizikailag milyen nehéz a színpadon énekelni. Tisztában voltunk vele, hogy egy énekesnek mennyi dologra kell figyelni a megfelelő támasztástól a partneren át egészen a karmesterig – sőt, hogy egyáltalán lássa a karmestert –, ezért nem kértünk tőlük semmit felelőtlenül.

Az átlagos prózai rendező bekerülve az Operába gyakran azt hiszi, könnyen megváltoztathatja a műfaj diktálta szabályokat.

De Brünnhildének egész egyszerűen muszáj éppen azon a ponton és éppen úgy állni a színpadon, hogy áténekeljen egy Wagner-zenekart. Ezeket figyelembe kell venni, ez minden szituációs ötletet felülír.

– A következő évadot a Tháliában kezded, az új kamaraszínpad, a Télikert a Bernd Rózával, a te rendezéseddel nyit. Jól gondolom, hogy a kályha, ahonnan indulunk, a Schroffenstein család? Hiszen az előadásban a Thália művészeti vezetője, Schell Judit is játszott.

 A vele való találkozás is pont olyan, mint az, hogy felvettek az egyetemre: ennek így kellett történnie. Amikor felhívtam, elmondtam neki, ki vagyok, mit szeretnék, kiderült, hogy ő épp egy ilyen feladatra vágyott, mint a Schroffenstein.

Aztán Judit a Thália művészeti vezetője lett, és felkért egy rendezésre. Szerintem már a felkérés is bátor döntés volt az ő részéről, az pedig különösen, hogy igent mondott erre a darabra.

Bernd Róza kemény történet, semennyire nem Thália-kompatibilis, de a Télikert a kompromisszumok nélküli kísérletezés terepe lesz.

Mi legalábbis így dolgoztunk.

 Patkányok, A bunda – ennyi jut eszembe Hauptmannról, ezek azok a drámái, amelyek fel-felbukkannak magyar színházak repertoárján. Ciki, ha nem ismerem a Bernd Rózát?

 Egyáltalán nem. A magyar Hauptmann-drámakötetben sincs benne. Egyedül Ascher Tamás ismerte, akinek drága Radnai Annamária tanárnő mutatta meg.

– Mit kell róla, a drámáról és címszereplőjéről tudni?

 Egy bírósági tárgyalás inspirálta a szerzőt. Ez a történet a vidéki társadalom sűrű lenyomatát adja, azt láthatjuk, hogy egy közösség hogyan teszi tönkre szinte észrevétlen módon, szándékoltság nélkül az egyik tagját. Mindenki a saját morális elveit igyekszik megvédeni, a terjengő félinformációkból és kétes tudásokból mindenki konstruál magának egy igazságot, és ezáltal valódi tettlegesség nélkül is megtörténik a tragédia. Nincs szó fizikai bántalmazásról, mégis beleszakad egy ember, aki nem ártatlan, nem hős, de különös és különleges lány, egy öntudatára ébredt, erős személyiség.

– Hogyan találtál rá?

 Én elég sokat járok Németországba. Ott gyakran előveszik a darabot, Hauptmann pedig közel áll hozzám. Utánakerestem, és egészen hihetetlen módon megtaláltam a művet az interneten Hevesi Sándor fordításában, ami a 110 évvel ezelőtti, Nemzeti Színház-beli bemutatóhoz készült.

Nem tudtam, hogy hol, mikor, milyen formában fogom megcsinálni, de azt igen, hogy a címszerepet Mentes Júlia Virgínia kell, hogy játssza.

Miután Judit felkért, egy nyáron át kerestem az alapanyagot, és bár szabadkezet kaptam, eleinte a könnyedebb műfajban keresgéltem. Többször tűnt úgy, hogy most megtaláltam az anyagot, de végül mindig hiányzott valami. Majd az utolsó pillanatban beugrott a Bernd Róza. Feltételem volt azonban, hogy meghívhassuk a címszerepre Julcsit. Judit korábban nem ismerte őt, de miután leadtam a szereposztást, megnézte őt több előadásban, és le is szerződtette. Azt gondolom, Julcsi jelenléte nagyon jót tett a csapatnak. Az elejétől kezdve félelem nélkül próbált, mert szélsőséges, sőt akár rossz is lenni, ez pedig felszabadítóan hatott mindenkire. Az övé az abszolút főszerep, mindenki hozzá viszonyul, így az ő energiái akaratlanul is átragadtak a többiekre.

– Erre a darabra is jellemző az a furcsa, szélsőséges humor, ami Hauptmann-nak a sajátja?

 A megszállottság és mániákusság szélsőséges archetípusain helyenként lehet majd nevetni. Hauptmann szereplői dialektusban beszélnek, amit magyarul nagyon nehéz visszaadni, mert más jelentésrétegeket hoz be a színpadon a tájszólás, míg a németben valamiféle elemeltsége vagy költőisége lesz annak, ha a 110 évvel ezelőtti berlini dialektusban beszélnek, mint a Patkányokban, vagy mint itt, ahol sziléziai dialektust használ. Hevesi fordítása pontos, igaz, első olvasatra egy népszínmű hatását kelti – amire még rá is erősít –, ezen valamelyest igazítottunk.

Izgat a nyelv struktúrájának és a színpadi formának az egymásra hatása, ennek a lehetőségei. Az elmúlt években rendeztem Goethét, Aiszkhüloszt, Kleistet, Shakespeare-t, akik mind olyan meghatározott nyelvi konstrukciót használtak, ami inspirál, és amitől nem szívesen térek el.

Vizualizări: 174

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor