Kép: Pexels

2018. június 17-én Mexikó történelmi győzelmet aratott Németország válogatottja felett a 2018-as labdarúgó-világbajnokságon. A mérkőzés alatt Mexikóváros lakossága a képernyők elé ült, Hirving Lozano 35. percben lőtt góljától pedig az egész város egyszerre kezdett el ünnepelni.

A gól hatását még a mexikói Földtani és Atmoszférakutató Intézet szeizmológiai csoportja (SIMMSA) is kimutatta - írja az IFLScience. A szervezet két, Mexikóváros területén elhelyezett szeizmométere ugyanis kisebb földmozgásokat érzékelt a találatot követő pillanatokban. A csoport szerint a jelenséget az egyszerre felugró szurkolók idézhették elő.

A mért érték technikai értelemben nem utal földrengésre, hiszen nem történtek tektonikai mozgások, a felszabaduló energia pedig jóval kisebb volt annál, mint amit a Föld képes előállítani.

A SIMMSA közleménye szerint az esemény valójában egyáltalán nem volt jelentős, és csupán azért tudták rögzíteni, mert szeizmométereik kellően érzékenyek voltak, és közel helyezkedtek el a rezgés forrásához. Az eseményt a helyi lakosság valószínűleg nem is észlelte.

Az ehhez hasonló mesterséges, úgynevezett pszeudó földrengések valójában meglepően gyakoriak. 2017 novemberében például Limában mutattak ki egy kisebb mozgást, miután Peru betalált az Új-Zéland elleni világbajnoki selejtezőn.

Az érzékenyebb szeizmográfok egyébként további nem földrengésekhez köthető eseményeket is képesek kimutatni. 2018 januárjában például egy Michigan felett megsemmisült meteor lökéshullámát érzékelték, a 2017-es Irma hurrikán szelei pedig több műszert is megtévesztettek.