Kép: Optical: NASA/ESA/Hubble/STScI; X-ray: NASA/CXC/UNH/D. Lin et al.

A legtöbb fekete lyuk két típusba sorolható be: az egyik csoportba kisebb, a Napnál néhány tucatszor nehezebb, míg a másikba több millió naptömegű objektumok, úgynevezett szupermasszív fekete lyukak tartoznak. A szakértők most egy ritka, köztes tömegű objektumot figyeltek meg.

Az új fekete lyuk két szempontból is különleges: egyrészt köztes tömegű, másrészt azonosítása előtt nem sokkal egy csillagot tépett szét - számol be az Európai Űrügynökség oldala.

Az érintett objektum mintegy 740 millió fényévre fekszik a Földtől. A kutatók egy megfigyelés-sorozat segítségével hirtelen röntgensugár-kitörést mutattak ki a fekete lyuknál. A szakértők úgy gondolják, hogy ez egy csillag megsemmisülésének a nyoma.

A csillagászok hasonló jelenséget eddig csak egy szupermasszív fekete lyukaknál figyeltek meg. A közelmúltban azonosított röntgensugár-kitörést azonban egy jóval kisebb, 50 ezer naptömegű objektum produkálta.

Jay Strader, a Michigani Állami Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a kitörést két 2005-ös képen fedezték fel, a fényesség pedig arról árulkodott, hogy az esemény néhány évvel korábban történhetett. „Az összes adat egybevetésével megállapítottuk, hogy a szerencsétlen csillag valószínűleg a mi időnk szerint 2003 októberében szakadt szét, és olyan energiát szabadított fel, amely az elkövetkező 10 évben szívódott fel” - nyilatkozta a szakértő.

A kutatók az objektumot az Európai Űrügynökség (ESA) XMM-Newton katalógusában találták meg. Később a csapat különböző űreszközökkel folytatta a fekete lyuk megfigyelését.

Norbert Schartel, az ESA munkatársa és az XMM-Newton projekt tudósa úgy véli, az efféle objektumok és a hozzájuk fűződő események sokban segíthetnek a fekete lyukak alaposabb megértésében.

2017-ben a szakértők két köztes tömegű fekete lyukat is felfedeztek, ezek az objektumok azonban jóval közelebb helyezkedtek el hozzánk.