Fotó: Caroline Power

Caroline Power, egy Roatánon élő fotós a közelmúltban több képet is készített a szemétszigetekről - számol be a Phys.org. A képek alapján úgy tűnik, egyre több hulladék kerül a tengerbe.

A hullámok miatt a műanyagokból és kórházi hulladékból álló törmelék egy része összeáll. Az észak-hondurasi Omoa közelében több ilyen szemétsziget is található.

Leonardo Serrano, a város alpolgármestere szerint természeti katasztrófával van dolguk. Serrano úgy véli, a hulladék a szomszédos Guatemala miatt jut a tengerbe, az ország területén ugyanis rendszerint a folyókba engedik a szemetet.

Power vitatja ezt az elképzelést. A fotós szerint nem tudni biztosan, hogy a törmelék honnan származik, de a források közt lehetnek a hondurasi és a guatemalai települések. A fennmaradó hulladékok Közép-Amerika és a Karibi-térség bármely területéről érkezhetnek. „A mikroműanyagok egy része valószínűleg évek óta sodródik” - mondta Power.

A májustól decemberig tartó esős évszak alatt az Omoa partjaira sodródó szemét a város turisztikai vonzerejét is gyengíti.

Nancy Calix tengerbiológus hozzátette, a hulladékok töredékét látjuk csak, a törmelék többsége ugyanis a tengerfenékre süllyed. A kutatók korábban számtalan műanyag miatt elpusztult halat és teknőst is találtak már.

A karibi szemétszigetek problémájára először három éve hívták fel a figyelmet a szakértők, azóta azonban romlott a helyzet. Az omoaiak hiába szerveznek tisztítóakciókat, a törmelék túl gyorsan halmozódik. A takarítás és a hulladék elhelyezése ráadásul rendkívül költséges.

Az utóbbi időkben a guatemalai környezetvédelmi és külügyi miniszter is ígéretet tett arra, hogy megpróbálják orvosolni a problémát.