altmarius

cultură şi spiritualitate

A Deák térig akarták elvinni a HÉV-et – 135 éve adták át a Cinkotára vezető helyiérdekű vasutat

Írta: Domonkos Csaba
A Gödöllői HÉV első szakasza, amely a Keleti pályaudvarról Cinkotára vezetett, 1888-ban nyílt meg. Az akkori tervek szerint a vonalat nemcsak a Pesttől távolabb eső települések felé, Csömörön át Fótig szerették volna meghosszabbítani, hanem Budapesten belül is: bevitték volna a vonalat a mai Deák térig, a Városháza – akkor Károly-kaszárnya – épületéig.

Nehezen felmérhető az a hatás, amit a helyiérdekű vasutak megjelenése kiváltott Magyarországon. A vasút pár év alatt szinte mindenkihez „házhoz ment”. A helyiérdekű vasút ugyanis azt jelentette – ezt tette lehetővé egy 1880-as törvény –, hogy egyszerűbb műszaki kialakítással, kifejezetten helyi forgalomra, jellemzően teherforgalomra épüljenek vasútvonalak. Az ilyen vasutat helyi kezdeményezésre építették, helyi befektetéssel, de az üzemet a MÁV látta el. Pár év alatt az egész országot behálózták az ilyen helyiérdekű vasútvonalak. Ennek ellenére az elnevezés az ezektől a vidéki vasutaktól sok mindenben eltérő a budapesti agglomerációs vasutakra ragadt rá.

E vasútvonalak is helyiérdekű vasútként épültek meg, ahogy a 135 évvel ezelőtt, 1888. július 20-án átadott, akkor még csak Cinkotára vezető helyiérdekű vasút is, igaz az üzemeltetésüket nem a MÁV, hanem a beruházó Budapesti Közúti Vaspálya Társaság (BKVT) egy leányvállalata, a Budapesti Helyi Érdekű Vasutak Rt. látta el. A BKVT ekkor a városon belül a lóvasúti hálózatot is üzemeltette, és a cég üzletet látott abban, ha a Budapest környéki településekre is vasutat épít, persze nem lóvontatásút, hanem gőzüzeműt. Elsőként a Közvágóhídról Soroksárra vezető vonal készült el 1887-ben, és ez után egy évvel a Cinkota felé vezető. Ez utóbbi ráadásul a MÁV 1884-ben átadott Középponti Pályaudvarától, a mai Keleti pályaudvartól indult. A harmadik, a Szentendrére vezető nem sokkal a cinkotai után, 1888 augusztusában lett kész.

A gödöllői HÉV már a villamosítás után. A vonal a mai napig bal járatú (Fotó: Fortepan/Képszám: 129308)

A BKVT a soroksári és a cinkotai helyiérdekű vasútvonalát ráadásul mind a két irányba meg akarta hosszabbítani a későbbiekben, azaz nemcsak a Pesttől távolabb eső települések felé akarta továbbépíteni, de Budapesten belül is más végállomásokat képzelt el. A Budapesti Hírlap 1887. szeptember 14-i száma ugyanis ezt írta:

„A budapesti közúti vaspályatársaság a soroksári helyiérdekű vasútszemélyszállító vonatait a fővárosban a Kálvin-térig vagy a fő vámházig, a cinkotai helyiérdekű vasútszemélyszállító vonatait pedig a Károlykaszárnyáig akarná járatni. Ez irányban a közlekedési miniszterhez kérvényt adott be, melyet véleményezés végett a fővároshoz küldtek le. A főváros viszont a mérnöki hivatalt utasította, hogy a szóban forgó kérdésre mondjon véleményt. A mérnöki hivatal a kérdésre vonatkozó javaslatát elkészítette és a tanácsnak bemutatta.”

Azaz a BKVT a cinkotai vonatokat tehát egészen a mai Deák térig akarta meghosszabbítani, hiszen az egykori Károly kaszárnya a mai Városháza. Az illetékes hatóságok a terveket reálisnak tekintették (ami annak fényében teljesen jogos, hogy a mai Szentendrei HÉV „folytatása” a 2-es metró is a Deák Ferenc térig, sőt azon túl is jár, míg a Kálvin téri aluljárót eleve úgy építették meg az 1970-es években, hogy helyet hagytak a majdani HÉV-végállomásnak.)

A Mai Nagyicce, egykor Ferenc József telep megállójának alapkőletétele 1887-ben (Fotó: FSZEK Budapest Gyűjtemény) 

Azonban 1888. július 20-án, amikor is a Cinkota és a mai Keleti pályaudvar közötti alig több mint 10 kilométeres szakasz megnyílt, ezek a hosszabbítások távlati tervek voltak csupán. Az új vonal egy év alatt épült meg, és megnyitásáról a Budapesti Hírlap 1888. július 20-i száma így számolt be:

„A magyar főváros ismét gazdagabb egy vasútvonallal, mely közelebb hozza a környéket, ennek anyagi és szellemi érdekeit az ország központjához, ami által viszont a főváros gazdasági érdekei is nyernek. Az ilyen helyiérdekű vasutaknál, melyek a fővárost és környékét kötik össze, a hatás mindig kölcsönös. A környéken emelkedik a föld értéke, jobb és biztosabb kerete van a terményeknek, a főváros pedig egészséges és aránylag olcsó nyaraló, sőt tekintve a forgalom kényelmes voltát, állandó lakóhelyet kap, nem is szólva azokról az előnyökről, melyekben Budapest élelmezési ügye részesül. Az új vonal a történelmi nevezetességű Bakoson megy át és végpontja egyelőre Cinkota, ahonnan rövid időn Szent-Mihályon át Csömörig és valószínűleg Fóthig fog kiépülni.”

A kortársak is tudták tehát, hogy ez az új közlekedési kapcsolat alapjaiban fogja megváltoztatni Budapest és a környező települések viszonyait. A vonatok ekkor még gőzüzeműek voltak, hiszen a villamos vontatás lehetősége ekkor még eléggé gyerekcipőben járt. A mozdonyokat a MÁVAG, a kocsikat a Ganz készítette. A vasútépítést azonban nem övezte általános lelkesedés, a már idézett cikk ugyanis az alábbi módon számolt be a cinkotai fogadtatásról:

„Annál kínosabban hatott, hogy épp a végállomás, amelynek homokföldjéből ma mintegy tíz öl terület oly drágán kel el, mint két év előtt talán egy hold, ahol már úgyszólván kézzelfogható a hatás, az emelkedés, tüntetett elmaradásával. Egyetlen fűszál, egyetlen zászlócska sem diszítette a pályaházat, a birtokos osztálya, az intelligencia nem jött el, sőt volt aki nyíltan elégedetlenségének is adott kifejezést. És miért? Azok, akik hálával tartoznának a közúti vaspályatársaságnak azért, hogy nagy küzdelem és nagy áldozat árán elmaradt községüket úgyszólván belevonta a fővárosba, anyagi jólétüket lényegesen emelte, akik valószínűleg legtöbb hasznát fogják látni az új vasútnak, durcáskodnak, panaszkodnak, talán mert nem visz minden házhoz külön sin.”

A cinkotaiak távolmaradása ellenére a megnyitás ünnepélyesen megtörtént, ott az előkelőségek megjelentek, elhangzottak a beszédek, és az éljenzések, majd Rákosfalván a Zöldikéhez címzett fogadó kertjében este 6-ig sok pohárköszönővel és nagy lakomával zárták a megnyitót.

Nyáron ilyen nyitott kocsiban is lehetett utazni. (Fotó: Fortepan, Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / Archívum / Negatívtár / BHÉV gyűjteménye)

A budapesti meghosszabbítások viszont elmaradtak, ez talán annak is a következménye volt, hogy épp ebben az időben jelent meg a BKVT lóvasútjainak és gőzvontatású helyiérdekű vasútjainak konkurenciát jelentő új tömegközlekedési eszköz, a villamos, amely pár éven belül Budapest egyeduralkodója lett a közlekedési fronton. 

Nyitókép: A vonal egy pótkocsija  (Fotó: Fortepan, Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / Archívum / Negatívtár / BHÉV gyűjteménye) 

Vizualizări: 4

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor