altmarius

cultură şi spiritualitate

Огромният мистериозен черен диамант "Енигма" е продаден за 4,3 милиона долара

10.02.2022  Природа  Цивилизация  Наука  • • Мая Уей-Хаас 

https://www.nationalgeographic.bg/a/ogromen-misteriozen-ceren-diama...

Геолозите все още не могат да кажат със сигурност дали огромният камък, наречен “Енигма” (Enigma), се е образувал в мантията на Земята или е дошъл от Космоса.

Със своите 555,55 карата, Enigma е най-големият шлифован диамант в света. Карбонадо диаманти, като този, могат да нараснат до значителни размери. Те с...

Със своите 555,55 карата, Enigma е най-големият шлифован диамант в света. Карбонадо диаманти, като този, могат да нараснат до значителни размери. Те са дори по-твърди от обикновените диаманти, което ги прави изключително трудни за обработка. Формата на Enigma с 55 страни е вдъхновена от близкоизточния палмов символ на сила и защита - Хамса.

© SOTHEBY'S

С окончателна оферта от 4,28 милиона долара анонимен купувач току-що стана новият собственик на 555,55-каратовия черен диамант (тегло от 111,11 грама), изрязан в отличителната си форма с 55 страни - задача, която отнема три години поради изключителната здравина на минерала.

Енигма”, както и другите карбонадо диаманти (черни диаманти) се образуват при мистериозно събитие преди около 3,8 до 2,6 милиарда години. Черни, непрозрачни и изпълнени с кухини, те притежават уникална комбинация от физически и химични характеристики, които ги отличават от всички останали известни диаманти.

Карбонадо се срещат само на две места в света – в Бразилия и в Централноафриканската република (ЦАР) – и могат да бъдат удивително големи. Групата включва и огромния 3167-каратов бразилски карбонадо, наречен “Серхио” (Sergio) - най-големият диамант, откриван някога. “Енигма” също е “доста голям диамант,“ казва Томас Стишъл, минералог, специалист по диамантите в Университета на Алберта, Канада.

Но карбонадо са високо ценени не толкова заради красотата им, колкото заради тяхната невероятна здравина. За разлика от единичните кристали на традиционните диаманти, черните са съставени от кристална решетка, която им придава допълнителна устойчивост и ги прави ценни като индустриални абразиви.

Така или иначе, дългият списък със странности на карбонадо ражда множество теории за произхода им. „Няма единен модел, който да обяснява всичко“, казва Уи Уанг, вицепрезидент по изследвания и разработки в Гемологичния институт на Америка (GIA), сертифицирал “Енигма” като естествен карбонадо.

Черни диаманти

Историята на тези свръхздрави минерали се пише от двете страни на Атлантическия океан. Черните диаманти са открити през 40-те години на XIX век от миньори в Източна Бразилия, които ги кръщават carbonado - на португалската дума за “изгорен” или “карбонизиран”. Десетилетия по-късно, карбонадо е открит и в Централноафриканската република - единственото друго място на планетата, където някога са намирани.

Карбонадо на тези две места са толкова сходни и в най-малките детайли, че трябва да са свързани”, казва Питър Хийни, минералог от Пенсилванския държавен университет.

Но през хилядолетията вятърът и водата заличават повечето улики за произхода на черните диаманти, заради ерозията на скалите, в които са се образували.

“Без родителска скала, учените могат да търсят улики само в странните характеристики на самите черни диаманти - а всеки от тях изглежда разказва различна история”, казва Пиер Картини, геохимик, специалист по диамантите в Института по физика към Парижкия университет.

С тегло от 111,11 грама карбонадо диамантът "Енигма", има толкова мъглива история, колкото и неговият опушен черен оттенък.

С тегло от 111,11 грама карбонадо диамантът "Енигма", има толкова мъглива история, колкото и неговият опушен черен оттенък.

© SOTHEBY'S

В земните недра или от Космоса

Тъй като диамантите кристализират при огромно налягане, дълбоко в земните недра, понякога те “затварят” минерали от земната мантия, като наситено червен гранат или зелен оливин. Но тези минерали липсват в карбонадо. Вместо това, геолозите откриват екзотичен списък от метали, като минерала рутил, съставен основно от титанов диоксид, който най-често се среща в метеоритите.

Може би диамантите се образуват върху богати на въглерод звезди или планети, части от които са били пренесени на Земята чрез метеорити преди 4 до 3,8 милиарда години, когато космическите скали редовно удрят планетата.

Стивън Хагърти, геофизик от Международния университет във Флорида, е първият учен, който прави предположението за извънземния произход на карбонадо на конференцията на Американския геофизичен съюз през 1996 г. Днес той продължава да твърди, че това е единственото логично обяснение на многобройните любопитни характеристики на карбонадо.

Бих бил абсолютно доволен, ако някой излезе с научно надеждна алтернатива“, казва той.

Но други учени не са толкова убедени. Когато Хийни започва да изучава карбонадо през 90-те години на миналия век, обяснението за метеоритен произход изглежда логично. Но колкото повече черни диаманти анализира, толкова по-вероятно му се струва те да са се образували в мантията на Земята.

Доказателството, което затвърждава мнението на Хийни, е огромният размер на повечето карбонадо. Защото всички откривани диаманти в метеорити са малки.

Точните условия в мантията, които биха позволили образуването на карбонадо, остават неизвестни. Една озадачаваща особеност е, че всички черни диаманти са пълни с кухини, като гъби. Повечето земни диаманти се образуват най-малко на 160 км под повърхността при невъобразими температури и смазващо налягане - порите им не могат да устоят на такива условия.

„Те просто биха се сринали върху себе си“, казва Хагарти. Вместо това, той отбелязва, че тези кухини може да са се образували като разтопен въглерод на повърхността на умиращи звезди.

Други изследвания обаче показват, че порите може да са резултат от кристализиране на карбонадо в горещата мантия. Хийни предполага, че може би някога кухините са съдържали фосфатни минерали, обогатени с радиоактивни елементи, които биха могли да изменят структурата на кристалната решетка на диамантите, както и да потъмнят цвета.

„Карбонадо наистина е загадка“, казва Стишъл, добавяйки, че ключът може да се крие в техния химичен състав.

Химични интриги

Докато диамантите са съставени изцяло от въглерод, този елемент може да приеме формата на тежки или леки изотопи. Но изотопният подпис на карбонадо се различава от повечето диаманти - той е много по-лек и прилича повече на органичния въглерод, съставляващ живота.

Някои учени предполагат, че този лек въглероден подпис може да означава карбонадо, образувано от органичен материал, завлечен дълбоко под повърхността. А преди около три милиарда години, когато са се образували, животът тъкмо е започвал да се оформя.

Карбонадосни вкаменелости от най-ранните земни организми?“ — чуди се Хийни. — “Никой не може да каже.”

Междувременно, “Енигма” си остава блестящо и древно напомняне за многобройните чудеса и неразкрити мистерии във Вселената.

Vizualizări: 1

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor