altmarius

cultură şi spiritualitate

1940. szeptember 7. | Megkezdődik Nagy-Britannia terrorbombázása

Szerző: Tarján M. Tamás

„Soha sem adjuk meg magunkat, és ha, amit egy percig sem hiszünk, a sziget, vagy annak nagy része le lenne igázva, akkor birodalmunk tengeren túli részein a brit hajóhad segítségével folytatják a harcot.”
(Winston Churchill)

1940. szeptember 7-én lépett új szakaszába az angliai csata, miután a Luftwaffe repülőgépei terrorbombázást hajtottak végre számos szigetországi civil célpont ellen. A több tízezer áldozatot követelő mészárlással ugyanakkor Hitler nem érte el célját, ugyanis képtelen volt térdre kényszeríteni Nagy-Britanniát, ráadásul a taktikaváltással saját győzelmi esélyeit csökkentette.

Az 1940-es nyugat-európai villámháború során Franciaország mindössze két hónap alatt összeomlott a német támadás súlya alatt, így a kontinentális Európa egy csapásra Hitler uralma alá került. A diktátor ugyanakkor a britekkel mégis kompromisszumra törekedett, mivel el akarta kerülni, hogy Németország háborúba keveredjen egy olyan országgal, melynek tengeri hadereje felülmúlja az övét. Sokan azt is a tárgyalási szándékkal magyarázzák, hogy a Wehrmacht – tisztázatlan okokból – Dunkerque-nél lehetőséget hagyott a bekerített szövetségesek evakuálására, mindenesetre Hitler 1940 júliusában közzétette békefeltételeit. Németország eszerint elfogadta volna a brit tengeri hegemóniát, amennyiben Winston Churchill kormánya jóváhagyja az európai hatalmi átrendeződést, és hozzájárul a gyarmatok újrafelosztásához.

A szorongatott szigetországban viszont egyedül Lord Halifax külügyminiszter köre támogatta a megegyezést, Churchill és a politikusok döntő többsége – még maga Chamberlain is! – az ellenállás híve volt. Hitler ezért már július elején tárgyalni kezdett az invázió lehetőségeiről Erich Raederrel, a Kriegsmarine – német haditengerészet – akkori vezetőjével, és a hónap közepére elkészíttette a Seelöwe hadművelet terveit. A stratégák szerint az invázió három lépcsőfokból állt volna: Németországnak először légifölényt kellett volna szereznie Anglia felett, a Royal Air Force és a haditengerészet kiiktatását követően pedig megindulhatott volna a szárazföldi támadás, mely során a németek körülbelül 67 000 embert készültek átdobni a La Manche-csatorna túlpartjára.

Annak ellenére, hogy az angliai csatát a Kriegsmarine vezetői közül többen – például Karl Dönitz és maga Raeder is – ellenezték, a Göring vezette Luftwaffe már a Seelöwe hadművelet kidolgozása előtt, július 10-én csatát kezdeményezett a La Manche-csatorna felett. Az első ütközeteket a két birodalom még a tenger felett vívta meg, ennek során pedig a német Junkers Ju 87-es bombázók, ismertebb nevükön a „Stukák” akkora veszteségeket okoztak a brit flottának, hogy az Admiralitás hamarosan leállította a csatorna forgalmát. A Royal Air Force defenzívába szorult, a német Messerschmidtek és a brit Spitfire vadászgépek pedig hamarosan London és a többi brit nagyváros egén ütköztek meg; a hiedelemmel ellentétben ekkor a németeknek még nem állt szándékában a civil lakosság bombázása, sőt, Hitler augusztus elején éppen olyan direktívát adott ki, mely határozottan óvta tábornokait a polgári célpontok támadásától.

A Luftwaffe legfőbb célja a radarok kiiktatása, és a Royal Air Force térdre kényszerítése volt, a támadások pedig olyannyira sikeresnek bizonyultak, hogy a brit légvédelem augusztus végére a kapituláció szélére sodródott. A német gépek 1940 nyarán sorra lebombázták a repülőtereket, a tehetséges pilóták egyre fogytak, a gépek felszerelése és ellátása pedig a mostoha körülmények miatt mind nehezebbé vált. A katonai bázisok támadása közben ugyanakkor a németek – többnyire tévedésből, vagy pedig a vadászrepülők pontatlanságából eredően – polgári célpontokat is eltaláltak; augusztus 23-án az egyik pilóta – véletlenül – a londoni Harrow lakónegyed felett oldotta ki bombáit, mire a britek éjszakai légitámadást hajtottak végre Berlin ellen.

Hitlert olyannyira felbőszítette a bombázás, hogy szeptember elején visszavonta augusztus 1-jén kiadott direktíváját, és e hónap 4-én a nyilvánosan megfenyegette Churchilléket, hogy Anglia nagyvárosait leradírozza a föld színéről. Három nappal később aztán a Luftwaffe gépei megindultak Anglia ellen, és a terrorbombázás első napján összesen 337 tonna robbanóanyagot dobtak le Londonra. A szeptember 7-én este bevezetett szükségállapottal kezdetét vette a „Blitz” néven elhíresült légiháború, mely szinte valamennyi brit nagyvárost romba döntötte, és több mint 40 000 civil áldozatot követelt; Hitler ugyanakkor mégsem érte el célját, mivel Churchill híres szónoklatai és az angol polgárok felháborodása miatt a megegyezés lehetősége végleg elveszett, a „dekadensnek” tartott britek pedig rendkívül kitartónak bizonyultak.

Hosszú távon a stratégiaváltás éppen hogy kedvezőtlen eredményeket hozott a németek számára, mivel a civil célpontok elleni légitámadásokkal megszűnt a Royal Air Force-ra gyakorolt nyomás, így a brit légierőnek lehetősége nyílt az erőgyűjtésre. A háború új szakaszában Churchillék jobban kihasználhatták a radar és a hatékony hírszerzés előnyeit, az idő tehát egyértelműen nekik dolgozott. Az is a német fölény végét mutatta, hogy szeptember 17-én Hitler határozatlan időre elhalasztotta az angliai inváziót, 1941 májusában pedig kénytelen volt felhagyni a terrorbombázással is. Németország a britek elleni eredménytelen küzdelemben ugyanakkor elveszített 600 vadászgépet, így hamarosan defenzívába szorult a nyugati fronton. Bár Hitler vezérkara egészen 1944-ig napirenden tartotta a Seelöwe hadművelet megindítását, az invázióra végül sohasem került sor, ellenben az Anglia felett lelőtt vadászgépek a későbbi években súlyos hiányt jelentettek a Luftwaffe számára.

Sajnálatos módon az angliai légicsata precedenst teremtett a polgári célpontok elleni támadásokra, és a későbbiekben mind a németek, mind a szövetségesek úgy érezték, hogy a másik hadviselő fél tettei jogot teremtettek a megtorlásra; a bosszúra szomjazó vadászpilóták a későbbiekben egész városokat töröltek el a föld színéről.

Vizualizări: 40

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor