altmarius

cultură şi spiritualitate

1812. szeptember 7. | Napóleon pürrhoszi győzelme Borogyinónál

Szerző: Tarján M. Tamás

Az uralkodó – a történelem rabja. A történelem, vagyis az emberiség tudattalan, közös, társas élete az uralkodók életének minden pillanatát a maga érdekében használja fel, mint céljainak egyik eszközét.” 
(Lev Tolsztoj: Háború és béke)

1812. szeptember 7-én ütközött meg Bonaparte Napóleon császár serege, a legendás Grande Armée Kutuzov orosz tábornok hadaival Borogyinó mellett, ahol a francia katonai géniusz ugyan diadalmaskodni tudott, ám sikere – a hadjárat végeredményének fényében – végül pürrhoszi győzelemnek bizonyult.

Az 1807. évi tilsiti béke megkötésével Napóleon hatalma csúcsára jutott: a kontinentális Európában egészen a Kárpátok hegykoszorújáig és a Nyemen folyóig francia befolyás érvényesült, miközben a császárság egyetlen ellenfele – az ötödik koalíciós háború néhány hónapos időszakát leszámítva – Anglia maradt. A szigetország térdre kényszerítése ugyanakkor már kemény diónak bizonyult Bonaparte számára, hiszen Franciaország flottája alulmaradt a brit tengeri erőkkel szemben, sőt, 1808-tól az angol szárazföldi csapatok már az Ibériai-félszigeten is eredményesen küzdöttek a császáriak ellen. Napóleon a győzelmet a brit kereskedelem tönkretételével igyekezett kicsikarni, és ennek érdekében a kontinens egész partvonalán blokádot létesített, melyhez néhány évig még I. Sándor cár (ur. 1801–1825) Oroszországa is csatlakozott.

A francia géniusznak hamarosan így is csalódnia kellett számításaiban, ugyanis a splendid isolationbe – azaz „fényes elszigeteltségbe” – burkolózó Anglia gazdasága Európa elzárkózása után sem zuhant recesszióba, ellenben a kontinens országainak mind több nehézséggel és áruhiánnyal kellett szembenéznie. A blokád legnagyobb vesztese Oroszország volt, ezért a cár 1810-ben bejelentette a zárlat megszüntetését, amivel természetesen csorbította Napóleon tekintélyét. A stabilitás megőrzésére a francia császár egyetlen lehetősége a háború maradt, melyet kétéves felkészülés után, 1812 nyarán indított meg I. Sándor ellen.

A többek között francia, német, spanyol, olasz és lengyel katonákból toborzott – körülbelül 6-800 ezer fős – Grande Armée 1812. június 12-én lépte át az Oroszország határát jelképező Nyemen folyót. Napóleon – korábbi hadjárataihoz hasonlóan – gyors győzelemre törekedett Barclay de Tolly cári fővezér ellenében, ám a súlyos hátrányban lévő orosz erők nem vállalták az összecsapást Vilnius közelében, hanem inkább a hátrálást választották. I. Sándor vezérkara egyedül a felégetett föld taktikájától remélhetett győzelmet, így a nyári hónapok során Barclay de Tolly csapatai visszavonultak az Orosz Birodalom szívébe, ahol Napóleonnak egyre komolyabb problémát okozott a Grande Armée utánpótlási vonalainak fenntartása. A kezdetben dicsőségesnek tűnő hadjáratról árnyaltabb képet ad, hogy a felvonulás során francia oldalról több mint százezren dezertáltak, igaz, ezzel egy időben az állandó hátrálás a szentpétervári udvar türelmét is erősen próbára tette.

1812 augusztusában I. Sándor cár Barclay de Tolly helyett a harciasabbnak tűnő Kutuzov tábornokot nevezte ki főparancsnoknak, aki Szmolenszknél ütközetet is vállalt a Grande Armée ellen, ám veresége után kénytelen volt visszatérni elődje taktikájához. A később hőssé avatott hadvezér Moszkvától alig több mint 100 kilométerre, Borogyino falu mellett szánta rá magát egy újabb összecsapásra, melyet orosz részről több napos felkészülés – elsősorban megfelelő védművek kialakítása – előzött meg.

Napóleon a tömeges dezertálások és a Grande Armée kettéosztása miatt körülbelül 135 000 fős sereggel érkezett meg Borogyino alá, ahol szeptember elején Kutuzov összesen mintegy 150 000 katonát tudott összpontosítani. A létszámbeli hátrány mellett az is rontotta a franciák esélyeit, hogy a császár a csata idején éppen lázas betegségben szenvedett; sokan ezzel magyarázzák azt, hogy a Bonapartétól megszokott bonyolult manőverek helyett a Grande Armée csupán egy „egyszerű” frontális támadással indította az ütközetet, aminek következtében a szeptember 7-i összecsapás a napóleoni háborúk legvéresebb csatájaként vonult be a történelembe.

A heves küzdelem Borogyinónál a reggeli óráktól egészen az est leszálltáig elhúzódott, ám ekkor Kutuzov úgy döntött, hogy a sötétséget kihasználva visszavonul megmaradt seregével. Az öldöklő harcban az oroszok körülbelül 45 000, míg a franciák 35 000 katonát vesztettek, Napóleon tábornokai és tisztjei közül azonban jóval többen estek el a borogyinói csatamezőn, ráadásul a császár ilyen hatalmas véráldozat árán sem tudott megsemmisítő csapást mérni ellenfelére.

Kutuzov természetesen utóbb Moszkvát is kénytelen volt feladni, ám az egykori cári székhely birtokba vétele korántsem számított fényes sikernek a Grande Armée számára. Napóleon úgy vélte, a város elfoglalása megadásra kényszeríti majd I. Sándort, ám több héten át hiába várta a cár békedelegációjának érkezését. A franciák tehetetlenül, mind kevesebb élelemmel tűrték az egyre zordabbá váló oroszországi időjárást, a nagy moszkvai tűzvész után pedig a helyzetük egyenesen kilátástalanná vált. Miután Oudinot marsall még a nyáron vereséget szenvedett a szentpétervári utat védelmező orosz hadaktól, Napóleonnak nem maradt reális esélye egy kedvező békeszerződés kierőszakolására, így október 19-én a Grande Armée maradéka megkezdte a visszavonulást.

Jóllehet, Napóleon Malojaroszlavec mellett ismét megverte Kutuzovot, utóbb ez a diadal is pürrhoszi győzelemnek bizonyult, hiszen a felperzselt orosz vidéken a hideg, az éhínség és a cári erők állandó zaklatása miatt Napóleon serege teljesen szétforgácsolódott, ez a borzasztó veszteség pedig az egész birodalom sorsát megpecsételte. A Grande Armée vállalkozása tehát francia szempontból katasztrofálisan zárult, Oroszországban azonban a diadalmas honvédő háború utóbb a történelem legfényesebb lapjaira került: Kutuzovék hősies küzdelmét később Mihail Lermontov Borogyino című verse, Tolsztoj Háború és békéje, valamint Csajkovszkij híres nyitánya, az 1812 valóságos mítosszá emelte, mely a második világháború alatt rengeteg lelkierőt kölcsönzött az orosz nép számára a hitleri Németország ellen vívott újabb honvédő háborúban.

Vizualizări: 21

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor