Fotó: Pixabay

A 2016 NF23 jelű égitest nagyjából 5 millió kilométerre lesz tőlünk 2018. augusztus 29-én - számol be az IFLScience. Ez a Föld-Hold átlagos távolság 13-szorosának felel meg.

Az objektum viszonylag nagynak mondható, a becslések alapján 70-160 méter széles. Az égitest keringési ideje 240 nap, és rendszeresen elhalad a Merkúr, a Vénusz és a Föld mellett.

A 2016 NF23 a potenciálisan veszélyes aszteroidák közé tartozik. Bár az elnevezés aggasztónak tűnhet, egyáltalán nem jelenti azt, hogy az efféle objektumok valóban fenyegetnék a Földet.

A NASA azokat az aszteroidákat tekinti potenciálisan veszélyesnek, melyek keringésük során 7,5 millió kilométernél közelebb kerülnek a Földhöz, átmérőjük pedig nagyobb 140 méternél. Egyelőre egyetlen olyan égitestet sem találtak, amely megfelelne a kategóriának, és ütköző pályán lenne bolygónkkal.

Az előrejelzések alapján a 2016 NF23 2039 szeptemberében jár majd a legközelebb hozzánk. Ekkor mintegy 2 millió kilométerre közelíti majd meg a Földet.

Bár a 2016 NF23 előreláthatóan nem fenyegeti a bolygónkat, a NASA szerint nem árt nyomon követni az efféle égitestek mozgását. Az űrhivatal az utóbbi időkben egyre többet foglalkozik a kisebb földközeli objektumok megfigyelésével. A nagyobb, 1 kilométernél szélesebb égitestek többségét már azonosították a szakértők, a kisebb aszteroidák 90 százaléka viszont még felfedezésre vár.