Fotó: Pixabay

Műholdas képek fedték fel, hogy a Grönlandtól északra fekvő jégpáncél kora augusztusban feltöredezett - számol be az IFLScience.

Az érintett jégterületre a szakértők eddig gyakran hivatkoznak úgy, mint az utolsó jeges térségre, mivel úgy vélték, hogy ez lehet az utolsó olyan régió a Földön, ahol a sarki jég megmarad. A meleg szél és az északi félgömböt sújtó hőhullám azonban megmutatta, hogy ez a terület sincs biztonságban.

„Grönland északi partjánál a nyílt víz ms mit volt” - nyilatkozta Ruth Mottram, a Dán Meteorológiai Intézet munkatársa. A jelenség azt mutatja, hogy a klímaváltozás hatására egyre vékonyodik a Grönlandnál található jég.

A múltban az Arktiszon rengeteg olyan jég volt, amely több szezont is átvészelt. Az utóbbi időkben azonban a jég nagy része minden nyáron megolvad, télen pedig vékonyabb, gyengébb friss jég keletkezik.

Az észak-grönlandi jégtakaró egy olyan transzpoláris áramlatnak köszönhetően jön létre, amely Szibéria felől szállítja a jeget a régióba. Itt a jég felhalmozódik, és több mint 20 méter vastag páncélt hoz létre. A februári és augusztusi meleg hatására azonban elvékonyodott a jég, és megindult a nyílt víz felé, ahol melegebb áramlatok várnak rá.

A jégtakaró eltűnése súlyos hatással lehet a helyi ökoszisztémára. A jegesmedvék például ez az otthonuk és itt szerzik táplálékukat. Megfelelő jég nélkül sokkal nehezebben tudnak majd táplálékhoz jutni.