Kép: NASA

A Nap a század közepére kevesebb sugárzást bocsáthat ki - számol be a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem oldala. Lehetséges, hogy ez a klímaváltozás korában még kapóra is jöhet, és segíthet lelassítani a felmelegedést.

A lehűlés hátterében az úgynevezett nagy minimum áll. Ez azt a jelenséget jelöli, mely során a csillag mágnesessége látványosan csökken, a napfoltok ritkábban alakulnak ki, bolygónk felszínét pedig kevesebb ultraibolya-sugárzás éri el. A szakértők szerint az eseményt a Nap mágneses mezejében szabálytalanul előforduló ingadozások okozzák.

A kutatók geológiai és történeti adatokat felhasználva próbálták meg elemezni az 1645-1715 közötti hidegebb időszakot. Ez volt az úgynevezett Maunder-minimum. A korszak hűvös klímáját jól jellemzi, hogy ekkoriban a Temze gyakran befagyott, jegén pedig vásárokat rendeztek.

A Dan Lubin, a Scripps Oceanográfiai Intézet munkatársa által vezetett csapatnak sikerült becslést adniuk arra, hogy mennyivel lesz gyengébb csillagunk a következő nagy minimum során.

A Nap 11 éves ciklusát jól ismerik a kutatók. Egy-egy periódus során a Nap sugárzása egy maximumot és egy minimumot produkál. Az új kutatás szerint a nagy minimumokkor azonban a sugárzás a napciklus minimumához képest további 7 százalékkal csökken.

Lubin úgy véli, az adatokkal jobb klímamodelleket készíthetnek, és arra is következtetni tudnak, hogy milyen hatással lesz a nagy minimum az éghajlatváltozásra.

A szakértők a tanulmány elkészítéséhez az International Ultraviolet Explorer műhold 20 évnyi adathalmazát elemezték. A csapat így olyan csillagokat vizsgálhatott, melyek a Napra hasonlítanak. A tudósok azonosították azokat az objektumokat, melyek épp minimumukat élik.

A kutatók szerint a Nap következő nagy minimuma ugyan nem állítja meg a globális felmelegedést, de lelassíthatja azt.

Korábbi tanulmányok már bemutatták, hogy mit okozna egy Maunder-minimumra emlékeztető esemény a klímaváltozás korában. Az egyik elemzés során azt szimulálták, hogy mivel járna, ha 2020 és 2070 között 0,25 százalékkal csökkenne a Nap teljes sugárzása. Bár a modellben tapasztaltak némi lehűlést, összességében ebben a szimulációban sem szűnt meg a felmelegedés.