Kép: Wikimedia Commons

Az utóbbi időkben egyre több helyen jelenik meg a hír, hogy a Föld mágneses sarkainak váltása a közeljövőben hatalmas problémákat, például tartós áramkimaradásokat okoz majd. Daniel Baker, a Boulderi Coloradói Egyetem Légköri és Űrfizikai Laboratóriumának igazgatója szerint a mágneses pólusok vándorlása miatt a bolygó egy része lakhatatlanná válhat - igaz, a szakértő nem jelentette ki, hogy az esemény rövid időn belül fog bekövetkezni.

A Live Science szerint azonban nem fenyegeti civilizációnkat a Föld átalakulása.

Bolygónk mélyén, a külső mag körül olvadt vas kavarog, melynek hatására egy mágneses tér alakul ki bolygónk körül. Ez a hatalmas mágnes nagyjából 11 fokos szöget zár be a Föld forgási tengelyével, a mágneses pólusok ezért némiképp eltérnek a földrajzi sarkoktól.

A mélyben található vas folyamatosan mozog, így időnként a mágneses északból mágneses dél válik. Az átalakulás természetesen nem túl gyors folyamat: 1000-10 000 évet vesz igénybe. Monika Korte, a Niemegk Geomágneses Obszervatórium tudományos igazgatója szerint a váltás során a mágneses mező elgyengülhet, és bizonyos időszakokban több pólus is kialakulhat.

A mágneses észak és dél ingadozására vonatkozóan vannak geológiai adatok. A legutóbbi átállás nagyjából 780 000 éve történhetett. Sőt, olyan bizonyítékok is akadnak, melyek azt mutatják: jelenleg is épp egy változás zajlik. A mágneses mező gyengülése például jelentősen felgyorsult az utóbbi időkben - ez persze önmagában még nem perdöntő bizonyíték.

Az elmúlt 50 évben így mozgott a mágneses északi pólus 
Illusztráció: National Centers for Environmental Information

A gyengülés centruma a déli félgömbön fekszik, és Chilétől Zimbabwéig terjed. A kutatók szerint félő, hogy idővel a régió felett elhaladó műholdakat nem fogja megvédeni a mágneses tér az űrből érkező veszélyes sugárzástól. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kutatók globális katasztrófától tartanak, egyelőre ugyanis nincs elég adat az esetleges pólusváltásról.

Ha a mágneses sarkok átállása mégis megtörténik, a bolygónkat védő mező elgyengülhet, a töltött részecskék pedig akadálytalanul érhetik el az atmoszférát. Hogy ezek a részecskék milyen hatással is lehetnek, még kérdéses, a navigációt és az elektromos hálózatokat viszont minden bizonnyal megzavarhatják.