altmarius

cultură şi spiritualitate

1514. október 18. | A „második jobbágyság” kezdete Magyarországon

Szerző: Tarján M. Tamás


„Ámbár mindazokat a parasztokat, a kik természetes uraik ellen fölkeltek, mint árulókat, főbenjáró büntetéssel kellene sujtani, nehogy azonban annyi vér folyjon és a parasztság (a mely nélkül a nemesség nem sokat ér) egészen kipusztuljon:
1. § Határoztuk, hogy az összes kapitányokat, századosokat meg tizedeseket és a többi parasztok felbujtatóit, valamint a nemesek nyilvánvaló gyilkosait, ezenkivül a szüzeken és az asszonyokon erőszakot tevőket, minden kegyelem mellőzésével meg kell ölni és mindenütt ki kell irtani
(Részlet az 1514. évi XIV. törvénycikkelyből)

1514. október 18-án nyílt meg Pesten a Dózsa György-féle parasztfelkelés utáni első országgyűlés, melyet II. Ulászlóval (ur. 1490-1516) a fellázadt jobbágyok megbüntetése és a további forrongások megakadályozása érdekében hívattak össze. A felkelés megtorlására hozott törvények a kollektív bűnösnek kikiáltott jobbágyságot röghöz kötötték, valamint komoly adóterhekkel sújtották, ezzel pedig hosszú évszázadokra meghatározták Magyarország gazdasági, társadalmi és politikai viszonyait.

A török ellen toborzott – majd szétzavart – keresztesek három hónapig tartó véres lázadása a rendkívüli brutalitás és a hirtelen nőtt káosz nyomán súlyos traumát okozott a nemesség számára, amiről legjobban a július során elfogott Dózsa György és Lőrinc pap bestiális kivégzése tanúskodott. Mint azt a fennmaradt források is bizonyítják, a rettegés által táplált indulatok az ősz során sem csillapodtak, az október 18-ára összehívott diétán megjelentek például azon a véleményen voltak, hogy akár az egész – kollektíve bűnösnek ítélt – jobbágyság kiirtása sem lenne jogtalan lépés.

A fent idézett törvénycikkből azt is láthatjuk, hogy a gyászos emlékű országgyűlés résztvevőit csupán az észérvek tartották vissza a szörnyű vérontástól; a bosszúra szomjazó nemesség végül megelégedett a keresztes tisztek és a felbujtók kiirtásával, rajtuk kívül pedig azokat ítélték még halálra, akik bizonyíthatóan gyilkosságot, vagy más főben járó bűncselekményt – például nemi erőszakot – követtek el. A többi jobbágy személyi sérthetetlenségét jogszabály garantálta, ám a törvényhozók így is elérték, hogy a magyar társadalom legalsó – és legnépesebb – rétege évszázadokon át szenvedjen az 1514. évi parasztfelkelést követő megtorlás miatt.

Túl azon, hogy a jobbágyoknak meg kellett téríteni a földbirtokosok tulajdonában esett kárt, illetve kötelesek voltak megadni a megölt nemesek vérdíját, egyúttal személyes szabadságukkal is megfizettek a véres lázadásért. Az október 18-ára összehívott országgyűlés a „bűnösöket” megfosztotta liber státuszuktól, vagyis elveszítették a szabad költözéshez való jogukat, röghöz kötöttségükben pedig azontúl évi 1 aranyforint adóval, 52 nap robottal, tizeddel, kilenceddel, valamint különféle terményben – baromfiban, lúdban, disznóban – adott ajándékokkal tartoztak földesuraiknak. Ezen szankciók alól egyedül a szabad királyi városok jobbágyai nyertek mentességet.

A diéta törvényhozói egyébként igencsak következetesnek bizonyultak, ugyanis a „pór származású” egyházi személyeket szintén szoros felügyelet alá vették – 1514 tavaszán ugyanis sok pap és szerzetes állt a felkelők élére –, miközben jogszabály született arról, hogy jobbágysorból a jövőben senki se kerülhessen püspöki, vagy annál magasabb pozícióba. Ez a törvény azért volt érdekes, mert ebben az időben – Bakócz Tamás személyében – éppen olyan érsek irányította a magyarországi egyházat, akit Mátyás király (ur. 1458-1490) egykor „a sárból” emelt fel; bár magát Bakóczot nem vonták felelősségre a balsikerű keresztes hadjárat megszervezéséért, ez a jogszabály minden valószínűség szerint szorosan kötődött a prímás személyéhez. A fent említett szankciók mellett ugyancsak fontos volt, hogy – a török fenyegetettség árnyékában – a jobbágyokat szigorúan eltiltották a fegyverviseléstől – aki puskát tartott, karlevágással bűnhődött –, de ugyanez vonatkozott az alsórendű papokra és a diákokra is.

Bár az 1514. évi törvényeket a történetírás sokáig a nemesség, később pedig a jobbágyság pártjára állva értékelte, mi próbálkozzunk meg egy harmadik szemléletmóddal, és tegyük fel a kérdést: a nyilvánvaló indulatokon túl mi sarkallhatta az országgyűlést arra, hogy éppen így büntesse meg a „lázadókat”? Ha szélesebb perspektívában vizsgáljuk az 1514. évi törvényeket, akkor láthatjuk, hogy a 16. század során az Elba folyótól keletre mindenhol hasonló intézkedések születtek, vagyis, míg a nyugat-európai államokban az egykori alávetett néptömegekből bérmunkások hada lett, addig térségünk országai a magyar példát követték. Nyilvánvaló, hogy ez a jelenség nem magyarázható a Dózsa-féle parasztfelkelés traumájával, sokkal inkább abban gyökerezik, hogy a kialakuló kontinentális munkamegosztásba Közép-Kelet-Európa mezőgazdasági termékeivel kapcsolódott be.

A gyarmatosítás után kezdődő agrárkonjunktúra az Elbától keletre meglehetősen torz versenyt hozott, a földbirtokosok ugyanis úgy akartak nagyobb haszonra szert tenni, hogy törvényi erővel láncolták magukhoz a munkaerőt, és ezzel létrehozták a „második jobbágyság” intézményét. Sok szempontból tehát ez történt Magyarországon is, igaz, az 1514. évi törvények még azelőtt születtek meg, hogy a földrajzi felfedezések utáni fellendülés kiteljesedett volna. A magyar jobbágyok sorsa aztán a későbbiekben is sajátos módon alakult, az oszmán hódítással és a középkori állam összeomlásával ugyanis az 1514-es jogszabályokat sok szempontból nem sikerült a gyakorlatba átültetni, bár a föld népe számára ez aligha jelentett pozitív változást.

A „második jobbágyságot” hazánkban csak a törökök kiűzése után, a 18. század elején sikerült a maga teljességében bevezetni, a szigorúan hierarchikus rendszer azonban ebben a korban már csak hátrányokat hozott Magyarország – és egész Kelet-Európa – számára. A merev törvényi szabályozás egészen 1848-ig gátat szabott a kapitalista alapokon nyugvó gazdaság és a polgári társadalom kifejlődésének, ezzel pedig olyan lemaradást okozott, melyet a később számos tragédiával sújtott térség máig nem tudott teljesen leküzdeni.

Vizualizări: 50

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor