Dunakanyar 
Fotó: H. Szabó Sándor

A Föld édesvízkészlete nem kifogyhatatlan. A világban alig van olyan állóvíz, folyó, ami ne lenne szennyezett. Ezt hagyjuk unokáinkra? Az ő sorsuk múlhat azon, miképp gazdálkodunk ma bolygónk vízkészletével.

A hazai vízgazdálkodás fő célkitűzéseit 2030-ig meghatározó Nemzeti Vízstratégia a Dunántúli-középhegység karsztvízkészletével, valamint a Balaton vízszintszabályozásával foglalkozik kiemelten.

 
Halastavak Fonyódon 
Fotó: H. Szabó Sándor

Varga György, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szakembere arra hívta fel a figyelmet, hogy az éghajlatváltozás és a területhasználat módosulása miatt jelentősen csökkent a Balatonba érkező víz mennyisége a 60-as, 70-es évekhez képest. Az elmúlt három évtizedben számottevően romlott a tó vízaktivitása, vagyis a Balatonból leereszthető víz mennyisége. Az éghajlatváltozás hatásaira való felkészülésben a Nemzeti Vízstratégia a Balaton medrében történő minél több víz tározását részesíti előnyben a felmerült lehetőségek közül. Ennek szellemében emelték meg a Balaton szabályozási vízszintmaximumát - a megengedett eltéréssel együtt - 126 centiméterre - közölte a szakember.

Velencei-tó 
Fotó: H. Szabó Sándor

Napfelkelte a Balatonnál, Keszthelynél 
Fotó: Varga György/MTI

Pécseli Péter, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság balatoni kirendeltségének vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a megemelt vízszint miatt Balatonmáriafürdőnél és Balatonfenyvesnél nagyobb területek kerülhetnek víz alá időszakosan, viharok idején.