Kép: NASA/JPL-Caltech

„A NASA büszke az elsőségeire. Egy idegen bolygó egén repülő helikopter ötlete pedig izgalmas” - nyilatkozta Jim Bridenstine, a NASA igazgatója a NASA oldalának. Bridenstine hozzátette, a jövő Mars-missziói számára a helikopter ígéretes lehet.

Az automatizált jármű fejlesztése 2013 augusztusában kezdődött. Az éveken át tartó munka eredménye egy 1,8 kilogrammos, baseball-labda méretű szerkezet lett, melyhez két-két ellenforgó lapát tartozik. A helikopter lítium-ion akkumulátorait napelemek látják el energiával. Ugyanezen napelemek fogják fűteni a szerkezetet a hideg marsi éjszakákban.

Mimi Aung, a Mars Helicopter projekt vezetője szerint az alacsony sűrűségű légkörben jóval nehezebb repülni, mint a földi atmoszférában. Éppen ezért a tervezés során a lehető legkönnyebb és legerősebb eszközt kellett megalkotniuk.

A helikopter a Mars 2020 hasán utazik majd a vörös bolygóra. A szerkezet lerakása után a marsjáró lesz a közvetítő a földi irányítás és a helikopter között. A távolság miatt a járművet nem fogják valós időben irányítani, a szakértők csak az egyes repülések előtt adnak majd parancsokat. Azok végrehajtását a szerkezet automatikusan fogja végezni.

 

A 30 napon át tartó misszió során a helikopter legfeljebb öt repülést hajt majd végre. A leghosszabb út néhány száz méteres lesz, és 90 percig fog tartani.

Ha a szerkezet tesztje pozitív eredményeket hoz, az sokban segíthet a komolyabb helikopterek megalkotásában. A Mars projekt előreláthatóan 2020 júliusában indul majd, és 2021 februárjában érkezik meg a vörös bolygóra. A marsjáró feladata többek közt az lesz, hogy az egykori élet nyomai után kutasson.