altmarius

cultură şi spiritualitate

A grönlandi városka, amely nélkül másképp végződhetett volna a 2. világháború

KULTÚRA

Ivittuut ma elhagyott szellemváros Grönland déli csücskében, azonban alig néhány évtizede még a világ egyik legfontosabb nyersanyagát bányászták itt.

Ivittuut látképe a 19-20. század fordulóján.
FORRÁS: WIKIPEDIA

Az alumíniumról tanultakra emlékezve tudjuk, hogy a ma olyannyira közönséges fém egykor hatalmas kincs volt, mivel rendkívül nehéz volt érceiből kinyerni. A kriolit nevű ásványról viszont jó eséllyel nem sokan hallottak, ez a nátrium-hexafluor-aluminát (Na3AlF6) ásvány az alumínium elsődleges forrása volt egészen addig, míg a bauxit elektrolízise nem vált ipari módszerré. Az ásvány a jégre emlékeztető, enyhén áttetsző, fehéres küllemének köszönheti a nevét, és a világ legnagyobb lelőhelye volt a grönlandi. A grönlandi kriolitból még a 18. században küldték az első mintákat Dániába vizsgálatra, alumíniumot is a dán Hans Christian Ørsted állított elő először 1825-ben, majd Ivittuut bányavároskáját 1854-ben a kriolit, vagyis az alumínium miatt alapították. A bányászatot a 2. világháború alatt csúcsra járatták, 1942-ben 86 000 tonna ásványt exportáltak az USA-ba és Kanadába, alumíniumgyártási céllal. Ezt követően csak a bánya bezárása előtt, 1986-ban volt hasonlóan magas a kitermelés szintje, ekkor 110 000 tonna kriolit került ki a bányából. A kriolit érdekessége, hogy törésmutatója olyan közel áll a vízéhez, hogy az áttetsző, szennyezésmentes kristályait vízbe helyezve azok „láthatatlanná” válnak. Az egykor oly értékes ásvány, és a bányászvároska történetéről a Smithsonian magazin számolt be.


A kriolit tipikus, jégre emlékeztető formája
FORRÁS: WIKIPEDIA

Dánia 1940-ben német megszállásával, majd az USA 1941-es hadba lépésével a bányászvároska kulcstényező lett: bár Dánia működtette a hozzá tartozó területen a bányát, az USA hadserege védte azt a nácik elől. Ezzel biztosították, hogy kellő mennyiségű alumíniumot tudnak előállítani a repülőgépgyártáshoz, a 100-200 bányászt 500 katona őrizte, és még a közeli partokat is felfegyverezték aknavetőkkel a német tengeralattjárók megjelenésére felkészülve, már 1940-ben, azaz az USA hadba lépése előtt. A szomszédos, kb. 5 km távolságban lévő Kangilinnguit városkában az USA haditengerészeti bázist is létesített, a Parti Őrség pedig Ivittuut városkával szemközt a fjord túlsó felén állomásoztatott további néhány száz főt. Ekkoriban a kibányászott kriolit zömét Philadelphiába szállították, ahol a Pennsylvania Salt Manufacturing Company készítette elő az alumíniumgyártásra.


A kriolitbánya 1940 körül
FORRÁS: WIKIPEDIA

Ha a nácik megkaparinthatták volna ezt a bányát, az végzetes lett volna a szövetségesek számára, az innen származó alumínium nélkül a repülőgépipar lemaradt volna, Rie Oldenburg grönlandi történész szerint nem lett volna elég gép az angliai csatához, vagy ahhoz, hogy bombázzák Németországot. A bányában külföldiek dolgoztak, dánok, amerikaiak, kanadaiak – a helyi grönlandi őslakosság csak a konyhán, vagy házvezetőnőként dolgozhatott. A bányát olyannyira őrizték, hogy az itt dolgozók levelet se írhattak, s fényképek sem készülhettek a háború ideje alatt. A háború után aztán lassanként grönlandi lakosok vették át a munkát, a bánya 1987-es bezárása idején már ők voltak többségben. Az őslakosság és az amerikai katonák közötti viszonyra a bizalmatlanság volt a jellemző, de az USA itt hagyta a kultúráját a háború utánra is. A divat, a zene, a tánc itt maradt, nagy volt az amerikaiak befolyása még akkor is, ha ezt a grönlandiak nem látták, mert nem volt beleszólásuk a döntésekbe. A hidegháború időszakában Grönland ismét fontos szerepet kapott, s az amerikai katonák egy érdekes adalékkal is hozzájárultak az itteni élet modernizálásához: itt felejtett katalógusokból a grönlandiak (dánok és inuitok egyaránt) tűzhelyeket, hűtőszekrényeket rendelhettek, örökre megváltoztatva ezzel az életkörülményeket e tájon.

Ivittuut mára főként a turizmus kedvéért létezik, hét épület még most is jó állapotban van, külsejüket is frissen festették. Egy apró sárga épület kék díszítéssel és piros ajtóval a városka egykori teniszpályájának klubháza volt. A közelében az egykori bányairoda zöld, s a kórház sárga épülete áll, a kórház ma szálláshelyet kínál az átutazóknak, a város körül vadászni kívánóknak, vagy bárkinek, aki szeretne itt egy éjszakát pihenni. A leginkább lenyűgöző épület egy lakóház, amelynek állaga ugyan leromlott, de egykor Kastély néven ismerték, s a bánya vezetőjének lakhelye volt. Fénykorában hatalmas fehér ház volt, amelynek ablakain át a gyönyörű kandallóra süthetett a nap, tervezője az egykori bányavezető, Erik Juhl fivére, Finn Juhl, a híres építész volt. Ma sajnos csak a romokat, sarkukból kifordított ajtókat, s a lehullott csempéket lehet látni.


A megtorpedózott Dorchester túlélőinek mentése, Robert Lavin festményén.
FORRÁS: WIKIPEDIA

A háborús években az amerikai katonák a bánya közelében ideiglenes barakkokban éltek, ezeket a később raktáraknak használták, s ma már nem állnak. Nagyjából 150 méterre a bányától ma egy kis tó is található, egykor ez adta a városka ivóvizét, ma a turisták sétálhatnak itt és figyelhetik a pézsmatulkokat. Szintén bejárható a városka kis temetője, amely talaj híján nem mélyített, hanem emelt sírokból áll. A városkára néző dombon egy nagy fehér horgony a tengerben életüket vesztetteknek emel emléket. Egy réz plakett emlékezik meg a Grönlandba tartó, de a németek torpedója miatt 1943. február 3-án elsüllyedt amerikai Dorchester teherhajó legénységéről és a rajta utazó katonákról, 675 fő lelte halálát a jeges Atlanti-óceánban. Mivel a hajót a gépháznál találta el a torpedó, robbanás is történt, és igen gyorsan elsüllyedt a roncs. Sokaknak esélyük se volt menekülni, és akiknek sikerült, azok közül is több százan kihűlés miatt hunytak el. A helyszínre érkező mentőhajók a vízen, mentőmellényeikben lebegő kihűlt testek sokaságát találták, az eredeti 904 főből mindössze 230-at sikerült kimenteni, egy katona a mentést követően hunyt el.

Ivittuut bányájának működését többször is szüneteltették, de 1987-ig, végleges bezárásáig mindig találtak még egy kevés kriolitot, amely kinyerhető volt, az utolsó időszakban a korábbi meddőhányókat is feldolgozták az utolsó használható morzsát is kinyerték belőle. Az egykori városkát összeköti a szomszéd településsel, Kangilinnguit-tal a sziget egyetlen aszfaltozott útja, amely 5 km hosszú, ma már csak ez az út emlékeztet az egykori nyüzsgésre.

Vizualizări: 30

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor