Fotó: MTI/ Bruzák Noémi

Mátyás korának egyik legintelligensebb, legműveltebb uralkodója volt, számos kortársa dicsőítette tudását, érdeklődését a tudomány és a művészetek iránt, mégis okoz némi meglepetést - még annak is, aki ismeri ezt a korszakot -, hogy ilyen mélységű volt kapcsolata a tudománnyal - mondta Lovász László, az MTA elnöke köszöntőjében.

Német, itáliai csillagászok, orvosok, teológusok, történetírók és művészek adták egymásnak a kilincset Mátyás udvarában. A magyar királyság felkerült a világ műveltségi térképére - idézte fel Lovász László. Hozzátette: a kiállítás révén megismerhetünk egy eleven, a világra nyitott, annak megismerése érdekében erőfeszítéseket tevő magyarokból és külföldiekből álló társaságot: Mátyás királyt és környezetét. Mátyás udvarának legjelentősebb tudósai közül kiemelte Johannes Regiomontanust, a kor legnagyobbnak tartott matematikusát és csillagászát.

Monok István, az MTA KIK főigazgatója köszöntőjében hangsúlyozta: Mátyás király az uralkodók közül kiemelkedett műveltségével és tudomány iránti szeretetével, különösen a historiográfia és a csillagászat iránti érdeklődésével. 
A tárlaton látható Carbo-corvina, amely a MTA KIK egyetlen teljes reneszánsz kódexe, egyike a híres Bibliotheca Corviniana máig fennmaradt 216 kötetének. A kódex lapjain Ernuszt Zsigmond pécsi püspök és a szerző, Ludovicus Carbo latinul író olasz humanista párbeszéde olvasható. A szerző tanulótársa volt Janus Pannoniusnak, a latinul verselő magyar költőnek. 
A Mátyás király dicső tetteiről írott mű a legkorábbi corvinák közé tartozik, 1473 és 1475 között másolták Itáliában.

A kiállítás anyagában a közönség láthatja a Carbo-corvinát, kódexeket, megnézhetik Mátyás korának egyik legjelentősebb historiográfiai munkáját, Thuróczy János 1488-ban két kiadásban is napvilágot látott Chronica Hungarorumja (A magyarok krónikája). A kiállításon ezek közül a Brünnben (Brno) kiadott példány látható. A könyveken kívül más intézményektől kapott műtárgyak is láthatóak, köztük egy Krakkóból érkezett, Mátyás idejében készített csillagászati eszköz, egy torquetum, amit az égitestek ekliptikai koordinátáinak közvetlen mérésére használtak.

A kiállítás 2019. február 28-ig ingyenesen látogatható az MTA Könyvtár és Információs Központ székházában, Budapest V. ker., Arany János u. 1.