Kép: Marina Kilunovskaya

A 2000 éves lelet a vízszint lecsökkenése után került elő egy, a Jenyiszej felső folyásánál található víztározó partján - számol be a Siberian Times.

A holttestet selyemszoknyában temették el, sírjába pedig különböző temetkezési ételeket is elhelyeztek. A nő valószínűleg igen előkelő lehetett, nyírfakéregből készült smink dobozában ugyanis egy kínai eredetű tükröt találtak. A részben mumifikálódott maradvány mellett két hun stílusú váza is előkerült.

A nyughelyet az Orosz Tudományos Akadémia Szentpétervári Anyagi Kultúra Történeti Intézetének munkatársai fedezték fel. A régészek a Tuvai Köztársaság területén dolgozva egy téglalap alakú követ vettek észre, amely egy temetkezési helynek tűnt.

A szakértők szerint a lelet jó állapotban került elő, a lágy szövet, a bőr, a ruházat és a személyes tárgyak is épek voltak. Natalja Szolovieva, az intézet igazgatóhelyettese hozzátette, a múmián selyemszoknyát, illetve egy drágaköves csattal ellátott, gyönggyel kirakott övet találtak.

„A feltárás során egy fiatal nő múmiáját azonosítottuk a víztározó partján. A test alsó része különösen jól konzerválódott” - nyilatkozta Marina Kilunovszkaja, a csapat tagja. A régész hozzátette, a lelet nem egy klasszikus múmia, ugyanis a test természetes folyamat során mumifikálódott.

A szakértők szerint a nőt 1900-2000 éve temették el. A maradványok annak ellenére maradtak fenn, hogy a terület évtizedeken át víz alatt volt.

A kutatók abban bíznak, hogy a csontváz alaposabb elemzésével újabb részleteket deríthetnek ki a nőről.