altmarius

cultură şi spiritualitate

A legújabb Barbie-őrület előtérbe helyezte a rózsaszínt, azt az árnyalatot, ami több mint egymilliárd éves múltra tekinthet vissza bolygónkon.

Rózsás flamingó - egy rózsaszín madár
FORRÁS: INATURALIST

A rózsaszínt már ősidők óta használták arcfestésre, ruhaneműk festésére, s mind a mai napig a kultúránk része, egészen az extrém pink, szabadalmaztatott árnyalatokig. Egy 2018-ban született kutatási eredményben egy több mint egymilliárd éves kőzetben talált élénk rózsaszínről is szó esett: az akkori óceánokban élő fotoszintetizáló baktériumok színezték az egykori üledéket rózsás árnyalatúra.


Az 1,1 milliárd éves kőzetből kivont rózsás árnyalatú pigment
FORRÁS: ANU

A természet régóta gondoskodik róla, hogy e szín jelen legyen, akár ősi kőzetben, akár a flamingók tollazatában, akár a rózsaszín homokú tengerpartokon. A szín azonban különleges kulturális jelentőséggel is bír – számolt be a nationalgeographic.com.

A rózsaszín ősi imádata


Nem mesterségesen színezett a világ több tengerpartján is megtalálható rózsaszín homok. Az árnyalatot egy vöröses vázú apró állatka váztörmelékének köszönheti.
FORRÁS: MO / UNSPLASH

A természetben előforduló rózsaszínt kedvelő ember hamar magáévá tette az árnyalatot, már 9000 évvel ezelőtt okkerrel rózsaszínre színezett bőrtunikát viseltek a vadászok az Andok hegyei közt. Az okker egy vas-oxid tartalmú pigment, a legősibb, amit az ember használt, a vörös számtalan árnyalatában létezik – így van rózsás típusa is.


Vörös okker
FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

A világ harmadik legősibb ismert bányája is okkerbánya volt, ráadásul hazai. Az itt előkerült csonteszközök szénizotópos vizsgálata alapján kb. 13-14 ezer éves festékbánya a Balaton-felvidéken található. Közigazgatásilag ugyan Lovas községhez tartozik, de fizikailag Veszprémfajszhoz van közel. A felkeresését érdemes összekötni a Magyar Nemzeti Múzeumhoz tartozó, sokszínű programot nyújtó balácai római villagazdaságéval! A festékbányától jó egy órás, kellemes, jórészt erdei sétával elérhető régészeti park méltán híres mozaikjait és falfestményeit nem szabad kihagyni.

Azonban az ember nem elégedett meg azzal, hogy a barlangfestményeket vagy a ruházatát okkerrel színezi, már az ókori egyiptomiak is használták arcuk, ajkuk pirosítására. Az emberi bőrre applikálva a vörös okker olyan árnyalatúvá tette az arcot, mintha csak elpirulna az ember, ezt a színt a szerelemmel, nemiséggel, szépséggel hozták összefüggésbe.


Bíbor disznóparéj, avagy amaránt.
FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

Hasonló hatású kencék világszerte léteztek, az összezúzott szamócától a bíbor disznóparéjig (ezt amaránt néven is ismerhetjük) mindenféle alapanyagból készültek pirosítók.

A kozmetika és a gyarmatok színe

Azt nem tudjuk, honnan ered a pink szó, ám a színárnyalat neveként először a 18. században találkozhattunk vele. Ekkorra a sorsa már szorosan összeforrott a gyarmatosítással, a kozmetikumként használt pigment iránti európai keresletet a világ más részein begyűjtött természetes alapanyagok elégítették ki. Például a mára már vörös listás ritkasággá vált börzsönyfa vagy brazilfa (Paubrasilia echinata) rózsás pigmentanyagáért igen keresett volt és már a 18. században a kipusztulás szélére sodorta a festék iránti igény. A brasil szó portugál eredetű, a parázs vörös árnyalatát jelenti, s mivel a mai Brazília területén volt honos e fafaj, a Terra do Brasil, vagyis a brazilfa földje nevet kapta az ország.


A brazilfa virága ugyan nem rózsaszínű, ám ettől még gyönyörű.
FORRÁS: INATURALIST

A felfedezések korát átszőtte a vörös és ennek számos különféle árnyalata. Cortést lenyűgözte az azték kelmék színgazdagsága, különösen a vörösek élénk színe. Amikor megkérdezte, mivel festik, egy kaktuszokon élő aprócska tetűre mutattak. A Dactylopius coccus nevű pajzstetűből nyerték ki a kárminvöröset, az állatka a bíbortetű nevet viseli magyarul. A bíbortetű nemcsak luxus textíliákat, hanem ajkakat is színezett, és az arcokra sem a szégyen varázsolt pírt, hanem e tetvek kivonata. Ma E120 néven ételfestékként találkozhatunk vele.


A bíbortetvek csak kaktuszon élnek.
FORRÁS: INATURALIST

A rózsaszín szó szerint eluralkodott a térképeken: ezt az árnyalatot használták a brit gyarmatbirodalom színezésére a térképkészítő, a birodalom pedig egyre csak nőtt és nőtt.

A rózsaszín a divatőrület része lesz

Ahogy egyre inkább elérhetővé váltak a vörös festékanyagok, az európai arisztokrácia szenvedélyes kapcsolatot épített ki a rózsaszínnel. A pasztellszínek, az egyes erős, tiszta színek közti elmosott árnyalatok váltak a gazdagság jelképévé. XV. Lajos szeretője, Madame de Pompadour védjegyévé vált a rózsaszín, e színt nemcsak ruháin viselte, de otthonait, fogatait is díszítették vele, s egész Európában divatba hozta e színt.


Madame de Pompadour kedvelte a rózsaszínt
FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

Aztán a 19. századi mesterséges pigmentek a hétköznapi(bb) emberek számára is elérhetővé tették e színeket. 1930-ban egészen komoly divatőrületté vált az élénk rózsaszín. Elsa Schiaparelli avantgarde divattervező élénk, „sokkoló” pink árnyalatú ruháit hírességek, színésznők (köztük pl. Gábor Zsazsa) viselték. Néhány év alatt olyannyira divattá vált a rózsaszín, hogy a nők egy része már lázadni kezdett ellene.

A bébidivatba is befurakodott e szín. Az első világháború idején arra ösztönözték az anyukákat, hogy a kisgyermekeiket a nemüknek megfelelő színekbe öltöztessék. No de milyen színbe? Egyes kereskedők ajánlata szerint a rózsaszín a kisfiúk színe, míg más kereskedők ugyanezt a kislányoknak ajánlották. Az 1960-as évekre tisztult le a helyzet, ekkorra a kislányokat illette a rózsaszín, a kisfiúkat a pasztell kék.


Elsa Schiaparelli sokkoló rózsaszínje
FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

Annak köszönhetően alakult ez így, hogy a második világháború után a tradicionális női szerepeket igyekeztek a divatban is érvényesíteni – ezzel persze a divatcégek remekül kerestek. Minél egyedibb volt a gyerekruha, annál nehezebb volt a következő gyerekre átörökíteni, ami pedig azzal járt, hogy újat kell vásárolni…

A rózsaszín sötét oldala

A rózsaszínt egyesek a gyengeség vagy épp a rossz szándék színének tekintették. A náci Németországban a homoszexuális férfiak kaptak rózsaszín háromszög jelölést, amit a koncentrációs táborokban a megkülönböztetésükre használtak. A hidegháború időszakában „pinkók” névvel illették a kommunista szimpatizánsokat.

A nők szabadságjogaiért küzdők azonban a fehéret választották szimbólumként – mivel a rózsaszínt a nők tárgyiasításával azonosították (pl. Marilyn Monroe sokkoló pink ruhája a Szőkék előnyben című filmben). Az anti-feministák („a nőnek a konyhában a helye”), talán pont emiatt a rózsaszínnel azonosultak.


Marilyn Monroe sokkoló rózsaszín ruhában a Szőkék előnyben című filmben.
FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

Mára átalakult a rózsaszín viselése. Egyrészt az LMBTQ közösség tagjai, vagyis azok, akiket egykor megbélyegeztek e színnel, ma a mozgalmuk szimbolikájában a társadalmi igazságosság jelképeként használják. Az 1980-as években az AIDS-járvány kapcsán figyelemfelhívó „Csend = Halál” kampánya részeként az egykori holokauszt-jelkép rózsaszín háromszöget fejre állítva használták. A feminizmus is használni kezdte a színt, például 2017-ben a Trump elnök elleni női demonstráció során, csak Washingtonban, több százezren viseltek rózsaszín, cicafüles sapkát, és számtalan rózsaszín táblát cipeltek a tüntetők. (Számtalan nagyvárosban voltak hasonló tüntetések.)


Nők százezrei vonultak fel rózsaszín sapkában a Trump elleni demonstráción.
FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

A divat is újra magához ragadta a rózsaszínt. 2016-ban a Pantone az év divatszínének kiáltotta ki a rózsaszín egy pasztell, púderes árnyalatát. Greta Gerwig Barbie-filmje további lökést adott a rózsaszín népszerűségének, a lakberendezőktől a ruhatervezőkig számtalan területen tapasztaltak hatalmas növekedést a pink holmik iránti keresletben.

Vizualizări: 1

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor