53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wydarzenie mające na celu promować kulturę i folklor góralski. Festiwal ma charakter cykliczny. Jego tradycje sięgają lat 20-tych XX wieku i wywodzą się z podhalańskiego regionalizmu. Tegoroczna edycja będzie trwać od 19 do 26 sierpnia 2022 roku. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest Partnerem tego wydarzenia.

Początkowo Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich propagował zwyczaje ludowe okolicznych grup etnicznych. Górale i góralki żywieccy, sądeccy, beskidzcy, huculscy, łemkowscy i Bojkowie prezentowali całe spektrum swojego dziedzictwa kulturowego. Dziś festiwal cechuje różnorodność i otwartość na występy zagranicznych gości. W tym roku będą występować m.in. zespoły z Bośni, Bułgarii, Czech, Indii, Macedonii i Meksyku.

Tegoroczny program obfituje w imprezy, koncerty, warsztaty i niespodzianki dla pasjonatów kultury ludowej. Każdy uczestnik festiwalu może wziąć udział w konkursie fotograficznym „Żywioł Folkloru”, zorganizowanym przez Burmistrza Miasta Zakopane. 20 sierpnia odbędzie się występ zespołu „Hajda Banda”, którzy są laureatami Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Przez cały czas trwania wydarzenia, można uczestniczyć w wielu warsztatach regionalnej twórczości ludowej np.: plecionkarskich, hafciarskich, malarstwa na szkle. Od 50. edycji odbywa się Jarmark Św. Cecylii zw. Otwartą Pracownią Instrumentów. Można na nim zagrać, posłuchać i poznać arkana wytwórstwa ponad stu instrumentów muzycznych m.in.: fujarek, gwizdków, okaryny, skrzypiec, wiolonczeli, dwojnic, citoli, liry korbowej, suki biłgorajskiej, akordeonów, czelesty. Ważnym punktem programu jest Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki oraz Koncert Finałowy Górale Świata, połączony z uroczystością wyłonienia laureatów i ceremonią wręczenia nagród. Te i wiele innych atrakcji czeka na tegorocznych uczestników 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w samym sercu Tatr – Zakopanem!

Źródło:
https://www.zakopane.pl/
Red. Paula Zasada
Fot. z arch. Zakopiańskiego Centrum Kultury w Zakopanem, fot. z 52. edycji MFFZG