altmarius

cultură şi spiritualitate

W weekend obchody 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Wkroczenie wojska polskiego na Śląsk – powitanie w Szopienicach. Generał Stanisław Szeptycki przed symbolicznym łańcuchem oddzielającym Śląsk od pozostałych ziem polskich. 20.06.1922. Fot. NACWkroczenie wojska polskiego na Śląsk – powitanie w Szopienicach. Generał Stanisław Szeptycki przed symbolicznym łańcuchem oddzielającym Śląsk od pozostałych ziem polskich. 20.06.1922. Fot. NAC

Obchody 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski odbędą się w weekend 18 i 19 czerwca w Katowicach. Zaplanowano m.in. piknik lotniczy, widowisko teatralno-muzyczne na rynku, inscenizację historyczną, otwarcie Panteonu Górnośląskiego oraz koncerty.

W najbliższych dniach minie sto lat od wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic. Po trzech powstaniach i plebiscycie był to etap formalnego przejęcia przez Polskę władzy na przyznanej jej części Górnego Śląska.

20 czerwca 1922 r. gen. Stanisław Szeptycki wjechał na czele swoich oddziałów na katowicki rynek od strony obecnej dzielnicy miasta - Szopienic, witany przez mieszkańców i władze. Zwieńczeniem tego wydarzenia było parafowanie przez rząd 16 lipca 1922 r. w Katowicach Aktu Objęcia Górnego Śląska.

Jak przypomina katowicki samorząd, 20 czerwca 1922 r. gen. Stanisław Szeptycki wjechał na czele swoich oddziałów na katowicki rynek od strony obecnej dzielnicy miasta - Szopienic, witany przez mieszkańców i władze. Zwieńczeniem tego wydarzenia było parafowanie przez rząd 16 lipca 1922 r. w Katowicach Aktu Objęcia Górnego Śląska.

Miasto uczci tę rocznicę dwudniowymi obchodami 18 i 19 czerwca br. Na przygotowane na tę okazję wystawy, koncerty, wydarzenia i debaty zaprosiły także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Śląski w Opolu, Muzeum Śląskie oraz Biuro Programu „Niepodległa”.

CZYTAJ TAKŻE Dr hab. Cecylia Leszczyńska. Źródło: UW

Dr hab. C. Leszczyńska: gospodarka Górnego Śląska wzmocniła Polskę

Jak zapowiedział prezydent Katowic Marcin Krupa, święto rozpocznie się w sobotę 18 czerwca piknikiem lotniczym na lotnisku Muchowiec. W programie m.in. pokazy akrobacji grupy Redbull i Żelazny, inscenizacja walk powietrznych z czasów I wojny światowej, przelot samolotów Casa C-295M, pokazy skoczków spadochronowych oraz pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych. Narodowy Bank Polski na swoim stoisku zaprezentuje też okolicznościową monetę.

W sobotę wieczorem obchody przeniosą się na katowicki Rynek. W teatralno-muzycznym widowisku Metropolis Silesium 2122, koordynowanym przez muzyka Miuosha i reżysera Roberta Talarczyka, wezmą udział Renata Przemyk, Julia Pietrucha, Mela Koteluk, Marcelina, Mateusz Konieczny, Sebastian Riedel, Maciej Lipina, Marcin Wyrostek, Miuosh, FDG.Orkiestra, a także aktorzy Teatru Śląskiego.

W sobotę wieczorem odbędzie się też w Parku Śląskim otwarty, plenerowy koncert „Pokolenie 22”, przygotowany przez Biuro Programu "Niepodległa", w ramach kampanii "Śląsk. Wspólna Sprawa – 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski".

Nowe aranżacje śląskich, tradycyjnych utworów mają tam wykonywać artyści różnych pokoleń związani przede wszystkim ze Śląskiem: Stanisław Soyka, Justyna Święs, DJ Eprom, Baasch, Renata Przemyk czy Sebastian Riedel. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Aukso oraz Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

CZYTAJ TAKŻE Wkroczenie wojsk polskich na Śląsk - powitanie w Katowicach: gen. Stanisław Szeptycki na Rynku. 1922.06.22. Fot. NAC

Powrót Górnego Śląska do Polski w 1922 roku

W niedzielę mają odbyć się główne wydarzenia obchodów, w tym msza św. pontyfikalna w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla z zapowiadanym udziałem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Szczególne zaproszenie na tę mszę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc skierował do mieszkańców miejscowości i parafii, zaangażowanych w czasie trzech powstań i w okresie plebiscytu.

Po przemarszu z katedry na katowicki rynek rozpocznie się inscenizacja historyczna wjazdu do miasta generała Szeptyckiego na czele wojska. Tym razem przez symboliczną bramę wjechać mają do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego. Aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.

W niedzielne popołudnie zaplanowano uroczyste rozpoczęcie działalności Panteonu Górnośląskiego: nowej instytucji kultury w przyziemiu Archikatedry Chrystusa Króla, współprowadzonej przez samorząd woj. śląskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorząd Katowic i archidiecezję katowicką. Według założeń wystawa stała panteonu ma upamiętniać wybitne postaci regionu, zasłużone dla jego polskości.

Po południu w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się koncert orkiestry pod dyrekcją José Marii Florencio z Piotrem Sałajczykiem przy fortepianie. W programie: Toccata na orkiestrę Bolesława Szabelskiego, Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego i Rapsodia Polska Grzegorza Fitelberga. W związku z ograniczoną liczbą miejsc w NOSPR przygotowano bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach Orkiestry.

Wieczorem w Katowicach odbędzie się Bieg Bohaterów, którego uczestnicy przebiegną ulicami Katowic trasę o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu - 4,2 km. Będzie ona prowadziła od Pomnika Powstańców Śląskich w centrum miasta – przy rondzie i Spodku - do mety w Parku Śląskim, przy Skwerze Powstań Śląskich.

Po zachodzie słońca na schodach Archikatedry Chrystusa Króla zaplanowano koncert plenerowy, na którym wystąpią m.in. zespół Dżem, zespół Sztywny Pal Azji, Stanisław Soyka, Kasia Moś, Maciej Lipina, Kasia Grzesiek. Według organizatorów ma to być muzyczna podróż w przeszłość, zakończona mappingiem na fasadzie katedry.

W najbliższych dniach minie sto lat od wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic. Po trzech powstaniach i plebiscycie był to etap formalnego przejęcia przez Polskę władzy na przyznanej jej części Górnego Śląska.

Już w środę przed budynkiem Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Katowicach otwarto przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Katowicach wystawę plenerową „Bramy do Polski 1922”. Na piętnastu panelach wystawienniczych zaprezentowano przebieg uroczystości przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 r.

Muzeum Śląskie natomiast udostępniło w środę wystawę "Był to dzień niezapomniany – droga generała Stanisława Szeptyckiego na Górny Śląsk", przygotowaną w oparciu o artefakty pozyskane od Fundacji rodziny gen. Szeptyckiego. Wystawa ma ukazywać życie prywatne i życie wojskowe generała. Można na niej zobaczyć m.in. szablę, którą gen. Szeptycki otrzymał od władz woj. śląskiego w momencie, gdy wraz z Wojskiem Polskim wkroczył na teren Górnego Śląska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Obchody objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ dki/


Vizualizări: 2

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor