Fotó: Pixabay

Shuai Li, a Manoai Hawaii Egyetem munkatársa csapatávala Moon Mineralogy Mapper (M3) műszer adatait felhasználva mutatta ki a vízjég nyomát - írja a NASA Jet Propulsion Laboratoryoldala.

Az M3 a 2008-ban felbocsátott Chandrayaan-1 űrszonda fedélzetén található. Az eszköz alkalmas arra, hogy azonosítsa a vízjég jeleit. A műszer ugyanis mérni tudja a fény visszaverődését a jégfelületről, emellett pedig képes észlelni a különbséget a folyékony víz, a jég és a pára infravörös-sugárzáselnyelése között.

A Liék által kimutatott jég jelentős része a Hold pólusainak közelében fekvő sötét, fagyos kráterekben található. Ezen területeket sosem éri napfény, így a helyi jég nem párolog el.

Az eddigi kutatások során csak közvetlen bizonyítékokat találtak a sarki jég létezésére. Ezen adatokat egyéb jelenséggel, például a holdfelszín szokatlan tükröződésével is meg lehet magyarázni.

A friss vizsgálat viszont az eddigi legmeggyőzőbb bizonyíték a pólusoknál található vízjégre. A kutatók úgy vélik, hogy a felszín felső millimétereiben található anyag könnyedén hozzáférhető, így használható forrás lehet a későbbi missziók során.

Az elkövetkező küldetések egyik legfontosabb célja az lesz, hogy felmérjék, miként került a jég a holdfelszínre, illetve hogy milyen kölcsönhatásban van az anyag a környezetével.