Chorwacja dla aktywnych

Jedna z największych zalet turystycznej oferty Chorwacji to jej różnorodność. „Coś dla siebie" znajdą tutaj zarówno miłośnicy leniwych urlopów w pięknych okolicznościach przyrody, jak i ci, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. 

Chcesz zobaczyć więcej? Wyłącz adblocka.

Tym drugim z pewnością przypadnie do gustu region Konavle, który leży niedaleko Dubrovnika. Odwiedzający mogą tu jeździć konno, wybrać się na pasjonującą wycieczkę małymi quadami, a nawet zorganizować górską wędrówkę na malowniczy szczyt Snježnica. Do ich dyspozycji pozostają także takie niezliczone kilometry rowerowych tras, które ciągną się wzdłuż najciekawszych miejsc okolicy. 

Drugim regionem, który ściąga miłośników sportowych aktywności jest leżąca w okolicach Splitu Riwiera Makarska. Obfituje ona w dziesiątki pieszych, rowerowych i tematycznych szlaków o różnym stopniu trudności. Wiele z nich biegnie przez słynny Park Krajobrazowy Biokovo. Jeśli będzie mieli okazję go zwiedzić, koniecznie wybierzcie się na spektakularny punkt widokowy Skywalk Biokovo, który zbudowano na wysokości 1228 m n.p.m. Fanom sportów wodnych polecić możemy też pobliski Trogir, którego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. To miasto słynie z doskonałych warunków do żeglowania, nurkowania, a także jazdy na rowerze i paralotniarstwa. 

… i dla ceniących sobie odpoczynek

Turystom, którzy cenią sobie bardziej relaksujące formy spędzania czasu na wakacjach, z pewnością przypadnie do gustu chorwacka zielona oaza, czyli Park Narodowy Mljet, który rozciąga się na terenie 5375 ha chronionego lądu i otaczającego go morza. Co ciekawe, na jego terenie znajdują się dwa słonowodne jeziora, czyli bardzo rzadkie zjawiska przyrodnicze. 

Szukający kontaktu z naturą powinni także zainteresować się półwyspem Istria, na którym znajdują się zwiedzać można piękne tereny z ok. 30 chronionymi obszarami. To także świetnie miejsca dla fanów obserwowania fauny i flory. Spotkać tam można słonia, daniele, muflony, zebry, wielbłądy i autochtoniczne rośliny. 

Półwysep Kamenjak to z kolei chorwacka stolica storczyków. Ten chroniony obszar posiada również szlak dinozaurów z ich oryginalnymi śladami na skałach, a znajdujący się w pobliżu pierwszy park ornitologiczny Palud jest domem dla 219 gatunków ptaków. To także świetnie miejsce do obserwacji wodospadów takich jak: Kotli, wodospad Sopot (Pićan), Škarline (Brtonigla) czy Zarečki Krov (Pazin).

Dla miłośników historii

Chorwacja to również raj dla wszystkich, którzy interesują się historią. Wśród godnych uwagi atrakcji warto wymienić najdłuższe mury obronne w Europie znajdujące się w mieście Ston. Wśród malowniczych miasteczek na Istrii uwagę zwraca Hum – najmniejsze miasto świata. Zagraniczni turyści uwielbiają również Omiš, czyli miasto, które w XII i XIII wieku było siedzibą piratów. Oczywiście nie można zapomnieć także o Zagrzebiu, w którym znajduje się ogromna liczba muzeów, a na każdym kroku obserwować można perełki architektury.

Bogactwo lokalnej kuchni

Czym byłyby jednak prawdziwe wakacje bez możliwości obcowania z lokalną kuchnią? Chorwacja, a zwłaszcza Półwysep Pelješac, to raj dla smakoszy wina. Jeśli chcielibyśmy dokładnie poznać historię chorwackiego wina można wybrać się szlakiem tutejsze wina i zwiedzić 32 winiarnie, 13 sal do degustacji i 2 wine bary. Co ciekawe, w miejscowości Putnikovići powstało pierwsze chorwackie muzeum winiarstwa i enologii. Jednak Chorwacja to nie tylko wino, ale też kuchnia. Wiele dubrownickich restauracji posiada rekomendację lub gwiazdkę Michelin, a na chorwackich stołach króluje jagnięcina podawana na wiele sposobów. To także świetne miejsce do poznania bogactwa kuchni opartej na owocach morza. Z kolei Istria to prawdziwe królestwo oliwek. To właśnie tutaj można spróbować najlepszych oliw, a także dań przygotowanych z jej użyciem. 

Więcej o Chorwacji przeczytasz w “Travelerze Extra”.

Źródła:  www.dalmatia.hr, https://croatia.hr/pl-PL