Fotó: MayaEye 
A nemzeti park legújabb kezelési terve a beépíthető területet a jelenlegi mérték 12,5-szeresére növelné meg, továbbá a nemzeti park mintegy 60 százalékát szolgáltatná ki gazdasági célú fakitermelésre. A WWF a bizonytalan bolgár politikai helyzetre hivatkozva még sürgetőbbnek érzi a hathatós cselekvést.

A 2016. november 13-án elnökválasztás volt Bulgáriában, ám a Pirin Nemzeti park új kezelési tervének elfogadtatása tovább halad, hacsak a jelenlegi vagy az ideiglenes ügyvivő kormány vissza nem vonja.
„Ezért fontos mihamarabb lépnünk annak érdekében, hogy megakadályozzunk egy minden szempontból káros beruházást ezen a sérülékeny természeti területen” – magyarázza Vesselina Kavrakova, a WWF Bulgária igazgatója.

 
Fotó: Alexander Ivanov

A Pirin Nemzeti Park páratlan szépségű hegyvidéki fenyvesei adnak otthont a Balkán-félsziget talán legidősebb famatuzsálemének, az 1300 éves balkáni páncélfenyőnek (Pinus heldreichii) is, mely a terület felfedezője után a „Baikushev fája” nevet kapta. Emellett a páratlanul gazdag növény- és állatvilággal rendelkező terület a barnamedve, a szürkefarkas és a zerge otthona, illetve 159 madárfajé is.

A Bansko és Dobrinishte települések közelében már működő síterepeket az UNESCO 2010-ben kizárta a világörökségi területből. Ahhoz, hogy ezeket a síközpontokat megépítsék, több mint 160 hektárnyi erdőterületet kellett letarolni, köztük 120-300 éves fákkal rendelkező őserdőket is.

„Nemzeti törvényeknek, Európai Uniós természetvédelmi irányleveknek és nemzetközi egyezményeknek kellene szavatolniuk, hogy ne mehessen ismét végbe hasonló, vagy ennél is drámaibb pusztítás, miközben két újabb síközpont épül, egy pedig jelenlegi területét növelné meg. A folyamat engedélyezése egyet jelentene azoknak a világörökségi szabályoknak a megszegésével, amelyek betartására a bolgár kormány felelősséget vállalt. Csupán hetek állnak rendelkezésünkre, hogy megállítsuk az új kezelési terv elfogadását, amely utat engedne az újabb erdőirtással járó építkezéseknek ” – teszi hozzá az igazgató.

A WWF bolgár irodája éppen ezért 2016. november 15-én indította el petícióját, amelyben az átmeneti helyzetben lévő kormányt sürgeti, hogy mihamarabb tegye meg a szükséges lépéseket a Pirin világörökségi és Natura 2000 védettségű helyszín védelméért és gátolja meg az egyetemes értékű természeti terület beépítését és további kizsákmányolását.

A Pirin Nemzeti Park a Pirin hegységben, Bulgária délnyugati részén terül el, megközelítőleg 40 000 hektár területen, egyike Bulgária két UNESCO természeti világörökségi helyszínének. A nemzeti park nagy része 2000 méteres tengerszint feletti magasságban, magashegyi területen helyezkedik el. Gleccsertavak, vízesések, sziklás szirtekkel, barlangok találhatók itt - egy tökéletes balkáni hegyvidék.