Immár húsz éve zajlik a Hangzó Helikon sorozat, amelynek alapkoncepciója a költészet ősi, orális gyökeréig nyúlik vissza, és ezt eleveníti fel. Nemcsak a helikoni múzsák és az antik költők, de még – egészen Balassi Bálintig – a középkori szerzők számára is szerves egységben forrt össze zene és vers. Habár a 21. századra elhalványult ez a kapcsolat, még mindig érezzük nyomát. A hagyományőrzés szemléletes példája a megzenésített versek áradata alkotói, valamint népszerűsége befogadói oldalról. A sorozat első, tradícióképző igénnyel megvalósuló fesztiválja igyekszik eredeti közegébe visszahelyezni a költészetet: a zene mellé.

A programsorozatot Bognár Szilvia és a hazai jazz, népzenei, valamint világzenei produkciók zenészeiből toborzott együttesének Titoktok című előadása nyitja meg. A 2006 óta működő formáció a közelmúltban elsősorban gyerekdalokat írt, ez a műsor is a legfiatalabb korosztályt célozza, ám a szülőknek szintén szórakozást és kikapcsolódást ígér. A játékos, interaktív összeállítás alapját a saját dalok mellett Weöres Sándor, Kányádi Sándor és Nemes Nagy Ágnes megzenésített versei képezik. De mi az a Titoktok? Egy varázslatos, mesebeli kendő, ami számtalan apró meglepetést rejt a hallgatóság számára.


Bognár Szilvia és együttese

Bognár Szilviát a Kaláka együttes követi. A Három székláb a zenekar népszerű gyerekdalaiból álló műsor, amelyek között újfent számtalan versmegzenésítéssel találkozunk – a már említett Kányádi és Weöres mellett Tamkó Sirató Károly, Móra Ferenc és Hajnal Anna szövegeire komponált művekkel. Az előadás anyaga bizonyos mértékben fedésben van A pelikán, a Nálatok laknak-e állatok?, az Ukulele, Az én szívemben boldogok a tárgyak, a Bőrönd Ödön és a Madáretető című lemezekkel.


Kaláka

Délután Szarka Gyula és együttese zenél, a műsor címe egyezik előbbi Bor és leányka című szólólemezével, amelyen a magyar irodalom híres bordalainak megzenésítései hallhatók. A megidézett szerzők között szerepel Petőfi Sándor, Balassi Bálint és Gárdonyi Géza.

Ezt követően a Misztrál együttes lép színpadra. A zenekar 1997 óta megkerülhetetlen része a magyar zenei életnek. A magyar költők műveiből készített megzenésítések mellett külföldi szerzőkhöz – Baudelaire-hez, Garcia Lorcához és Villonhoz – is visszanyúlnak, de népdalokat szintén szívesen dolgoznak fel.

Negyed hétkor visszatér a Kaláka, majd Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák koncertje zárja a zenés műsort. A fesztivál minden fellépőjéhez kapcsolódó megzenésített költemények mellett, valamint a már szintén emlegetett népzenei hagyományon kívül a Rackák sajátossága az amerikai rock and roll beemelésében rejlik. Így kerülhet náluk egy hosszú, zenei aláfestéssel kísért mondatba Petőfi, Jimi Hendrix és Woodstock.


Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák

A kápolnásnyéki Halász Gedon Eseményközpontban zajló koncertekkel párhuzamosan futó programok változatossága is érzékelteti, hogy a Hangzó Helikon valóban minden korosztályt szeretettel vár a kisgyerekektől az idősebbekig. A Halász-kastély parkjában népi játékok, például a közönségkedvenc kosárhinta és bábelőadások szórakoztatják a gyerekeket. Ezalatt a felnőttek termelői borokat és helyi söröket kóstolhatnak. A street food ételek és a Kaláka-konyha finomságai pedig gondoskodnak arról, hogy senki ne maradjon éhes a fesztivál ideje alatt.

A megvásárolt jegyekből befolyó összeget a szervezők jótékony célra, a Magyar Kodály Társaság Közhasznú Egyesületnek ajánlják fel. 14 éves kor alatt a belépés ingyenes, ám regisztrációs jegy váltása ebben az esetben is kötelező.

(támogatott tartalom)