altmarius

cultură şi spiritualitate

Valóságos üzletközpont volt a korabeli Pesten a Nagy Kristóf-ház

Írta: Flier Gergely
A Váci utca 6. számú egykori háza a benne működő gyógyszertár hatalmas Szent Kristóf-szobráról kapta a nevét, ezután kezdték el az épület előtt lévő térséget is Kristóf térnek nevezni. A Hild József tervei alapján két-, majd idővel háromemeletesre bővült épületben azonban a patikán kívül számos más üzlet is működött, többek között a ruhakereskedő Rothberger Jakab divatáruboltja, amely a császári és királyi udvari szállító címet is elnyerte.

Schwachhofer  Ignác 1757. március 31-én német földön született, de gyógyszerészi oklevelét már a pesti egyetemen szerezte 1785-ben. A patikának otthont adó házát 1791-ben építtette fel Pesten, a Váci utcában. Ez az épület ebben a formában mintegy négy évtizeden át állt. Az 1830-as évek elején az épület már a neves szülészorvosnak, a pesti egyetem tanárának, majd 1841–42-ben rektorának, a sörfőzdét is üzemeltető Birly Ede Flóriánnak (1787–1854) a tulajdona volt, aki hamarosan a XIX. század nagy magyar építészével, Hild Józseffel építtette át kétemeletesre a házat.

Hogy mindez ténylegesen átépítés volt-e, vagy teljesen új épületet emelt Hild, az a Vasárnapi Ujság korabeli cikkének tanúsága szerint már a XX. század elejére is kideríthetetlen volt:

„A Schwachhofer-féle régi házat 1833-ban Birli János [sic] orvos-professzor úgy látszik újra építtette, mert ez évben engedélyt kért a pesti tanácstól egy Hild József által építendő házra, mely két emeletesnek volt tervezve”

– írja a lap 1909. április 19-i száma.

A Nagy Kristóf-ház 1837-ben Carl Vasquez grafikáján (Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény)

Az átépítés, avagy az új ház felépítése a Hazai 's Külföldi Tudósítások 1831. 2. félesztendei beszámolója alapján 1831-ben már elkészült, s Birly ezután 1833-ban Bauer Mihály szobrászművésszel készíttette el mészkőből az épületre Szent Kristóf hatalmas szobrát.

A korabeli ábrázolások szerint ez az épület még 1845-ben is kétemeletes volt, míg a későbbi ábrázolásokon, köztük a XIX. század utolsó harmadából fennmaradt fényképfelvételeken már háromemeletes házat látunk. A legfelső emelet stílusában teljesen megegyezett az épület alsóbb szintjeivel, így könnyen lehet, hogy szintén Hild munkája lehetett valamivel későbbről.

Magának a Szent Kristóf gyógyszertárnak Schwachhofer Ignác utáni következő gazdája Schwachhofer veje, Alojzia Wilhelmina nevű lányának férje, Pregardt János Imre volt, aki 1787-ben Kolozsvárott született, és 1841-ben Pesten hunyt el. Az ő tevékenysége két dolog miatt is különösen jelentős. Egyrészt ő volt az első, aki a patikájára a magyar „gyógyszertár” feliratot helyezte, illetve magyar feliratú gyógyszerészeti edényeket alkalmazott, másrészt az 1820-as évektől Magyarországon is ismert homeopátiás szereket lehetett nála beszerezni.

A gyógyszertár fölött emelkedő Nagy Kristóf-ház a különféle üzletek újsághirdetései és az épületről készült fényképek alapján afféle üzletközpont volt a régi Pesten az 1830-as évektől végig a XIX. század folyamán, majd a XX. század első évtizedében. Az emeletet a század végére Rothberger Jakab férfiruharaktára uralta, melynek gazdagon díszített emeleti portálján ott volt a „császári és királyi udvari szállító” felirat is.

De az épület legfontosabb intézménye mégis a Szent Kristófról vagy Nagy Kristófról elnevezett gyógyszertár volt, melynek a rendelkezésre álló forrásokból nehéz kibogozni későbbi tulajdonviszonyait, de a Pesti Napló 1909. június 29-i cikke megnevezi a gyógyszertár Schwahhoffer Ignácot és Pregardt János Imrét követő tulajdonosai közül Jüttner Viktort, Schernhoffer Károlyt, majd Schernhoffer Károlynét, Fáykiss Józsefet és az utolsó tulajdonost, Koller Norbertet.

Hirdetés a Bolond Istók című lap 1890. szeptember 14-ei számából. Ekkor Fáykiss József volt a gyógyszertár tulajdonosa

Közülük Schernhoffer Károly nevéhez érdekes újítás fűződött, amiről a Divatcsarnok 1855. április 10-ei száma tudósított:

„Schernhoffer úr ugyanis, a könnyen s gyakran megromolható csöngettyűk helyett, intézete helyiségei és önnön szobája közt, távírdát állított föl, melynek segélyével a legrövidebb s legbiztosabb úton közlekedhetnek ő maga, a gyógyszertárban levő segédek és a műkonyhában dolgozó egyének.”

A távíróhálózatok hőskora volt ez, mely az újítások iránt fogékony gyógyszerészt is megérintette.

A pesti belváros régi épületeinek bontása során kissé meglepő módon a háromemeletes Nagy Kristóf-ház is sorra került. Az ok a Váci utca és Kristóf tér szabályozása volt, melynek során megállapították, hogy az épületnek a Nagy Kristóf-szobor talapzatául szolgáló sarokrésze már közterületre esett.

Egy ideig a Kristóf tér területének beépítése is tervben volt, itt a Nagy Kristóf-ház ekkori tulajdonosa, a már említett ruhakereskedő, Rothberger Jakab óhajtott volna építkezni, de a főváros olyan magas összeget kért volna tőle a beépítendő közterületért, hogy inkább elállt a tervétől, s ezek után a Fővárosi Közmunkák Tanácsa végül úgy döntött, hogy meghagyja a Kristóf teret. Ellenben a Nagy Kristóf-házat 1909 késő őszén lebontották.

A Nagy Kristóf-ház a szoborral nem sokkal az épület bontása előtt az Új Idők 1907 augusztus 4-ei számából

A Nagy Kristóf-ház képe a Vasárnapi Ujság 1909. augusztus 15-ei számából. A szomszédos, Váci utca 8. számú telken ekkor már állt a Fazekas Ferenc tervei alapján 1906–1909 között épült Titsch-bérház

A Nagy Kristóf gyógyszertár mint intézmény túlélte az épületet, és a későbbiekben a Váci utca 1. szám alatt működött. A közvéleményt leginkább az épületen elhelyezett monumentális szobor, a régi Pest egyik jelképe foglalkoztatta. Ennek köszönhetően a szobor megmenekült, és a központi városháza udvarán állították fel. A szobor az új helyén is népszerű lett, a föld szintjére helyezve ugyan teljesen más perspektívából szemlélhették, de monumentalitása itt is jól érvényesült.

1933-ban megünnepelték állításának centenáriumát is, ám tizenegy évvel később a történelem beteljesítette sorsát: Budapest ostroma alatt a szobor olyan súlyosan megsérült, hogy alig maradt belőle valami, mindössze két töredék: Szent Kristóf feje és a kis Jézus testének fej nélküli torzója, ezek a Kiscelli Múzeumba kerültek, s restaurálásukra csak 2016-ban került sor a Magyar Képzőművészeti Egyetem Restaurátor Tanszékén.

A Nagy Kristóf-ház és szobor 1895 körül Klösz György felvételén (Fotó: Fortepan/Képszám: 82377)

A Nagy Kristóf-ház helyén a régi tulajdonos, Rothberger Jakab építette fel a ma is álló ötemeletes üzletházat, melyet a bécsi építészpáros, Ferdinand Fellner és Hermann Helmer tervezett.

A Kristóf téren 1974-ben domborműves emléktáblát állítottak a tér névadója, az egykor itt álló gyógyszertár emlékére.

Az egykori Nagy Kristóf-ház ​helyén ma üzletház áll (Fotó: Both Balázs/pestbuda.hu)

Nyitókép: A Nagy Kristóf-ház és szobor 1895 körül Klösz György felvételén (Fotó: Fortepan/Képszám: 82377)

Vizualizări: 8

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor