altmarius

cultură şi spiritualitate

Szent Ignác a Pilisben – Harmincéves a dobogókői Manréza

Harminc éve működik a jezsuiták lelki oázisaként a Manréza Dobogókőn. A jubileum alkalmából a lelkigyakorlatos ház munkatársai augusztus 27-én ünnepeltek. Az alábbiakban részleteket közlünk Varga Kamill ferences szerzetesnek az intézmény történetéről szóló írásából, ami a jezsuita.hu honlapon jelent meg.

A Pilis tövéből kellemes út vezet fel Dobogókőre. Hegyek, jó levegő, tiszta környezet. A lombok között megbúvó Manréza Lelkigyakorlatos Házat fák, növények szegélyezik. Parkjában újonnan kialakított sétautak, felújított épületek. Itt fogad Tóth Árpád SJ, a jezsuiták lelkigyakorlatos házának igazgatója és Halasi Gábor ügyvezető, hogy végigvezessenek az idén harmincéves intézményen. Mindenütt egyszerűség, tisztaság, modern kialakítás, és akkora csönd, hogy szinte harapni lehet.

Megtérése után a 16. századi jezsuita rendalapító, Loyolai Szent Ignác több hónapra elvonult imádkozni egy kis katalóniai faluba, a Barcelonától nem messze fekvő Manresába, és itteni belső tapasztalatait összefoglalva írta meg a Lelkigyakorlatokat. Ennek nyomán a világ számos pontján hívják Manrézának a jezsuiták lelkiségi központját.

A magyar jezsuiták is így nevezték el az 1920-as évek végére felépült lelkigyakorlatos házukat a budapesti Zugligetben. Csávossy Elemér tartományfőnök a Csollich bárói családtól vásárolta meg azt az ötholdas telket, amelyre Bernhardt Győző építész álmodta meg a 13 ezer négyzetméteres épületegyüttest. Az ingatlan több mint félszáz lelkigyakorlatozó és a rendtartomány novíciusainak befogadására volt alkalmas. A következő húsz év alatt 1250 lelkigyakorlatot tartottak a házban, közel 60 ezer résztvevőnek.

A csöndes környezetet nem sokáig élvezhették a megújulásra vágyók: az intézményt 1950-ben államosították. Később működött itt pártüdülő, a Határőrség Országos Parancsnoksága, majd egy évtizedig üresen állt, jelenleg pedig a Nemzeti Nyomozó Iroda székhelyének ad otthont.

Mivel a rendszerváltozás után rendvédelmi objektumként bajos lett volna visszaadni a jezsuitáknak, a provincia csereingatlant kapott helyette. „1993 januárjában megkeresett Antall József miniszterelnök személyi titkára, akit én eskettem, és aki tudta, hogy a volt Manréza sorsáról tárgyalok. Figyelmembe ajánlotta a gazdát kereső egykori pártvagyont Dobogókőn. Felmentem megnézni a Kádár-villát, a kormányőrségi épületet és a pártüdülőt, majd elindultak a tárgyalások, és csereingatlanként júniusban megkaptuk a komplexumot” – emlékezett vissza egy korábbi interjúban az új Manréza első igazgatója, Sajgó Szabolcs SJ. Így esett, hogy azok a terek, amelyekben évtizedekig a Magyar Szocialista Munkáspárt funkcionáriusai múlatták az időt, 1993 után az ima és lelki megújulás helyévé váltak.

A dobogókői új Manréza idén 30 éves. Ebből az alkalomból a lelkigyakorlatos ház munkatársai augusztus 27-én, vasárnap közös ünneplést tartottak.

Ahogy Tóth Árpád SJ, a Manréza igazgatója fogalmazott: „Hálát adunk Istennek az elmúlt három évtizedért, mindazokért a csodákért, amelyeket Isten a lelkekben tett és tesz napról napra. Egyben bizalommal tekintünk a jövőre, azon lelkek szolgálatára, akik a jövőben tisztelnek meg bennünket a bizalmukkal azzal a reménnyel, hogy segíteni tudjuk őket az istenkeresés útján.”

A program ignáci szemlélődéssel, illetve táncmeditációval indult, szentmisével és agapéval folytatódott, majd a nemrég elhunyt Mustó Péter SJ legújabb, Ami megtart című könyvét mutatta be Patsch Ferenc SJ – azon a napon, amelyen Péter atya (immár az örökkévalóságban) pappá szentelésének 60. évfordulóját ünnepelte.

Ezután a ház korábbi igazgatói – Sajgó Szabolcs SJ, Vízi Elemér SJ, Lukács János SJ, Tóth Árpád SJ – idézték fel a múltat és beszéltek a jelenről.

Az újraindult intézmény küldetése volt, hogy lelki, kulturális és konferenciaközpont legyen. A számtalan lelkigyakorlat mellett egy sor, részben ökumenikus találkozót tartottak itt; megfordult az épületben Kofi Annan egykori ENSZ-főtitkár, és a Manréza programjai révén Dobogókő neve hamarosan összeforrt a jezsuita szellemiséggel, nyitottsággal és igényességgel.

A ház elsősorban személyesen kísért Szent Ignác-i lelkigyakorlatokat szervez, legyen az három-, nyolc- vagy akár a harmincnapos, de népszerűek a Jálics Ferenc SJ nevéhez fűződő szemlélődő lelkigyakorlatok is. (...) Mivel egy lelkivezető legfeljebb 5-6 főt tud kísérni, hamarosan szükség volt világi lelkigyakorlat-kísérők képzésére. Vízi Elemér SJ igazgatósága idején, az Ignáci Lelkiségi Központ égisze alatt indult az első ilyen kurzus, melynek résztvevői képesítésük megszerzése után a jezsuiták mellett maguk is lelkivezetővé, illetve lelkigyakorlat-kísérővé válnak.

A ház 1993 óta folyamatosan állagmegóvásra szorult, 2019-ben pedig nagyszabású felújítás kezdődött: faelgázosító és faapríték-tüzelésű kazán váltotta fel a korábbi, kevéssé hatékony technológiát; kicserélték az elektromos vezetékeket, modern világítótesteket szereltek fel, az épületek kívül hő-, belül pedig hangszigetelést kaptak, és a nyílászárókat is lecserélték. (...)

A lelkigyakorlatozókat már a covid időszaka előtt elkezdték bevonni a házimunkákba, mely gyakorlat a járvány ideje alatt kiteljesedett. Az évek óta működő önkéntesprogram keretében pedig hosszabb időre, legalább három hónapra fogadnak segítőket, akiket a ház lelki programjaiba is bevonnak.

Ugyancsak a vírushelyzet idején erősödött meg az igény az online lelkigyakorlatokra, melyek révén azok is csatlakozhatnak ilyen programokhoz, akiknek ez személyesen akadályokba ütközne. Immár harmadik éve szervez a Manréza online nagyböjti lelkigyakorlatot, melyen minden esztendőben több ezren imádkoznak és készülnek együtt a húsvétra, részben kiscsoportos beszélgetések keretében.

Közel száz esztendővel a zugligeti előd megalapítása után, immár 30 éve újra a csönd, az elvonulás, a találkozás helye a Manréza. A természet szépségében is Istent keresőknek ismét a rendelkezésükre áll a lelkigyakorlatos ház, és az elvonulókat ugyanúgy Jézus várja, aki annak idején Ignácot is megszólította.

Varga Kamill OFM írása teljes terjedelmében ITT olvasható.

Forrás: jezsuita.hu

Fotó: Pásztor Péter

Magyar Kurír

Vizualizări: 1

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor