cultură şi spiritualitate
A szecesszió a huszadik század elejének ezerarcú, és az egész világon végigsöprő stílusirányzata volt. Bár elnevezései, stílusjegyei és kedvelt motívumai igen változatosak, ám mégis mindenki számára felismerhetőek. A francia nyelvterületen art nouveauként ismert stílus inkább a burjánzó, kacskaringós természeti formákat, míg a szomszédos bécsi szecesszió a geometrikus elrendezést és lineáris vonalakat kedvelte. Cikkünkben a budapesti szecesszió 5 korai alkotását mutatjuk be kívül belül.
Sétánkat a múltba a Szabadság tér környékén kezdjük. Maga a tér és környéke a századforduló táján épült ki, helyén sokáig a rettegett-gyűlölt kaszárnya, az Újépület magasodott. Miután ezt elbontották, megindulhattak az építkezések. A környék köz-és magánépületei a 19. század végének és a 20. század elejének teljes stíluskavalkádját felvonultatja, az ezeréves gótikus formák megidézésétől kezdve a legmodernebb, akkoriban megjelenő szecessziós stílusig.
A megrendelő, Walkó Lajos bankár foglalkozására utalhatnak a díszítő motívumok közül a mókusok, mivel francia területen igen kedvelt szimbólumként sok pénzintézeten szintén megjelennek. Felpillantva talán ami mégis elsőre a szemünkbe ötlik, az Maróti Géza alkotása, a szecesszióra jellemző kecses nőalak: Éva az édenkertben, amint a tiltott gyümölcs után nyúl. Igaz, itt decens módon, tetőtől talpig a századforduló divatjának megfelelő öltözetben.
Cím: 1054 Budapest, Aulich utca 3.
Az épületen egyszerre jelennek meg a népművészetből ismert virágmotívumok, az ekkor már világhírű Zsolnay-gyár csillogó kerámiái, és az épület funkcióját diszkréten jelző díszítések: méhek, méhkaptárak és kincset őrző sárkányok. A zöld-sárga tetőzetet lezáró, bikafej díszítés pedig a nagyszentmiklósi aranykincs egyik leletének művészi újjáformázása.
A motívumoknak ez a harmonikus egysége a belső terekben is megmarad. Bár egy helyi szóbeszéd szerint a lépcső korlátját támasztó kis sárkányfejek már később kerültek ide: így akarták megakadályozni, hogy a dolgozók a kotlátokon csúszkáljanak. Érdekesség még, hogy az épületben működik Budapest lassan eltünedező páternosztereinek egyike is.
Cím:1054 Budapest, Hold utca 4.
A szecesszió egyedülálló módon a díszítő-és iparművészet területéről indult ki, innen hódította meg a képzőművészet és építészet világát. Részben ennek köszönhető, hogy mindig is erős maradt a kapcsolata az ékszerek, textilminták, háztartási tárgyak, lámpák, bútorok világával. Vidor Emil, a ház építésze nem csupán az épületet tervezte meg, de nevéhez köthető a Bedő család lakásainak belső kialakítása is. Sok kortársával egyetemben ő is úgy gondolta, hogy a szecessziónak nem csak egy stílusnak, hanem egy, az élet minden területét átható életformának kell lennie. Az 1907-ben épültházban a mai napig laknak az építtető örökösei, és itt működik a Magyar Szecesszió Háza múzeum is és a hozzá kapcsolódó kávézó is, ahol a falakat korabeli plakátok, festmények és bútorok borítják.
Cím: 1054.Budapest, Honvéd utca 3.
Látogatható: a múzeum és kávézó nyitvatartási idejében hétfőtől szombatig: 10 – 17 óráig.
A háromemeletes bérház névadója megrendelője, Szedő Gáspár kereskedő volt. A tervező két pályakezdő fiatal építész volt, Román Miklós és Málnai Béla. Málnai ekkor még csupán 25 éves, frissen végzett az egyetemen, és épp hazajött egy hosszabb külföldi tanulmányútról.
Az egész épület, a pincétől a padlásig, de legalábbis a főbejárattól a lépcsőkorlátokon át az üvegablakokig egységes stílusban, a floreális szecesszió jegyében lett megtervezte. Pályakezdő évei után Málnai hamar maga mögött hagyja ezt a formanyelvet, és nagyobb volumenű munkáit már neobarokk vagy premodern stílusban alkotja meg.
Az 1904-ben átadott ház utcai frontján az elegánsabb, nagyobb lakások kaptak helyet, a tetőtérben fényképész műtermet építettek ki, ahol aztán később Málnai építészirodája is működött egy ideig.
A felülről megvilágított, kis belső udvarra néző lépcsőházban mindig félhomály uralkodik, de a komor hangulatot oldják a Róth Miksa által tervezett, virágfüzéreket és rebbenő madarakat ábrázoló ablaktáblák. A ház érdekessége még a bejáratnál található, csillogó szívekkel keretezett vidéki zsánerképek sora, amikről nem tudni, hogy a megrendelő óhaja volt-e, vagy a tervezők gondolták úgy, hogy kis falusias hangulatot varázsolnak a város közepére.
Az épület rekonstrukciója pár hete indult, reméljük hamarosan újra régi fényében láthatjuk kívül-belül.
Cím: 1065 Hajó utca 32.
Vajon mit keres a francia császár Budapesten? Bár a házat takaró állagvédő fóliák miatt nem látszik, de Budapest egyetlen Napóleon szobra itt áll, és bizony nagyon kalandos úton jutott a Hajós utcai ház homlokzatára. Az eredeti névadó nem is a mindenki által ismert első Napóleon volt, hanem unokaöccse, az államcsínnyel császárrá váló III. Napóleon-Lajos. Amikor még az Opera helyén ócskapiac működött és a Hajós utcában névadói, a dunai hajósok mulattak, működött itt egy Cafe Napoleon nevű kocsma-kávéház, amit az akkori francia uralkodóhoz,történetesen III. Napóleonhoz címeztek. Aztán a számozás szépen lassan elkopott és maradt a név.
A ház tervezője, Fodor Gyula is ezt hallhatta, amikor 1903-ban Napóleon udvarnak keresztelte el impozáns, 4 emeletes szecessziós bérházát. Az épület igazi különlegessége, egyedi, de visszafogott belső díszítése, üvegablakai és indás cementpadlói mellett, az az, hogy a tervező figyelt arra, hogy minden leendő bérlő számára kellemes lakókörnyezetet teremtsen. Nincsenek szűk, sötét belsőudvarok, tűzfalra, lichthófra nyíló szobák, de van tágas, fényes belső udvar, körbefutó ganggal. Az épületet pár éve belülről gyönyörűen felújították, már csak a külső homlokzat várat magára, hogy újra régi fényében tündökölhessen a bérpalota.
Numar de steaguri: 264
Record vizitatori: 8,782 (3.04.2011)
16,676 (3.04.2011)
Steaguri lipsa: 42
1 stat are peste 660,000 clickuri (Romania)
1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)
1 stat are peste 40,000 clickuri (Moldova)
1 stat are peste 20,000 clickuri (Italia)
2 state au peste 10.000 clickuri (Franta, Germania)
6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia, Marea Britanie, Canada, Ungaria, Spania )
10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia, Australia, Irlanda, Israel, Grecia, Elvetia , Brazilia, Suedia, Austria)
50 state au peste 100 clickuri
24 state au un click
1. ANTICARIAT ALBERT
2. ANTICARIAT ODIN
3. TARGUL CARTII
5. MAGAZINUL DE CARTE
http://www.magazinul-de-carte.ro/
6 ANTICARIAT PLUS
7. DEPOZITUL DE CARTI
8. CARTEA DE CITIT
9. ANTICARIAT ON-LINE
http://www.carti-online.com/
10. ANTICARIATUL DE NOAPTE
http://www.anticariatuldenoapte.ro/
12. ANTICARIAT NOU
https://anticariatnou.wordpress.com/
13. ANTICARIAT ALEPH
https://www.anticariataleph.ro/
14. ANTIKVARIUM.RO
15.ANTIKVARIUS.RO
16. ANTICARIAT LOGOS
http://www.anticariat-logos.ro/
17. ANTICARIAT.NET
http://www.anticariat.net/informatii-contact.php
18. TIMBREE
19. FILATELIE
20 MAX
http://romanianstampnews.blogspot.com
22. LIBMAG
23. DAFFI'S BOOKS
24. MAGIA MUNTELUI
http://magiamuntelui.blogspot.com
25. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/
26.RADIO ARHIVE
https://www.facebook.com/RadioArhive/
27.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI
http://www.editura.uaic.ro/produse/colectii/documenta/1
28. EDITURA ISTROS
https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/
29. EDITURA HOFFMAN
https://www.editurahoffman.ro/
30. SA NU UITAM
31. MIRON MANEGA
http://www.certitudinea.o
32. NATIONAL GEOGRAPHIC ROMANIA
Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ
1. Radu Sorescu - Petre Tutea. Viata si opera
2. Zaharia Stancu - Jocul cu moartea
3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi
4. Ioan Slavici - Inchisorile mele
5. Gib Mihaescu - Donna Alba
6. Liviu Rebreanu - Ion
7. Cella Serghi - Pinza de paianjen
8. Zaharia Stancu - Descult
9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte
10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani
11. George Calinescu Cartea nuntii
12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…
Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusistoric Ian 17.
© 2021 Created by altmarius.
Oferit de
Embleme | Raportare eroare | Termeni de utilizare a serviciilor
Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !
Alătură-te reţelei altmarius