altmarius

cultură şi spiritualitate

Nyugalom és feltöltődés – A Hajógyári-sziget különleges arca

Nyugalom és feltöltődés – A Hajógyári-sziget különleges arca

Írta: Palotás Dávid
Az Óbudai-sziget, vagy másik nevén Hajógyári-sziget az utóbbi időben kellemesebb arcát mutatja: nincsenek hetekig tartó rendezvények, fesztiválok, kihelyezett pavilonok sehol. Békés, mondhatni természetes oldalát fordítja felénk a terület, ezért érdemes róla beszámolni, mit is találhatunk Budapest leghányatottabb sorsú szigetén „békeidőkben”.

A Hajógyári-sziget évtizedekig egy rosszul hangzó helyszínként volt jelen a budapesti közbeszédben, gyakran alvilági leszámolásokkal vagy egyéb hasonló tevékenységekkel összeköthető hírek érkeztek róla. Nyáron a szintén megosztó Sziget Fesztivál és Gyereksziget volt itt, ezért szinte sose volt egy csendes, rekreációra alkalmas park nyaranta. Tavaly a vírushelyzettel ez jelentősen megváltozott. Már évekkel ezelőtt a régi gyárépületeket kiürítették, tavaly és idén pedig minden szabadtéri fesztivál elkerülte a szigetet. Ezáltal egy igen békés, végre a funkciójának tényleg megfelelő szabadidős területként került fel Budapest térképére a Hajógyári-sziget. 

Megközelíteni 2019-ig nyaranta a BKK-hajójárataival is lehetséges volt, elég hangulatos ez a közlekedési eszköz, bár a szigetet is érintő járatokat a járvány kezdete óta nem indították újra és sorsuk továbbra is bizonytalan. A BKK buszai is bemennek a szigetre a központi aszfaltozott kerengőig, de ha négy keréken érkezünk, akkor az úgynevezett K-hídnál érdemes a parkolóban hagyni a kocsit. A szigetet egyébként két híd köti össze lényegében Óbudával, a már említett K-híd és a H-híd. A K-híd a híd tartószerkezetéről kapta a nevét, a H-híd neve a hajógyári kezdőbetűjéből ered, nincs köze a szerkezethez. 


A K-alakú tartóelemekről kapta a nevét a Hajógyári-szigetre vezető egyik híd (Fotó: Putz Orsolya/pestbuda.hu)

Érdemes talán itt megemlíteni, hogy az új terveknek megfelelően várhatóan lecserélik mindkét hidat, és az épp bontás alatt lévő Déli vasúti összekötő híd használt acélelemeit építik be ide. Ez a vasútinál lényegesen kisebb terhelés miatt egy nagyon jó ötlet is lehet. Ha szigorúan vesszük, az Árpád híd is érinti a szigetet, azonban ez nem teremt összeköttetést a sziget és a part között.

Ha utunkat a K-hídon át kezdjük el, akkor itt még fontos megemlíteni, hogy a Batthyány térről induló HÉV-vel a Filatorigátnál érdemes leszállni. Mi is most ezt az utat járjuk be, de a már említett hajós megközelítést hangulatosabbnak tartjuk. Meglepő már elsőre is, hogy hétköznap egyáltalán, de a hétvégén is jóval csekélyebb a gyalogosforgalom az ilyenkor megszokottnál a sziget bejáratai körül. 

Beérve a szigetre, balra tekintve a nagy rét látható, itt szoktak a fesztiválok nagy színpadjai lenni (Fotó: Palotás Dávid/pestbuda.hu)

Mi egyenesen tovább, a Duna-partig tartunk az aszfaltúton. Leérünk a csónakkikötőhöz, itt szoktak a kajakosok, kenusok kikötni. A partot körbe a szigeten galériaerdő szegélyezi, amely egy természetes ártéri erdő lényegében. Ezen a szakaszon sűrűn benőtt, meredek a part, így itt a szemközti Népszigetre való rálátás után érdemes továbbhaladni délre (vagyis jobbra). 

Kilátás a Marina Part lakóparkra (Fotó: Palotás Dávid/pestbuda.hu)

A part egyre laposodik és ritkul a növényzet is. Hamarosan elérünk az Aquincumi Helytartói Palota feltárásához. Itt az ásatások megálltak, talán jobb is, hogy a romok nagy része még nincs felszínen. Viszont így kicsiben is látni, mennyire grandiózus lehetett egykoron a császár helytartójának palotája. Az interneten nagyon szép és látványos rekonstrukciós képeket lehet találni róla. Bízzunk benne, egyszer, ha nem is felépítve, de jobb állapotba hozva a romokat, méltó kiállítás nyílik erről a jelentős római kori épületkomplexumról. Innen a sziget csücske felé tovább ballagva elérjük a kikötőt és szép kilátás nyílik a belváros felé.    

Visszafelé sétálva, maradva a parton elérjük a BKK-hajókikötőjét, itt teszi le az utasokat a menetrendszerinti járat, amikor közlekedik. 

A sellőszobor (Fotó: Putz Orsolya/pestbuda.hu)

Itt látható egy szépen faragott emlékfa is. 


A Ladányi Ernő tiszteletére faragott emlék (Fotó: Palotás Dávid/pestbuda.hu)

A parton maradva és tovább tartva most észak felé, balról épületeket láthatunk, jobbra pedig egyre közelebb kerülünk az Északi összekötő vasúti hídhoz. Elhaladunk a kutyaiskola, a Honvéd Domino sporttelepe mellett, majd megérkezünk 1 kilométer után a sziget északi sarkába. Itt lemenve a rézsün, közvetlenül a Duna árterébe érkezünk, kavicsos-kagylós aljzatra. Ha nincs magasan a Duna vízállása, az egész erdő száraz lábbal járható. 

 Az ártéri erdőn átszűrődik a lemenő Nap fénye  (Fotó: Palotás Dávid/pestbuda.hu)

Bár a fürdés nem megengedett,nyáron talán nincs is olyan nap, hogy fürdőzőket ne látna az ember itt. Valószínűleg a fesztiválok miatti sok baleset miatt van a tiltás. Mivel az Óbudai-sziget Budapest északi részén van, itt még kevésbé szennyezett és kevésbé forgalmas is. Ezt a részt hívják nem hivatalosan szigetcsúcsnak is. Ottjártunkkor – ha csak a lábunkkal is –, de mezítláb mi is besétáltunk a Dunába. 

Kilátás észak felé a szigetcsúcsról  (Fotó: Palotás Dávid/pestbuda.hu)

A galériaerdő határán egyébként sok tájékoztató és tiltó táblát is kihelyeztek, hogy mit szabad és mit nem. Szerintünk néhányat időszerű lenne felülvizsgálni.

Innen a szigetcsúcstól alig 300 méter a nagy rét, ahol most semmi, de semmi sincs kihelyezve. Megkapó látványt nyújt a simára vágott füves terület, amin bármikor héderelhetünk kedvünkre. 

Ez tényleg igazi csemege a Hajógyári-szigeten júliusban, használjuk ki. Ha gyerkőcökkel vagyunk, akkor a K-hídtól nyílegyenesen bemenve a fák közé megtaláljuk az úgynevezett ródlidombot, ahol igazi csúszdák, gyermekeknek ügyességi mászókák közül lehet válogatni. De ha esetleg labdajátékokra vágynánk, akkor ugyanitt kosárpálya és igényes focipálya is rendelkezésre áll. A kornak megfelelő szabadtéri kondipark is van természetesen, sőt, nyilvános mosdó, WC is elérhető. 

 A csúszdapark (Fotó: Putz Orsolya/pestbuda.hu)

Ha innen újra dél felé vesszük az irányt, de nem a nagy Duna-partján, hanem a K-híd mellett (az Árpád híd felé), akkor a másik nagy füves területre érünk, a hajógyár öblének kezdetéhez. Ez is meglepetésünkre egy összeszedett park benyomását keltette. 

Reméljük, hogy a Hajógyári-sziget kissé kényszerű pihentetése meghozza a döntéshozók kedvét a rendbetételéhez és eredeti funkciója szerint létezhet tovább: igényes közparkként.

Hallani fejlesztési tervekről is, miszerint vízi oktatóbázist vagy egyéb létesítményeket szeretnének felhúzni a szigetre. Sajnos a jó szándék mellett ezek biztosan átalakítással, forgalomnövekedéssel járnának. Aki teheti, nézze most meg így július közepén az Óbudai-szigetet, mert a nyugalom és a feltöltődés szigete. Meglepetésünkre a szemét mennyisége is egészen csekély fővárosi léptékben mérve, ezért itt is érdemes talán köszönetet mondani az erről gondoskodóknak (azt már csak féltve merjük feltételezni, hogy a forgalomcsökkenés miatt kevesebb a szemét a szigeten). Mindenesetre a két híd és a hozzájuk csatlakozó kereszteződések megfelelő átalakításával, a közpark jelleg megtartásával egy kiemelkedő rekreációs területévé válhatna a fővárosnak.

Több kiscsoportos eseménynek is otthont ad a sziget: madárgyűrűzéseknek, amatőr csillagászati megfigyeléseknek, egyéb, nem hagyományosabb sportok (frizbi, petanque) űzőivel is találkozni lehet. Ebből is érzékelhető, hogy sokféle módja van egy közpark hasznosításának, ha a főváros lakóit szolgálja. A hajógyári épületekből a zenés szórakozóhelyek már elköltöztek, talán az volt az első lépés a sziget rendbetételére. Sok a tennivaló még, de addig is érdemes meglátogatni Budapest e kétes hírű szigetét, ahol még kényelmesen lehet ledőlni a Duna-partra és még hely is van. 

Nyitókép: A Hajógyári-sziget (Fotó: Palotás Dávid/pestbuda.hu)

Vizualizări: 70

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor