Írta: David Quammen
Fényképezte: Cory Richards

A magasból Botswana északi része, az Okavango deltája egy gigászi csillagrobbanás után létrejött óriási, virág alakú képződmény maradványaira emlékeztet. Szára a namíbiai határtól ágazik szét délkelet felé, a szirmait meg a Kalahári-medencébe 150 kilométerre benyúló ezüstös vízfelületek alkotják. A földkerekség egyik legnagyobb lápvidéke ez, életadó vízfolyások, lagúnák, időszakos tavak birodalma Afrika egyébként száraz térségében.


A Cuíto és a Cubango vízgyűjtőjében élők számára a halászat mindig fontos élelemforrás volt. A mai, jobb hálókkal nagyobb zsákmányt ejthetnek, így több halat tudnak füstölni, és motorkerékpárral vagy fatörzsből vájt kenuval a térség piacaira szállítani. Boyes és mások is aggódnak, hogy idővel vészesen megcsappan a halállomány.

A világ legnagyobb oázisának is tekinthető tájról a víz sohasem jut el az óceánba: a medence délkeleti pereménél a végtelen homoktengerbe vész. Elefántok, vízilovak, krokodilok, hiénakutyák, varacskos disznók, zambézi mocsáriantilopok, kafferbivalyok, oroszlánok és zebrák mellett számos madárfaj lel menedékre. Az idegenforgalom több százmillió dollárt hoz évente. Az űrből persze nem látszanak a vízilovak, a perzselő napsütés elől a tüskés bozót alá húzódó vadkutyák, az elégedett látogatók és helyi vállalkozók. És az sem látszik, honnan is jön ez a rengeteg víz.


A Makgadikgadi-teknők egy élettel teli tó maradványai. Botswana északi része egykor csaknem teljes egészében víz alatt állt, amíg a törésvonal el nem terelte a forrásfolyókat. A koiszan busmanok kíséretében érkező turisták képet kapnak a fenséges kietlenségről – és arról, hogy milyen lenne az Okavango-delta víz nélkül.

A hatalmas víztömeg csaknem egésze a problémás Angolából érkezik. A csapadékos angolai hegyekből hozza le a sebes folyású Cubango meg a lomhább Cuíto az ország délkeleti fertályába. Ott aztán tavakat alkot, majd lassan átcsordogál a füves árterületeken, a tőzegmocsarakon, illetve az alattuk húzódó homokrétegen. A két folyó ezután ágakra szakad, Angola déli határánál egyesül, és Okavango néven folyik tovább. Áthalad a Namíbiához tartozó keskeny Caprivi-sávon, és végül eléri Botswanát. Évente átlagosan 9,4 billió liter víz jut el így délre. Ha Angola „elzárná a csapot”, kiszáradna az Okavango-delta. Eltűnnének a vízilovak, antilopok, a lármás rétisasok.

A teljes cikket elolvashatja a magazin 2017. novemberi lapszámában.