altmarius

cultură şi spiritualitate

„Meleg fantázia nemzeti témákra” – Újabb Eötvös Péter-opera debütál Budapesten

https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/03/Az-evad-muvesze_Eotvos_Peter_2019_2020_c_Csibi_Szilvia_Mupa-e1552999337170-300x169.jpg 300w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/03/Az-evad-muvesze_Eotv... 768w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/03/Az-evad-muvesze_Eotv... 1024w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/03/Az-evad-muvesze_Eotv... 1068w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/03/Az-evad-muvesze_Eotv... 747w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/03/Az-evad-muvesze_Eotv... 24w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/03/Az-evad-muvesze_Eotv... 36w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/03/Az-evad-muvesze_Eotv... 48w, https://papageno.hu/wp-content/uploads/2019/03/Az-evad-muvesze_Eotv... 1200w" sizes="(max-width: 696px) 100vw, 696px" alt="" title="Az evad muvesze_Eotvos_Peter_2019_2020_c_Csibi_Szilvia_Mupa" /> Eötvös Péter - fotó: Csibi Szilvia

Nem ezúttal történik meg először, hogy Eötvös Péter egy jelentős alkotása nemzetközi együttműködés eredményeként kerül a Müpa közönsége elé. Így volt ez már a zeneszerző Paradise reloaded (Lilith), Oratorium balbulum vagy Multiversum című műve esetében is – és így van most is, amikor a zeneszerző kétrészes operája, az Angels in America a Neue Oper Wien, a CAFe Budapest és a Müpa koprodukciójában látható és hallható először Magyarországon, október 10-én és 12-én a Müpában.

A cikk eredetileg a Müpa Magazinban jelent meg.

A Müpa által idén az évad művésze címmel elismert Eötvös Péter műjegyzékében jelenleg tizenkét zenés színpadi opus található. Első a Harakiri 1973-ból, mindeddig a legutolsó, 
a Müpában 2018 májusában nagy sikerrel előadott Senza sangue, melynek keletkezési éve 2014/2015. A sorban hatodikként szerepel az Angels in America (2002–2004). Miután Eötvös előző műveihez Csehov (Három nővér, a Lady Sarashinaként ismert névtelen 11. századi japán naplószerző („As I crossed the Bridge of Dreams”) és Jean Genet (Le Balcon) szolgáltatta a nyersanyagot, a komponista ezúttal kortárs írót választott, az amerikai Tony Kushner (1956) személyében – az ő kétrészes, Pulitzer-díjas színdarabja, az HBO által népszerű tévésorozatként is feldolgozott Angels in America (1991/1992) lett az a mű, amelyből a számos más esetben is Eötvös librettistájaként dolgozó Mezei Mari, a zeneszerző felesége megalkotta az új opera szövegkönyvét.

A CAFe Budapest háttéranyagaiért keresse tematikus blogunkat!

Már az eredeti dráma némiképp provokatív alcíme (A Gay Fantasia on National Themes – Meleg fantázia nemzeti témákra) is jelzi, hogy a mű érzékeny kérdéseket érint, társadalomkritikus tónusban. Eötvös Péter így foglalja össze az opera témáját:

„Egy férfiról szól, Priorról, akinek életét derékba töri egy fertőző betegség, az AIDS, elkeseredetten küzd a túlélésért, és képzeletében megteremt magának egy angyalok lakta világot, ahol az angyalok adnak értelmet a létnek, ablakot nyitnak a túlvilágra, a halhatatlanság reményét kínálják. De Prior nagyot csalódik az angyalokban, számon kéri Isten tehetetlenségét az emberi szenvedéssel szemben, és visszatér a földre, hogy küzdjön az emberekért…”

(Eötvös Péter – Pedro Amaral: Parlando – rubato. Beszélgetések, monológok és egyéb kitérők. Rózsavölgyi és Társa, 2015). Az AIDS azonban nem az egyedüli „érzékeny téma” a műben. Ismét a zeneszerzőt idézzük:

„Amikor Kushner egymás mellé helyezi a zsidó vallást és a szexuális elhajlást, szerintem másra is rámutat: a kisebbségekre… Ilyen értelemben a zsidóság mint sajátos csoport, mint kisebbség jelenik meg a társadalmon belül csakúgy, mint a homoszexuálisok, akiket gyakran szintén kisebbségnek tekintenek, s ez utóbbi kisebbségen belül találjuk az AIDS-fertőzötteket, akiket tulajdon közösségük is gyakran magukra hagy….”

„A részvét operája” tehát az Angels in America? „Kiáltás humánumért?” Valószínűleg egyik minősítés sem jár távol a mű eszmei céljaitól. De a realitás és a képzelet viszonya is fontos ebben az alkotásban. A zeneszerző korábbi és későbbi operáiban egyaránt visszatérnek a valóságtól elemelt szituációk,
 az álomszerű mozzanatok, ilyenformán konstans jellegzetességnek tekinthetjük a kifinomult oszcillációt megfogható és megfoghatatlan között. E tekintetben az Angels in America az operai életmű jellegzetes darabja.

„Én éppen a színtiszta irrealitásba, az álmok, a látomások, a hallucinációk világába átvezető, mindenütt megjelenő elemeket szerettem ebben a szövegben; ahogy az AIDS miatt haldokló Prior élni akar, és a fantáziájában életre kelti az Angyalt, aki rábízza a világ megmentését” – mondja Eötvös.

A zeneszerző a művet a párizsi Théâtre du Châtelet megrendelésének eleget téve komponálta. Már az ősbemutató kritikai értékelése is hangsúlyozta, hogy a darabot érzékeny műfaji összetettség jellemzi: az operákra általánosságban jellemző vonások mellett tartalmazza a film, a musical, a jazz és a prózai színház elemeit is. Valóban: a mű nézője-hallgatója újra 
és újra szembesül az Angels in America zenei megszólalásmódjának posztmodern alkotásokra jellemző, befogadó sokszínűségével, amely erőteljes kontrasztokat és élénk hangváltásokat tesz lehetővé, egy minden irányban nyitott, élénken ábrázoló szellemű és a színpadi hatásosságot minden szempontból szolgáló „modern eklektika” szellemében.

Ide kapcsolódik:
Eötvös Péter lett az Évad Művésze a Müpában - Mutatjuk, hogy mikor találkozhatunk vele

Az európai és amerikai nagyvárosok sokaságát (Hamburg, Amszterdam, Boston, Fort Worth, Frankfurt, London, Wrocław, Los Angeles, New York, Münster, Freiburg) megjárt mű szeptemberi bécsi és októberi budapesti bemutatója, akárcsak 
a hajdani párizsi premier, szerzői vezénylettel szólal meg. 
A Théâtre du Châtelet 2004-es őselőadása valóságos sztárparádé volt – erre emlékeztet a Neue Oper Wien kiváló erőket felsorakoztató, nemzetközi énekes gárdája is, olyan közreműködőkkel, mint a főszerepben a nagyszerű amerikai bariton, David Adam Moore vagy Angyalként a Kurtág zenéjében is otthonos német szoprán, Caroline Melzer. A Fesztivál Színház színpadán megvalósuló rendezést a Müpa közönségének régi ismerőse jegyzi: az a Matthias Oldag, akinek a Budapesti Wagner-napok lelkesen fogadott, s azóta többször újra színre került 2012-es Tannhäuser-rendezését köszönhetjük.

A koncertet 18.15 órai kezdettel, Előhang címmel beszélgetés előzi meg az Üvegteremben, amelyen a fellépő művészekkel és a műsoron szereplő művekkel ismerkedhetnek meg közelebbről az előadásra jeggyel rendelkezők.

Vizualizări: 8

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor