Fotó: NASA, ESA, and F. Summers, G. Bacon, Z. Levay, J. DePasquale, L. Hustak, L. Frattare, M. Robberto (STScI), R. Hurt (Caltech/IPAC), M. Kornmesser (ESA), A. Fujii

A NASA új felvételén látható fényben és infravörös tartományban csodálhatjuk meg a Földtől nagyjából 1300 fényévre fekvő Orion-ködöt. A videón először a Tejútrendszer síkja tűnik fel, majd innen utazunk befelé, egyre mélyebbre a nebulában.

A felvételen hol a Hubble űrteleszkóp látható fényben rögzített adatait, hol a Spitzer infravörös sugárzásban készített képeit láthatjuk. Az eltérő adatok a köd más-más objektumait rajzolják ki.

A csillagköd mélyén fekszik a Trapéz csillaghalmaz, amely nem csupán megvilágítja a nebulát, de egy tálszerű mélyedést is kialakít benne. A régióban fiatal, aktív csillagok találhatóak. Ezen égitestek elemzése segíthet a Naprendszer fejlődésének alaposabb megértésében.

Az infravörös képeken a többnyire hűvösebb, a köd mélyebb rétegeiben elhelyezkedő gázok; illetve a halványabb csillagok láthatóak. A nagyobb felbontású, látható fényben készült felvételek a forróbb objektumokat mutatják meg.

Az Orion-köd szabad szemmel is megfigyelhető az éjszakai égbolton, az Orion-csillagképben. Az objektum egy halvány csillagnak tűnik, a környezetében található égitestekkel együtt pedig gyakran nevezik az Orion kardjának.