altmarius

cultură şi spiritualitate

Lélegzetelállító vidéki templomok Magyarországon

Felemelő érzés végiglátogatni hazánk Árpád-kori templomait. Most bemutatunk néhányat.
Szeretlek Magyarország 
2015. június 23.

https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/hazank-legregebbi-videki-templ...

Keresztény templomaink között nem egyet találunk, amely közel ezer éves, alapítása Szent Istvánhoz vagy az Árpádházi királyok egyikéhez kötődik. I. István a római központú kereszténység felvételekor rendeletet hozott a vallás tiszteletéről és a templomépítésről. Meghagyta, hogy minden tíz falu építsen egy templomot, és rendeletében azt is előírta, mivel lássák el a települések a templomokat.

"István két érsekséget alapított, az esztergomit és a kalocsait, továbbá nyolc püspöki egyházmegyét szervezett, központjaik Veszprémben, Pécsett, Győrött, Egerben, Vácott, Csanádon, Biharban és Gyulafehérváron voltak. A magyar egyház feje az esztergomi prímás-érsek lett. Az egyház jövedelme kettős eredetű volt: egyrészt a püspökségek hatalmas földadományokat kaptak a királytól, másrészt a tized (latin decima - dézsma) is az egyházat gyarapította, amelynek szedését István törvényben rendelte el."

Forrás: Sulinet Tudásbázis

jak1948

A jáki templom 1948-ban - Forrás: Fortepan.hu/Berkó Pál

A legrégibb alapítású kolostoraink és templomaink között a pannonhalmi a leghíresebb. Ám mi most nem ezzel foglalkozunk, hanem bemutatunk nektek 8 másik Árpád-kori templomot. Mindegyikük megér egy kirándulást.

1. Árpás

A Rábaközben bújik meg ez az izgalmas kis falu. Tudtátok, hogy már a római birodalom idején fontos szerepet játszott a kereskedelemben? Erre húzódott ugyanis a Borostyánút. A település templomát Szent Jakab tiszteletére emelték a premonstrei rend tagjai az 1200-as évek közepén. A hozzá tartozó épületekben egykor apácák laktak, a törökök kivonulását követően klarissza nővérek vették birtokba a monostort. 1751-ben ők építtették újjá a templomot. Az akkori építészek természetesen a kor divatjának megfelelően itt-ott barokk stílusúvá alakítottak. Az épült egésze megőrizte eredeti formáját, masszív, karakteres kialakítását. Az árpási templom alábbi fotója a Pinteresten látható.

arpas_pinterest

2. Bélapátfalva

Gyönyörű helyen, a Bükkben, a Bél-kő alatt elterülő községben találjátok az 1232-ben alapított apátsági templomot és a hozzá tartozó egykori monostor romjait. A torony nélküli, román stílusú épületet a 14-15. században gótikus stíluselemekkel építették át. (Külseje a kor itáliai templomait idézi; emlékeztet például az assisi Santa Maria Maggiore templomra és a Santa Chiara bazilikára.) Az épület dísze vitathatatlanul a rózsaablak a főhomlokzaton, illetve a bejárat a vízszintesen váltakozva rakott szürke és vörös téglasorokkal, valamint a bélletes kapu.

10949

A templom egy 1951-es fotón - Forrás: Fortepan.hu/Gyöngyi

belapatfalva

A templom napjainkban - Forrás: Wikipédia

3. Bodrogolaszi

Még a 12. században emelték egy magaslatra a félköríves szentéllyel záruló templomot. Résablakai arra utalnak, hogy a vallási funkció mellett egykor védelmi feladatokat is ellátott - erre utal a templom körül húzódó falmaradvány is. A templom eredetileg a Tokaj-Hegyalján és környékén megtelepedett, szőlészettel-borászattal foglalkozó bevándorlók, a vallonok számára készült. (A vallonok a mai Belgium déli részéről származó népcsoport, francia vagy flamand anyanyelvűek is lehetnek.) A templomot többször is átépítették: a 18. század végén, a 19. század második felében és az 1970-es évek végén. Utóbbi volt a legnagyobb átalakítás, végső formáját így nyerte el az épület.

bo

A híres templom - Forrás: Geocathing

4. Csaroda

Végtelenül izgalmas, karcsú épület áll a Tiszahát egyik településén. A Káta nemzetség tagjai emeltették a 13. században. A többi Árpád-kori templomhoz képest kifejezetten kecses, magasra törő. Belsejét már építésekor falfestményekkel díszítették, szentek láthatók a freskókon: a bizánci Kozma és Damján, majd Péter, Pál és János apostol alakja került a falra, végül Szent Anna, és Mária - a gyermek Jézussal. A festmények a 20. századi feltárásoknak köszönhetően bukkantak elő, mivel a reformáció idején a kálvinista hívek (akiknél a katolikusokkal ellentétben a szentek kultusza nem része a vallásnak) bevakolták, lefestették.

csaroda

Forrás: Pályázat.gov.hu

5. Csengersima

Lélegzetelállító helyen áll a templom: a Szamos egyik holtágának partján. Azt pontosan nem tudjuk, mikor épülhetett, valószínűleg az 1200-as évek első évtizedeiben. Egyhajós, kicsiny épület, homlokzatát torony díszíti. Először a 15. században építették át. Egy ízben majdnem teljesen elpusztult. A tatárok az 1700-as években betörtek a Rákóczi-szabadságharc, valamint a pestisjárvány miatt elnéptelenedett faluba, és felgyújtották a templomot. 1729 és 1734 között építették újjá. Az 1890-es évek végére az épület állapota leromlott, ám csupán évtizedekkel később újították fel. Egyik éke az 1760-as években, népi barokk stílusban készült gyönyörű, kazettás famennyezet.

csengersima

Forrás: Pályázat.gov.hu

6. Ják

Szombathelytől nem messze találjátok az egyik leghíresebb, és talán az egyik legépebben maradt középkori templomunkat. Még 1214-ben kezdték építeni, Szent György tiszteletére, ám csak négy évtizeddel később fejezték be - ebben nyilvánvaló szerepet játszott a tatárjárás, illetve az azt követő sokk is. A templomot a 17. század közepén átépítették, az 19-20. század fordulóján restaurálták.

Gyönyörű épület - a művészettörténettel foglalkozó könyvekben a bélletes kapujáról készített fotó egészen biztosan szerepel. Miről híres még? Gazdagon díszített külső kialakítása és belső tere évtizedek óta vonzza a látogatókat. Az állatokat és embereket ábrázoló díszítések azért számítanak ritkaságnak, mert a török időkben a hódoltság területén a muszlim vallású hódítók vallási okokból a legtöbb ilyen motívumot leverték a magyarországi épületekről. A jáki templom közelében kicsiny kápolna is áll, amely a hátborzongató Csontház nevet viseli.

jak_1940

A jáki apátsági templom egy 1940-ben készült fotón - Forrás Fortepan/Somlai Tibor

VIDEÓ: Slideshow a jáki templom külsejéről és belső teréről:

7. Öskü

Kis sziklás dombra épült ez az erdei gombára emlékeztető, úgynevezett "nagysapkás", kupolában végződő épület. A 11. században római őrtoronyra építették, azért ovális alakú az alaprajza. A régi, hazai körtemplomok egyike. A sekrestyét csupán a 15. században csapták hozzá. A teteje eredetileg nem ilyen lehetett, hanem valószínűleg kúp formájú. A kupolát a barokk korban, az 1700-as évek elején alakíthatták ki. Műemléki helyreállítása az 1970-es években történt.

osku_kotnyek_1957

Ilyen volt 1957-ben az ösküi templom - Forrás: Fortepan.hu/Kotnyek Antal

osku

A templom most ilyen - Forrás: Wikipédia

8. Sóly

Úgy tartják, a sólyi református templom épülete lehet hazánk egyik legrégebbi olyan falusi temploma, amely még ma is áll. 1009-ben Sólyon írta I. (Szent) István királyunk a veszprémi püspökséget alapító okiratot (a püspökséget Veszprém, Kolon, Alba és Visegrád királyi várispánságok fölé helyezve). Sóly fogadalmi kápolnája e dokumentum alapján az egyetlen olyan templomunk, amely bizonyíthatóan Szent Istvánhoz fűződik.

2008-ban arról számolt be a sajtó, hogy a templomot a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat munkatársai feltárják; 2009-ben az ásatás során a padozat alatt középkori csontvázakat találtak. Az épületet kívülről szemlélve is nyilvánvaló, hogy úgynevezett erődtemplomnak emelték.

solyitemplom

A sólyi református templom - Forrás: Wikipédia

Vizualizări: 504

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor