altmarius

cultură şi spiritualitate

Ki birtokolja Liszt Ferencet? – Zenetudományi konferenciát rendez a Liszt Ünnep

Az ókori hagyomány szerint nyolc város versengett Homérosz szülővárosának címéért. Itthon alföldi városok sora állítja, hogy Petőfi Sándor valójában ott látta meg a napvilágot. Liszt Ferencre pedig fél Európa jogot formál valamilyen címen – részben eltérően értelmezett életrajzi részletek, részben a 20. században bekövetkezett országhatár-változások következtében. A Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont által október 18. és 22. közötti megrendezett Liszt-konferencia apropóján belepillantunk, mely nemzetek kötődnek leginkább a világhírű zeneszerző szellemi örökségéhez, és hol foglalkoznak legintenzívebben a Liszt-életmű kutatásával.

Országot váltó szülőváros

Magyarország nyugati szomszédja elsősorban a családi kötődésekre alapozza saját Liszt-kultuszát, és arra, hogy a komponista Doborjánban álló szülőháza jelenleg Burgenland tartományban található. Liszt Ferenc születésekor, 1811-ben azonban még Sopron vármegye része volt. A zeneszerző édesanyja osztrák volt, édesapja felmenői is Burgenland környékéről származtak. A németajkú családban a nagyapa még s-sel írta a családnevet, melyet a zeneszerző édesapja magyarosított Lisztre. Liszt Ferenc már gyermekként elkezdte azt a vándorló életmódot, amely egész későbbi életét jellemezte. Édesapja, Liszt Ádám, az Esterházy-birtok jószágigazgatója felismerte fia tehetségét, így a Sopronban és Pozsonyban adott sikeres koncertek után először Bécsben taníttatta gyermekét Carl Czernynél és Antonio Salierinél, majd Párizsba küldte.

Párizs, a szellemiség forrása 

A francia fővárosban töltött gyermek- és serdülőévek egész életére meghatározó benyomást tettek Lisztre. Tizenkét évesen érkezett Párizsba, ahol a kor szokása szerint számos fiatal művész képezte magát. Zenei tanulmányai mellett megismerkedett a korszak meghatározó irányzataival, személyiségeivel, és olyan életre szóló barátokat szerzett, mint például Chopin. Párizs eleven szellemi közege nemcsak a kor zenei, hanem irodalmi és képzőművészeti életébe is bepillantást adott, illetve megismertette Liszttel az aktuális társadalmi, politikai eszméket is. A későbbiekben is legszívesebben francia nyelven fejezte ki magát. A franciák azért vallják magukénak Liszt Ferencet, mert szerteágazó műveltségét és a nyitott francia szellemiséget Párizsban töltött fiatalkorának tulajdonítják.

A szertefoszlott álom és a visszatérés Magyarországra

A külföldön töltött gyermekkort még mozgalmasabb ifjúság követte. Liszt virtuóz zongoraművészként adott koncertjeivel egész Európát végigutazta. Nem véletlen, hogy a weimariak olyan büszkék arra, hogy a komponista náluk élt a leghosszabb ideig. Liszt 1842-től 1861-ig lakott a német városban, melyet szellemi központtá akart varázsolni, de az 1850-es évek végére belátta, hogy tervét nem tudja megvalósítani, és Rómába költözött. 1861-től főleg ott tartózkodott, majd élete vége felé Budapest, Weimar és Róma között osztotta meg az idejét.

Annak ellenére, hogy a nemzeti érzés csak később ébredt fel benne, büszkén vallotta magát magyarnak. Bár magyarul nem beszélt, olvasta és megértette a nyelvet, előadásokat hallgatott, sőt fiától is megkívánta, hogy ismerje meg a magyar nyelvet.

Hogyan épül fel a nemzetközi Liszt-kutatóhálózat?

A Liszt Ferenc életével és munkásságával kapcsolatos kutatások központjában jelenleg hazánk, pontosabban a Liszt Ferenc Múzeum és a hozzá kapcsolt Kutatóközpont helyezkedik el. Az intézmény saját gyűjteménnyel rendelkezik, melyben megtalálható Liszt egykori budapesti könyv- és kottatárának anyaga, valamint zeneműveinek kéziratai, levelei, fényképek, képzőművészeti alkotások és más dokumentumok.

A Magyar Liszt Társaság fogja össze a hazai és a külföldi Liszt-társaságok tevékenységét. A legszorosabb kapcsolatot a Liszt ausztriai szülővárosában, Raidingban (Doborján) működő kutatóintézmény mellett Eisenstadt (Kismarton), Genf, Weimar, Eschweiler, Bayreuth, Bologna, Wrocław, Twickenham, valamint a hollandiai Utrecht tartományban található Vinkeveen intézetével ápolja a magyar kutatóközpont.

Dr. Domokos Zsuzsanna muzeológus, a budapesti Liszt Ferenc Kutatóközpont igazgatójának elmondása szerint az utrechti és bolognai kutatók a legaktívabbak, de nagyon erős a francia vonal is. Jellemzőek a kicsi, elszórt kezdeményezések is.

Budapesten mutatják be a legújabb eredményeket

A Liszt Ünnephez kapcsolódó konferencia előadói az elmúlt évek friss tanulmányainak szerzői közül kerülnek ki. Ők könyveikről, legfrissebb kutatási eredményeikről számolnak majd be a négynapos rendezvényen, amely október 22-én, Liszt Ferenc születésnapján zárul. A zenetudományi és zenetörténeti konferencia a Liszt-kutatás új fejleményeiről, új irányzatairól ad körképet.

Október 18–19-én Liszt és magyarországi kapcsolatai, valamint a 19. század második felének magyar zenetörténete áll majd az előadások középpontjában.

Dr. Domokos Zsuzsanna és kollégái jelenleg azt próbálják föltérképezni, hogy mit jelentett a korabeli Magyarországnak Liszt, művészete milyen hatást fejtett ki a magyar zenekultúrára, illetve hogyan hatott a zeneszerzőre a korszak hazai zenei élete. A konferencia magyar tematikájának középpontjában ennek megfelelően Liszt és a korabeli művelődéstörténet kapcsolata áll. Ehhez kapcsolódik a Liszt Ferenc Múzeumban látható – de online is elérhető – időszaki kiállítás is Vendégségben Liszt Sugár úti otthonában címmel, amelynek segítségével a zeneszerző életének utolsó éveibe pillanthatunk be.

A konferencia október 21–22-ei napjain a nemzetközi Liszt-kutatás kiválóságai adnak számot legfrissebb kutatásaik eredményeiről. Kilenc meghívott szakember előadásaiból válogathatunk majd, amelyek közül talán Alan Walkernek, a Liszt Ferenc életével foglalkozó háromkötetes munka szerzőjének beszámolóját övezi a legnagyobb várakozás, de érkeznek holland, olasz, német és ír szakemberek is. Az előadásokat koncert, valamint könyv- és lemezbemutató is kíséri.

Fellelt Liszt-kéziratok a fókuszban

Egyre ritkábban, de még mindig előfordul, hogy felbukkannak ismeretlen Liszt-kéziratok. Nemrég a szerző néhány kései művének autográf példányait találták meg, amelyek 2016-ban egykori magyar kiadójának gyűjteményéből kerültek a Liszt Ferenc Emlékmúzeum tulajdonába. Liszt a művek végleges kéziratait elküldte Táborszky Nándornak, és a kiadás után sem kérte vissza őket; így ezek az autográfok az ő tulajdonában maradtak. Hét eredeti, teljes Liszt-művet tartalmazó konvolutumról van szó, de az alkotások közül néhány több változatban is megtalálható bennük; az autográf gyűjtemény összesen tíz, Liszt keze nyomát őrző kéziratból áll.

Ennek a felfedezésnek a tudományos feldolgozását a 2020 júliusában közreadott, tanulmányokat is tartalmazó angol nyelvű fakszimilekiadásban, a Newly Discovered Treasures: Unknown Manuscripts of Published Works by Liszt című műben olvashatjuk. A kutatás fő szempontja az volt, hogy az új források mennyiben változtatják meg a művekről eddig kialakult képünket és mennyiben bővítik a hozzájuk fűződő ismereteinket. A kötet könyvbemutatójára a Liszt Ünnep keretében kerül sor.

A Liszt Ferenc Kutatóközpont igazgatója azt is elmondta, a Liszt-kutatás egyik jelentős nehézségét az jelenti, hogy a zeneszerzővel kapcsolatos dokumentumok több európai ország műtárgypiacán is felbukkanhatnak, és az élénk nemzetközi kereslet miatt rendre jelentős áron kelnek el az aukciókon. Bár a hazai Műtárgyfelügyelet bármely, magyar kultúrtörténeti vonatkozással rendelkező, legalább ötven év óta Magyarországon lévő tárgyat védetté (az országból el nem vihetővé) nyilváníthat, a tulajdonlásban bekövetkezett változások nyomon követése – főként a magángyűjtőkhöz kerülő tételek esetében – nehézkes. Ennek következménye, hogy a kutatók szeme elől gyakran nyoma veszik értékes dokumentumoknak, amire jó példa Liszt gazdag levelezése, amelynek teljes körű megismerése egyelőre még várat magára.

A cikk eredetileg a Liszt Ünnep hivatalos magazinjában jelent meg.


Vizualizări: 20

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor