altmarius

cultură şi spiritualitate

Ilyen is lehetett volna Budapest – A meg nem valósult fővárosi tervekről nyílt kiállítás

Írta: Mészáros Dávid
A jó közlekedés megteremtésében és fenntartásában minden ember egyformán érdekelt. Sok koncepció látott napvilágot Budapest közel 150 éve során, amely segíteni vagy színesíti kívánta közlekedési lehetőségeinket: legyen siklóvasút, mely felvezet a Gellért-hegyre? Kerüljön valahová gyalogoshíd a Dunán? Legyen kétszintes a Hungária körgyűrű? A meg nem valósult, de a tervezőasztalig sikeresen eljutott közlekedésfejlesztési víziók bemutatására vállalkozik a június 21-én megnyílt kiállítás a Közlekedési Múzeum új helyszínén, az Északi Járműjavító Dízelcsarnokában.

A Népliget szomszédságában található az az Északi Járműjavító, melynek Dízelcsarnoka évtizedeken át a MÁV egyik legfontosabb vasúti műhelye volt. Ebben az épületben sikerült 2021-ben új otthonra lelnie a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumnak, amelynek tavaly nyáron debütált első időszaki kiállítása, a Volt egyszer egy Északi.

A Dízelcsarnok, amelynek egy másik terme most a meg nem valósult fejlesztéseket mutatja be (Fotó: pestbuda.hu)

Ugyanebben az épületben, a Dízelcsarnok másik termében egy újabb érdekes kiállítás nyílt Budapest meg nem valósult fejlesztéseiről. A nyitást megelőző napon, 2022. június 20-án az intézmény főigazgatója, Vitézy Dávid sajtótájékoztatón mutatta be az időszaki tárlatot, amelynek címe: Meg nem épült Budapest.

A kiállítás olyan fejlesztési elképzeléseket mutat be, amelyek nem valósultak meg (Fotó: Közlekedési Múzeum)

A meg nem valósult fejlesztésekről a főigazgató elmondta: a kiválasztás szempontja az volt, hogy szerepeljenek a jelenleg is relevánsnak számító tervek, továbbá szerették volna bemutatni a riasztóan bizarr, de korábban komolyan vett elképzeléseket is.

Az egyedi hangulatú Dízelcsarnokban Vitézy Dávid főigazgató mesélt a sajtó képviselőinek az új kiállításról (Fotó: pestbuda.hu)

A ma is aktuális fejlesztési ötletek egyike a Gellért-hegyi siklóvasút, melynek egyik legkorábbi terve 1892-ből származik: Straub Sándor és Kolbenheyer Gyula hajmeresztő elgondolása valósággal átformálta volna az egész hegyet kupolás csarnokokkal és vízesésekkel.

Volt azonban egy, a megvalósításhoz igen közel került elképzelés is: Novák Ferenc 1897-es tervét el is kezdték volna építeni, ám végül sem az állam, sem a főváros nem akart közpénzzel beszállni a megvalósításba. Ahogy haladunk előre az időben, úgy válnak az újabb tervek egyre puritánabbá és – a kivitelezés tekintetében – kiszámíthatóbbá.

Novák Ferenc 1897-es pályaműve a Gellért-hegyre felvezető drótkötésű vasúti pályájának felső állomásáról (Fotó: pestbuda.hu)

A Gellért-hegyre tervezett millenniumi kiállítás terve, Straub Sándor és Kolbenheyer Gyula javaslata 1892-ből. A hegytetőre villamos vasút vezetett volna fel a Rudas fürdőtől (Fotó: pestbuda.hu)

A Gellért-hegyi sikló jelenlegi látványtervét is bemutatták, a felső állomáson kilátóterasz lesz (Fotó: pestbuda.hu)

Megtudhatjuk a helyszínen azt is, miszerint már a XX. század elején szerették volna a Nyugati pályaudvart „kihelyezni”, hiszen helyhiány miatt már akkoriban sem lehetett növelni a kapacitását. Elsősorban Rákosrendezőre gondoltak alternatívaként. A fejpályaudvarok összekötése vasúti alagútrendszerek segítségével pedig már felmerült az 1800-as évek végén.

„Aki tehát Aradon, Nagyváradon, Fiuméban, Gödöllőn, Soroksáron vagy Cinkotán vonatra ül, az átszállás nélkül juthat a városnak bármely pontjára és kiszállhat e három állomás valamelyikén. Viszont aki Budapestről elutazik, akármelyik városi állomáson beszállhat közvetlen vonatra és közvetlen kocsira” – olvashatjuk a helyszínen a Pesti Napló 1898-ban megjelent ismertetését Zielinski Szilárd tervéről. Eszerint a főpályaudvar az Astoria alatt lett volna, és észak-dél irányban, a föld alatt kötötte volna össze a pesti oldal vasútvonalait.

Egy másik elképzelés a Nyugati pályaudvar környékének rendezéséről 1938-ból, a Friss Ujság hasábjairól – ezt is láthatjuk a kiállításon 

Makettek formájában láthatjuk különféle metrócsomópontok terveit is (például a Deák térhez hasonlóan a Baross téren is három metróvonal találkozott volna). A Kádár-kori metrótervekről gazdagon olvashatunk: az akkori elképzelések szerint a 4-es metró Budafokot kötötte volna össze Újpalotával, a 2-es metró elért volna Kőbányáig, a 3-as metró pedig monumentális hosszúsággal büszkélkedhetett volna egészen Ferihegyig.

Egy grandiózus mélyállomás terve az 1950-es évekből – olvashatjuk a helyszínen az ismertetést (Fotó: pestbuda.hu)

Már csak az emlékeinkben élő Felszabadulás téri (ma Ferenciek tere) autós aluljáró, amelyet 2012-ben elbontottak (Fotó: pestbuda.hu)

Ugyancsak felmerült a Blaha Lujza tér (és más terek) többszintes csomóponttá alakítása: folyamatosan ütközött egymással a két ellentétes elképzelés, miszerint vezessék a föld alá a Nagykörutat, vagy inkább felüljáró ívelje át a Rákóczi útnál.

Egy meg nem valósult elképzelés: felüljáró szelte volna át a Nagykörút – Rákóczi út kereszteződését a Blaha Lujza térnél (Fotó: pestbuda.hu)

„A terveket és víziókat sokszor heves politikai és sajtóviták kísérték, magabiztosan bejelentett koncepciók kerültek öt-tíz év múlva a történelmi környezet változásával csendben az íróasztalfiókba. Vannak olyan, százéves tervek, amelyeknek máig érezzük a hiányát; de olyan, ötven-hatvan éves elképzelések is, amelyek esetében szerencse, hogy nem váltak valóra” – közölte Vitézy Dávid főigazgató a kiállítást bemutató sajtótájékoztatón.  

A kényszerből (és ideiglenesen) emelt Kossuth híd előtt évtizedeken át vitatéma volt egy gyalogoshíd szükségessége a Kossuth térnél (Fotó: pestbuda.hu)

Tervek gyalogoshidakra. Bal felső: Zielinsky Szilárd terve a mai Március 15. térnél építendő gyalogoshídra 1890-ből, bal alsó: Finta József építész a Rákóczi hídra épített volna rá többszintes, fedett bevásárlóutcaként is szolgáló gyalogoshidat 2016-ban, jobb oldalon: a Kossuth térnél épített ideiglenes pontonhíd 1973. augusztus 20-án, a városegyesítés centenáriumán

Külön fejezet mutatja be Vágó József építész vízióit is: az 1930-as években készült látványterveivel egy széles sugárutakban és magasházakban gazdag fővárost képzelt el, amely számos, az előző évszázad óta megoldatlanul maradt problémát kívánt volna kezelni.

Vágó József városfejlesztési vízióival is megismerkedhetünk a kiállításon (Fotó: pestbuda.hu)

Vágó József akvarellmunkái egy idealista, látványában rendezett városképről árulkodnak (Fotó: pestbuda.hu)

A kiállításon megtudhattuk, hogy Vágó József arra számított: a jövőben jelentős lesz Budapesten a gépkocsiforgalom, ezért széles utakat tervezett. Budapest művészi újjáépítéséről egy kötetet is megjelentetett 1936-ban.

A Vágó József által elképzelt Hotel Majestic modern toronyépülete, amely mellett eltörpültek volna az Andrássy út palotái (Fotó: pestbuda.hu)

Végezetül olyan fejlesztési tervekkel is találkozhatunk a kiállításon, melyek mára – érthető okokból – teljesen lekerültek a napirendről. Ezek leginkább az Egyesült Államokból adoptált elképzelések arról, hogy a történelmi belváros egyes részeinek kárára autópályák vezessenek a főváros magján keresztül, ezzel egyszer s mindenkorra leszámolva a megnövekedett autóforgalom problémájával.

Ennek egyik kiemelt példája az M3-as autópálya teljes rácsatlakoztatása a mai Andrássy útra. A heves tiltakozások hatására alternatív elképzelésként a Podmaniczky utcáról az Alkotmány utcára kanyarodva egy, a Kossuth tér (konkrétabban az Országház) és a Duna alatt átvezető alagút segítette volna át az autósokat a budai Csalogány utcába.

A Ford 1926-os T modellje az újonnan kiállított járművek egyike. Háttérben a megújuló múzeum látványképe (Fotó: pestbuda.hu)

Vitézy Dávid kitért a Közlekedési Múzeum általános jövőjére is: a Dízelcsarnok jelenlegi állapotában csak késő tavasztól kora őszig alkalmas kiállítások rendezésére, de egyértelmű cél, hogy egész évben látogathatóvá váljon. Ennek megvalósítását a jelenleg is készülő kivitelezési tervek fogják segíteni, melyek elkészülte 2023 tavaszára várható. Addig is várható az Északi Járműjavítóban kiállított járművek és tárgyak bővülése.

Az Északi Járműjavító Dízelcsarnoka – miután már 10 éve használatlanul állt – bontásra volt ítélve, azonban új otthonát keresve a Közlekedési Múzeum felkarolta az épületet, hogy tágas tereit megtöltse funkcióval, kulturális tartalommal, és hosszú távon felújítsa, megjelenésében is XXI. századivá tegye (Fotó: pestbuda.hu)

A Dízelcsarnokban nemcsak a járműjavító épületegyüttes történetével, egykori dolgozóinak mindennapjaival ismerkedhetünk meg, de a környék közlekedéstörténeti csemegéi is elénk tárulnak, mint például a szomszédos Józsefvárosban létesült Ganz–MÁVAG hajdani sikertörténete: saját gyártású vasúti járműveit a világ számos pontjára exportálták Dél-Amerikától Afrikán és az arab világon át egészen a Távol-Keletig.

Térképen láthatjuk, mely országba milyen típusú magyar vasúti modelleket szállítottak (Fotó: pestbuda.hu)

Fontos hangulati elemek a közlekedési járművek: tavaly első körben régi gőz- és dízelmozdonyok, illetve vasúti vagonok kaptak helyet (belső tereik is megtekinthetők). Az idei első bővítmény a Fókuszban a gyűjtemény című szekció, mely a magyar műszaki és közlekedési örökség szempontjából fontos buszokat, személygépkocsikat, motorkerékpárokat, egyéb járműveket is felvonultat: élőben láthatjuk azt az 1959-es Skoda Octaviát, amely Budapest városképét igencsak meghatározta a 60-as és 70-es években, de találkozhatunk a Ford T modelljével, melynek két magyar konstruktőre is volt, továbbá több klasszikus Ikarus busszal, vagy épp a Csepel D-450-es tehergépkocsijával.

A Meg nem épült Budapest értékes bővítménye a Dízelcsarnok hatalmas kiállítóterének. Akik szívesen közelítik meg urbanisztikai vagy társadalomtörténeti szemszögből egy város közlekedéstörténetét, sok érdekes információval lehetnek gazdagabbak.     

Nyitókép: Részlet a Meg nem épült Budapest című kiállításból (Fotó: pestbuda.hu)

Vizualizări: 7

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor