altmarius

cultură şi spiritualitate

Hogy kerültek autók a Városligetbe? – A Forma-1 pálya helyszínének is javasolták

Írta: Domonkos Csaba
Autómentes lesz a Városliget és lezárják a Kós Károly sétányt. De miképp kerültek egyáltalán autók a Ligetbe? Miért vezet a Városligeten keresztül egy zsúfolt budapesti főút és hogyan lett a Liget autóparkoló?

A Kós Károly sétány lezárása és az autók Városligetből való kitiltása immár eldöntött tény. Ezzel lényegében a városlakók hosszú ideje meglévő igénye teljesül: már a rendszerváltás környékén sokan felvetették, hogy korlátozni kellene a parkon áthaladó gépjárműforgalmat. 

A Városliget a fővárosiak kedvelt pihenő-, szórakozó- és kirándulóhelye. Annak ellenére, hogy Pest egykori főutcája, a Király utca ide vezetett, a nagy országutak elkerülték ezt a területet. A Sugárutat, a mai Andrássy utat sem azért építették, hogy a város egyik fő közlekedési útja legyen, azaz nem egy országos főút városi szakasza volt, hanem egy reprezentatív, elegáns, palotákkal szegélyezett sugárútnak szánták, amely a városon belül indult, és ott is ért véget, nem volt folytatása a városhatáron kívül.

Ezért sem engedték meg az 1890-es években a város akkori vezetői, hogy ezt az utat villamos csúfítsa el, bár tudták, hogy a Városligetbe tervezett millenniumi ünnepségeket valahogy ki kell szolgálnia a tömegközlekedésnek. A megoldás a földalatti lett. 

Az Andrássy út valójában nem a Hősök terén végződött, hanem a park túloldalán, az út megkerülte a Hősök terét, áthaladt az 1896-ban épített hídon, majd a Hermina utat keresztezve az akkor még jóval szerényebb Hungária körútba és a körvasútba ütközött. A parkon átvezető útnak nem volt önálló neve, azt egyszerűen külső Andrássy útnak hívták, majd a II. világháború után külső Népköztársaság útjának.

Motorosok 1930-ban a Vajdahunyad vára előtt (Fotó: Fortepan/Képszám: 20282)

Voltak elképzelések arra, hogy az utat meghosszabítsák: a Fővárosi Közmunkák Tanácsa már 1932-ben tervet készített arra, hogy az Andrássy utat Rákospalotáig építsék ki, de ekkor sem az volt a cél, hogy a városon átmenő tranzitforgalmat ráengedjék erre az útvonalra. 

Annak ellenére, hogy a Városligetbe mindig is behajthattak autók, parkoltak, illetve versenyeket rendeztek itt, az igazán nagy forgalom akkor jelent meg a Ligetben, amikor megépült az M3-as autópálya és a nagy csomópont a Hungária körút és a vasút felett.

Nézzük meg, miért is vezették át az M3-as autópálya forgalmának egy részét Budapest egyik közparkján! Az 1960-as években kezdték el az országos autópálya-hálózat tervezését, amelynek részeként a Hungária körútnak az autópálya-körgyűrű szerepet szánták, amely összekapcsolta volna a Budapestről kiinduló sztrádákat. Mindemellett a budapesti főutak egy részét is belső gyorsforgalmi utakká kívánták fejleszteni, és ezt a sorsot szánták a Népköztársaság útjának is. Való igaz, legalább nem városi autópályának képzelték el, mint a Rákóczi utat, de mindenképp olyannak, amely a tranzitforgalmat is átvezeti a városon.  

A Kacsóh Pongrác úti csomópont forgalmi rendje (Forrás: Autó Motor, 1987. február 15.) 

Az északkelet felé induló M3-as autópálya irányát a 3-as úttól eltérő nyomvonalon jelölték ki, az új útvonalat az akkor Népköztársaság útjának nevezett sugárút folytatásaként képzelték el, a Hungária körút és a külső Népköztársaság útja találkozásánál pedig hatalmas autópálya-csomópontot terveztek. 

Ez a csomópont még azután is napirenden maradt, hogy az 1978-ban elfogadott új budapesti közlekedésfejlesztési koncepció már nem a Hungária körutat tette meg az autópályákat összefogó körgyűrűnek, hanem a tervezett M0-ás autópályát. Azonban a Hungária körút fontos főút maradt, és az innen kiágazó M3-as autópálya része maradt az országos gyorsforgalmi úthálózati terveknek, akárcsak az új forgalmi igényeket kiszolgáló felüljárórendszer. 

Az épülő csomópont 1980-ban (Fotó: Fortepan, Magyar Rendőr) 

Az M3-as első 23,5 kilométeres szakaszát 1978 októberében adták át, a Hungária körúti új felüljárót pedig 5 év múlva, amikor is a korábbi keskeny, csak a körvasút felett átívelő felüljárót kibővítették, és elkészült a ma is látható autópályacsomópont, ami az M3-as forgalmát a Hungária körútra, valamint a Városligeten keresztül a Népköztársaság útjára vezette rá. 

Autópályacsomópont a Városliget szélén, 1984-ben (Fotó: Fortepan/Képszám: 151842)

Miután elkészült ez a felüljárórendszer, azután nevezték át a Népköztársaság útja Városligeten átvezető részét Kós Károly sétánynak. Elég ironikus módon akkor lett nevében sétány ez az útvonal, amikor korábban soha nem tervezett és nem látott autóforgalmat vezettek át rajta.

A korabeli döntéshozók és valójában a budapestiek szemében az, hogy autók jelentek meg a Városligetben, akkor nem tűnt oly nagy problámának, mert a Városliget  azelőtt sem volt elzárva a forgalom elől. Autók parkoltak itt, sőt autóversenyeknek és motorversenyeknek is helyet adott a terület. A Ligetben 1926-tól egészen az 1970-es évekig rendeztek versenyeket, amikor is a versenyautók vagy a motorok a Liget belső útjait használták.

A Városliget is felmerült a magyarországi Forma-1-es pálya lehetséges helyszíneként. A Ligetben egy 4 kilométernél hosszabb, kanyargós nyomvonalat alaktottak volna ki, míg a boxutcát, a célegyenest és a szükséges infrastruktúrát a Felvonulási téren helyezték volna el.

A Városliget azonban a versenyautóktól függetlenül is tele volt autókkal, hiszen a Felvonulási teret az 1960-as évektől parkolóként is használták, akárcsak a Liget belső úthálózatát, amelyhez hozzájárult az Állatkerthez, a Vidámparkhoz és a múzeumokhoz érkező buszok nem jelentéktelen forgalma is. 

Motorverseny befutója 1949-ben (Fotó: Fortepan/Képszám: 33011)  

A rendszerváltás után felerősödtek a zöld hangok, környezetvédő szervezetek megkérdőjelezték, hogy szükséges-e az M3-as átvezetése a Városligeten. Éppen ezért alig tíz évvel a felüljáró átadása után, 1994 áprilisában a fővárosi forgalomszervezők kísérletképp rövid időre lezárták a Kós Károly sétányt. A cél az volt, hogy megvizsgálják, a sétány lezárása a környező utcákra milyen hatást fejt ki. Az októberre összegzett adatok felemás ereményt mutattak, nem meglepő módon a forgalom elterelésével a légszennyezés mértéke is áthelyeződött máshova, bár maga a szennyezés összességében nem csökkent. Akkor úgy számoltak, hogy az út teljes lezárása addig nem történhet meg, amíg a Hungária körút, az M0 és a Rákóczi híd nem készült el, legfeljebb időszakosan, hét végére lehet lezárni a Kós Károly sétányt. 

Autók a Városligetben 1970-ben (Fotó: Fortepan/Képszám:70621)

Mára ezek a feltételek megvalósultak és a közlekedésszervezési szemlélet is változott. A mostani döntés is azok közé tartozik, amelyekkel a korábban kedvezőtlen, csak autóközpontú forgalmi rend egyoldalúságát, hibáit próbálják korrigálni. 

Nyitókép: Buszok a Vidámpark előtt 1975-ben (Fotó: Fortepan/Képszám: 77818)  

Vizualizări: 41

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor