W X wieku gród włączył do państwa polskiego Bolesław I Chrobry, próbując nawet utworzyć tu biskupstwo. Po jego śmierci pomorze wróciło do pogaństwa, a Bolesław Krzywousty, jak pisał Gall Anonim, musiał zdobywać sławne miasto Kołobrzeg. Kołobrzeg przez kilkaset lat znajdował się poza granicami Polski. Dopiero w 1945 r. powrócił do niej na stałe.

Budowle pamiętające hanzeatyckie lata świetności.

Elementem scalającym przeszłość miasta z jego teraźniejszością jest Pomnik Tysiąclecia Utworzenia Biskupstwa w Kołobrzegu. Wówczas to odbyło się ważne dla historii spotkanie władców Niemiec i Polski. Spotkanie to oznaczało uznanie Polski jako suwerennego kraju, jak i również utworzenie w 1000 r. biskupstwa kołobrzeskiego. To pierwszy w Europie i na świecie pomnik przedstawiający Jana Pawła II i Benedykta XVI, dwóch papieży – Polaka i Niemca. 

Ciekawostką jest, że w 2008 r. kołobrzeska drużyna koszykarska zdobyła Puchar Polski. Naturalnej wielkości podobizna trenera zwycięskiej drużyny, trenera niemieckiego, stanęła na krótko, obok tych wybitnych postaci. Spontaniczne

Historia uzdrowiska. 

Za początek uzdrowiskowej pozycji Kołobrzegu przyjmuje się rok 1802. Pierwszymi zabiegami oferowanymi przybyszom były właśnie kąpiele solankowe. Natomiast wykorzystywanie miejscowej borowiny do zabiegów leczniczych datuje się na koniec XIX wieku. Formalny status uzdrowiska, miasto otrzymało dopiero w 1967 roku. 

Warte zobaczenia.

Dziś miłośnicy muzealnictwa mogą zapoznać się z historią miasta w Muzeum Oręża Polskiego. W pałacu z XIX w. gromadzone i eksponowane są zabytki od wczesnego średniowiecza do 2. połowy XX w. Unikatową kolekcją są zbiory metrologiczne, w tym kołobrzeska waga ratuszowa z 1680 roku i odważniki z herbem Kołobrzegu z XIII w. Dzieje Oręża Polskiego prezentowane są w pawilonie wystawowym i ekspozycji plenerowej. Wśród tysiąca eksponatów odnaleźć można jedną z kilku w kraju „Enigmę”. Tajemnica działania tej maszyny szyfrującej rozwikłana została przez polskich matematyków i z całą pewnością przyczyniła się do zwycięstwa wojsk alianckich. Ciekawe miejsce na mapie zabytków miasta znajduje się w piwnicach ratusza miejskiego. W Muzeum Kołobrzeskim Patria Colbergiensis zgromadzono eksponaty związane z historia miasta i historią twierdzy Kołobrzeg.

Blisko natury. Regeneracja.

Kołobrzeg nazywany miastem zieleni, to ponad 80ha powierzchni parków, z licznymi pomnikami przyrody, w tym jednym z najstarszych w Polsce cypryśników błotnych. Warto zobaczyć w Kołobrzegu zabytkową aleję obsadzoną 100-letnimi platanami klonolistnymi. Jest to jedyny gatunek platana, który wytrzymuje polskie zimy. Kołobrzeska aleja platanów jest niezwykle cenna i pozostaje pod ochroną.
 
Czy znacie znaczenie słowa bindaż? Bindaż oznacza aleję ze sklepieniem z kratownicy z rozpiętymi na niej gałęziami lip lub grabów. Kołobrzeg może poszczyć się swoim własnym bindażem. Jest on jednym z nielicznych występujących na terenie Polski, pochodzi z XIX wieku i ma 130 m długości. Stanowi jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście, dlatego już przed wojną został nazwany aleją miłości. Pięknie oświetlony z nowymi nasadzeniami cieszy zarówno mieszkańców jak i turystów. Bez wątpienia jest to miejsce, które warto zobaczyć.

Będąc w Kołobrzegu odwiedźcie również park na Placu 18-Marca. Zdjęcie, które zrobić w nim, z nazwą miasta i herbem wykonanym z kwiatowych kompozycji, będą wyjątkową pamiątką.

Nie można nie wspomnieć również o Ekoparku Wschodnim. Na terenie 381 ha żyje około 95 gatunków ptaków, w tym tak rzadkich jak orzeł bielik czy perkoz rdzawoszary.  Kołobrzeski las to także dwa najstarsze dęby szypułkowe w Polsce, 800-letni Bolesław i 600- letni Warcisław. Zaprowadzą Was do nich szlaki piesze i rowerowe.

Morska latarnia

Jak przystało na nadmorski kurort, plaża miejska przyciąga swoim urokiem nie tylko w gorące letnie miesiące. Długa na 700 metrów szeroka na 100 metrów jest jedną z największych nad polskim morzem. Zachód słońca czy magiczna panorama miasta oglądane  ze szczytu latarni morskiej czy też z obrotowej kawiarni, pozostaną w pamięci na długie lata. 

Kulturalna rozrywka

Dla wyciszenia warto zajrzeć do Galerii Sztuki Współczesnej czy skorzystać z oferty kulturalnej Regionalnego Centrum Kultury. Kołobrzeska starówka z kafejkami i restauracjami, koncerty grane na żywo, pozwalają poczuć niepowtarzalną atmosferę miasta i życzliwość jego mieszkańców.

Zaskakujące miasto 

Morze, plaża, zabytki ściągają do Kołobrzegu wielu. Ale to tylko część kołobrzeskiego bogactwa. Za sprawą trzech innych skarbów: klimatu, solanki, borowiny miasto tętni życiem przez cały rok, przyjazne łaknącym wypoczynku i pragnącym zadbać o zdrowie. Dzięki naturalnym warunkom leczniczym, Kołobrzeg jest od ponad dwustu lat uzdrowiskiem. 

Daj się zaskoczyć. Poznaj Kołobrzeg.