Kép: SpaceX

A Falcon Heavy nevű rakéta a jelenlegi legerősebb űreszköz, és korábban is csak az Apollo-missziókhoz használt Saturn V típus múlta felül. Az indulását óriási érdeklődés kísérte a helyszínen, a floridai Cape Canaveralban, illetve a videó megosztóoldalakon és a televízióban.

Elon Musk, a SpaceX és a Tesla tulajdonosa nem zárta ki a kudarc lehetőségét, de 2018. február 5-én azt mondta, hogy a mérnökök mindent megtettek a siker érdekében, és ő belenyugszik, bármi is történjék.

A Falcon Heavy felépítése egyszerű: egy korábban már kipróbált rakétatípusból (Falcon 9) hármat kapcsoltak egybe. A nagy kérdés, hogy a három egység miként tud majd együttműködni repülés közben.

A Falcon Heavy összesen 27 hajtóművének segítségével emelkedett a magasba. A majdnem 70 méter magas űreszköz, ha beválik, a jövőben képes lesz közel 70 tonna hasznos terhet alacsony Föld körüli pályára állítani. Magasabb, geostacionárius pályára 22,2 tonna tömegű terhet vihet magával.

A két kisegítő rakéta két és fél perccel az indulás után vált le, és később visszaereszkedett a Cape Canaveral-i Kennedy űrközpont közelében lévő légitámaszpontra. A középső rakéta feljebb emelkedett, de - miután teherkapszulájával pályára állította a meggyszínű Tesla Roadster sportkocsit - szintén visszaindult a Föld felé. Ez a rakéta azonban elvétette az óceánban horgonyzó leszállóplatformot, és a vízbe csapódott.

Az elektromos autóba egyébként egy „utast" is ültettek, egy űrruhába öltözetett bábut, amely a Starman nevet kapta. Az autó a tesztrepüléseken szokásos értéktelen ballasztsúlyt (vas, beton) helyettesíti, ugyanakkor óriási reklámértékkel bír a cégtulajdonos Musk számára.


A Föld körül kerül keringő Tesla sportautón lévő három kamera közvetíti a fantasztikus látványt.

A Falcon Heavy ugyanarról az indítóállásról szállt fel, ahonnan a hatvanas évek végétől kezdve a holdexpedíciók indultak. A rakéta indítását a magas légkörben uralkodó erős szél miatt több mint két órával elhalasztották.