Kép: Wikipedia

Az árverést megelőzően úgy vélték, hogy a jegyzet, melyet a tudós 1922-ben, Japánban írt, 5000-8000 dollárt ér. Éppen ezért a tétel kikiáltási ára 2000 dollár volt, az összeg azonban 20 percen át gyorsan emelkedett. A hosszú licit után ketten maradtak versenyben, a feljegyzés végül 1,56 millió dollárért kelt el - számol be a Phys.org.

Az eladás bejelentésekor tapsvihar tört ki az aukciósházban. Az új tulaj nevét nem hozták nyilvánosságra, csupán annyit tudni, hogy Európából érkezett a jeruzsálemi árverésre.

A feljegyzést Einstein 1922-ben, Japánban írta. A tudós egy előadássorozatot tartott a szigetországban, és a tokiói Imperial Hotelben szállt meg. Egy nap egy küldönc érkezett hozzá egy üzenettel, Einsteinnél pedig vagy nem volt apró borravalónak, vagy a futár nem fogadta el.

A tudós azonban nem akarta üres kézzel elengedni a férfit, ezért úgy döntött, borravaló helyett két német nyelvű feljegyzést ad a futárnak. Einstein ekkor más ismert Nobel-díjas utató volt. Az üzeneteket az Imperial Hotel emblémájával ellátott papírra írta. 
Az 1,56 millió dollárért értékesített jegyzet szerint „a nyugodt és egyszerű élet több örömet ad, mint a siker folytonos nyugtalansággal járó űzése”. Az árverésen egyébként a másik, japánban írt üzenet is elkelt, ezért 240 000 dollárt fizettek. Utóbbi jegyzet szerint „ahol elhatározás van, ott út is van”.

Az elmúlt időkben Einstein több rövid jegyzetét és levelét is értékesítették, mindegyiket a vártnál jóval magasabb áron. Bár ezek a dokumentumok nem bírnak tudományos jelentőséggel, mégis sokat elárulnak a korszakalkotó fizikus személyiségéről.