altmarius

cultură şi spiritualitate

Egykor kofák árultak a ferencvárosi Csarnok téren, most vásárlók és turisták pihennek kellemes környezeben

https://pestbuda.hu/cikk/20210526_egykor_kofak_arultak_a_ferencvaro...

Egykor kofák árultak a ferencvárosi Csarnok téren, most vásárlók és turisták pihennek kellemes környezeben

Írta: Gönczi Ambrus

2021. máj. 26. 9:00

Bár 1896 előtt nem is létezett a ferencvárosi Csarnok tér, a Központi Vásárcsarnok megnyitása után mozgalmas élet kezdődött a IX. kerület legkisebb, de annál különlegesebb terén, ahol egy 2016-os szállodaépítés során több száz sír is előkerült, felvillantva a terület mozgalmas múltjának egy részletét.

A IX. kerületi Csarnok tér területén, ahogy ez egyébként Belső-Ferencváros más részeiről is elmondható, egy Árpád-kori település, Szenterzsébetfalva házai álltak a XIII. század második felétől egészen 1526-ig. Ekkor a mohácsi csatában győztes török sereg Pest városával együtt felégette. A 150 éves török uralom idején csak elhagyatott tájat, üres területet láthatott az erre járó.

A középkorban Szenterzsébetfalva település házai álltak a területen, később temető működött az 1896-ban kialakított Csarnok tér helyén (Fotó: Blázsovics Lívia/pestbuda.hu)

A mai Csarnok tér egy részén az 1600-as évek végétől egy temető működött, ide görögkeleti vallásfelekezethez tartozó lakosok temetkeztek. Ennek nyomaira legutoljára 2016-ban bukkantak a Budapesti Történeti Múzeum régészei, amikor egy építkezést megelőző feltárás során 285 ember földi maradványait találták meg.

A török kiűzését követően, a XVIII. század második felében Pest közvetlen környékén a telkek parcellázása a városiasodás felgyorsulását eredményezte: egyre nagyobb számban jelentek meg újra házak. Az ortodox temető még működött, de már egyre kisebb területen, majd 1793 után már nem jelölték a Pestet ábrázoló térképeken. A helyén 1830-ra kis alapterületű házak épültek, összesen tíz. Ezekben az épületekben a korabeli lakcímjegyzékek szerint főleg vargák, molnárok, halászok, csónakosok laktak. A folyópart és az ott működő rakpiac közelsége zöldség- és gyümölcskereskedőket, valamint henteseket és mészárosokat vonzott azután egyre növekvő számban az 1870-es és 1880-as években.


Térképrészlet 1872-ből, melyen a Fővámpalota már látszik az akkori Sótér, ma Fővám tér mellett, de a Vásárcsarnok és a mai Csarnok tér helyén még házakat jelöl a piros szín (Forrás: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)

A praktikus gondolkodás eredményezte, hogy ezek a kereskedők minél közelebbi lakóhelyet kerestek maguknak munkahelyükhöz. Az egymás falához tapadt házak ugyan nem voltak túl igényesek vagy szemet gyönyörködtetőek, viszont a legfontosabb igénynek megfeleltek. A helyzet 1895 körül változott meg alapjaiban.

Ekkor már állt a Központi Vásárcsarnok vasszerkezete, a hatalmas épület mögött viszont szükségessé vált egy tér kialakítása, hogy a csarnokot az 1896-ra tervezett átadása után minden irányból meg lehessen közelíteni. A már említett tíz lakóházat elbontották, és a földmunkát követően új térrel gazdagodott Ferencváros. A névadás már igazán nem volt bonyolult feladat.

Ezen az 1903-as térképen már a Vásárcsarnok és a kis Csarnok tér is látható (Forrás: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)

A Csarnok tér a következő évtizedekben a nyíltszíni árusítás helyszíne volt, itt értékesítették portékáikat azok a kofák, akiknek nem jutott saját stand a Vásárcsarnokban. Főleg virágárusok, zöldségtermesztők és olyan kereskedők dolgoztak itt, akik háztartási eszközöket kínáltak az érdeklődőknek. 

Vevők és eladók a Csarnok téren 1957-ben (Forrás: Fortepan/Képszám: 129397)

Az autóforgalom megjelenése, majd növekedése az 1960-as évektől folyamatosan szorította kisebb és kisebb helyre az árusítást, majd a parkolás szükséglete már csak a karácsonyfaárusoknak engedett helyet évente néhány napra az ünnepek előtt.

Zöldséges kofák már nincsenek a Csarnok téren, de a karácsonyfaárusok még kínálják fenyőfákat az ünnepek előtt, 1959-ben  (Forrás: Fortepan/Képszám: 117123)

A tér keleti és északi oldalán közben olyan lakóházak épültek, amelyek a századforduló időszakában korszerű lakhatást biztosítottak azoknak, akik ide kívántak költözni (nagyon gyakran azoknak a kereskedőknek a leszármazottai, akik 20-30 évvel korábban már megvetették a lábukat a közelben). A Csarnok tér 5. számú ház Politzer Gusztáv és Zsigmond megrendelésére épült 1897-ben. A testvérpár élelmiszerkereskedésből származó vagyonát bankügyletekbe fordította.

A házat Staerk Sándor építész eredetileg is úgy tervezte, hogy a földszinti traktus – amely a Gönczy Pál utca és az Erkel utca felé néző homlokzattal is rendelkezett – egy vendéglő mellett halkereskedők számára biztosítsa a frissen fogott áru tárolását és a vásárcsarnokba való átszállítását.

A Csarnok tér 5. számú épület 1970 körül (Fotó: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)

A Csarnok tér 5. számú épület 2021-ben (Fotó: Simon Tímea)

A Csarnok tér 3-4. szám alatti hatalmas épület 1905-ben készült el Paulheim István tervei alapján. Az építészdinasztia tagja 1917-ben egy bizonyos Mahdal József nevű paprika-nagykereskedőnek adta el a házat, aki a csarnok megnyitása óta saját standdal rendelkezett. Ha az ebben az évben kiadott lak- és címjegyzéket végiglapoznánk, láthatnánk, hogy az épületben a lakások bérlőinek döntő többsége szintén élelmiszerkereskedéssel foglalkozott. A földszinten természetesen egy nagy alapterületű vendéglátóhely működött, a Csarnok Kávéház, amely kedvelt helye volt a nagykereskedőknek.

A Csarnok tér 3-4. számú ház 1970 körül (Fotó: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)

A Csarnok tér 3-4. számú ház 2021-ben  (Fotó: Simon Tímea)

A tér északi oldalán áll építészeti szempontból talán a legértékesebb ház. Horváth Mihály történész, a Szemere Bertalan vezette magyar kormány vallás- és közoktatásügyi minisztere megrendelésére épült Kallina Mór tervei alapján 1875-ben. A kiegyezés után az emigrációból hazatért volt egyházfi sajnos nem sokáig élvezhette ennek a neoreneszánsz stílusban épült lakóháznak a kényelmét (és valóban kényelmes lehetett a gyönyörű erkéllyel ellátott első emeleti lakás, amely a Csarnok tér és a Pipa utca felé is néző ablakokkal rendelkezett), mert 1878-ban ebből a házból kísérték utolsó útjára a Kerepesi úti temetőbe.

A Horváth Mihály-féle ház a Csarnok tér – Pipa utca sarkán 1950 körül, az épület Kallina Mór tervei alapján épült (Forrás: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)

A neoreneszánsz stílusban épült lakóház 2021-ben (Fotó: Simon Tímea)

A teret a XX. század végéig még két épület határolta, közülük az egyik egyben a legrégebben épült ház, és szintén az élelmiszerkereskedéshez, konkrétabban a halászathoz és halkereskedéshez kapcsolódik. Hivatalosan az Imre utca 2. számot viseli az az aprócska épület, amely 1873 óta áll a tér sarkán. 

A Fanda-ház napjainkban (Fotó: Blázsovics Lívia/pestbuda.hu)

Először egy kocsikészítő mester tulajdona volt, de 1896-tól már a halászmester Fanda család használta és évtizedeken keresztül a halárusítás egyik központi helyeként ismerték városszerte. Mára az épület teljesen leromlott állapotba került, egykori feladatára már csak a bejárat felett látható FANDA FERENCZ HALÁSZ M. felirat emlékeztet.

 

Felirat a Fanda-ház homlokzatán (Fotó: Blázsovics Lívia/pestbuda.hu)

A másik épület, amelyről szólnunk kell, a tér déli oldalán 1966-ra felépült transzformátorház. A korabeli szaksajtóban (Magyar Építőművészet, 1966/1. szám) megjelent megállapítás szerint:

„Az állomás elhelyezését az energiaigény, a fogyasztói súlypont szabta meg a kijelölt Csarnok téren. Az épület rendeltetése nem indokolja a lakóépületeknél szükségszerű homlokzati megnyitást, sőt bizonyos fokig az elzárkózást és a befelé fordulást igényli. A városképbe való illeszkedést – nem tagadva ipari épület jellegét – homlokzati felületképzésével kellett biztosítani.” 

 

A transzformátorház a Csarnok téren (Fotó: Magyar Építőművészet, 1966/1. szám)

A Csarnok tér az Imre utca felől (Fotó: Magyar Építőművészet, 1966/1)

A transzformátorház a Csarnok téren (Fotó: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)

Ez az ipari jelleg azóta is jelentősen befolyásolja a Csarnok tér összképét, és sajnos a nemrégen felépült szálloda sem javított rajta.

A nemrégiben felépült szálloda, mögötte a trafóház részlete (Fotó:: Blázsovics Lívia/pestbuda.hu)

De hogy ne legyen szomorú hangulatú a befejezés, tegyünk említést arról a fejlesztésről, amelynek eredményeképpen az elmúlt évtizedben a tér díszburkolatot, díszkutat, apró játszóteret és még egy köztéri képzőművészeti alkotást is kapott. Az egymás hegyén-hátán parkoló autók látványa helyett egy szépen rendezett, dísznövényekkel és virágokkal beültetett közteret nyertek nem csak a környéken lakók, de a Vásárcsarnokból érkező és néhány percig megpihenni vágyó magyar és külföldi vásárlók is.

A felújított Csarnok tér 2018-ban, a képen szemben a Horváth Mihály-féle ház, tőle jobbra a Csarnok tér 5., balra a Vásárcsarnok (Fotó: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)

Nyitókép: A Csarnok tér (Fotó: Blázsovics Lívia/pestbuda.hu)

Vizualizări: 44

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor