altmarius

cultură şi spiritualitate

Egy elfeledett pesti temető – A felszámolt sírhantok helyén ma parkot és lakóházakat találunk

Október végén, november elején gyakrabban gondolunk elhunyt szeretteinkre, több tízezer városlakó keresi fel rokonai, barátai sírhelyét Mindenszentek és Halottak napján. A temetők történetéről is gyakrabban olvashatnak az emberek az újságok oldalain. Ilyenkor egy-egy mondat erejéig régi, már felszámolt sírkertekről is említést tesznek a cikkírók. Érdemes azonban kicsit hosszabban is elidőzni a témánál, mert sok várostörténeti, irodalomtörténeti vagy éppen politikatörténeti érdekességgel szolgálhatnak azok a területek, melyek mára egy-egy közparknak vagy modern épületegyüttesnek adták át a helyet. Ilyen az egykori ferencvárosi temető is.

Írta: Gönczi Ambrus

A mai IX. kerület közigazgatási határain belül már a késő középkorban is létezett temető, a Kálvin térhez közel több, kisebb kiterjedésű sírkert is használatban volt. A mai Csarnok tér alatt görögkeleti, a Lónyay utca és Ráday utca közötti területen katolikus temető nyomaira bukkantak a régészek (legutoljára 2017-ben tárták fel a Budapesti Történeti Múzeum munkatársai a Csarnok téri temető egy jelentős részét).

A városiasodás során ezeket a temetőket a XVIII. század közepére jórészt felszámolták, s a pesti városfaltól délre eső külvárosi részeken élők új helyet kerestek maguknak. 1785-ben már biztosan működött a több mint száz évig Ferencvárosi temetőként ismert helyszín a mai Thaly Kálmán utca – Dandár utca – Haller utca által határolt területen.

Az egykori temető helyén lévő Haller park (Fotó: Both Balázs/pestbuda.hu)

A lakosságszám növekedése, a mai Ferenc körúttól induló, eredetileg Temető (később Mester) utcának nevezett közterület kiépítése bő két évtized alatt azt eredményezte, hogy az akkori városhatáron túlra kellett a temetőt kiterjeszteni. Innentől a városárok, majd a helyén az 1838-as nagy árvizet követően kialakított ferencvárosi védgát jelentette az északi határát a temetőnek, mely nagyjából a Mester utca sarkától egészen az 1885-ben átadott Szent István Kórházig húzódott.

De ekkor, az 1810-es évektől már nem is egy, hanem két temetőről beszélhetünk, mert a katolikus temető mellett egy görögkeletit is kialakítottak, a kettőt pedig egy nagyobb kiterjedésű városi legelő választotta el egymástól.

Részlet Halácsy János 1872-ben készült várostérképéből (Forrás: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)

Az ortodox temető talán legismertebb „lakója” Vitkovics Mihály (1778-1829), az egri születésű, szerb anyanyelvű magyar irodalmár volt, aki mindkét nyelven csodálatos műveket alkotott. Sajnos síremléke a temető felszámolásakor eltűnt.

Vitkovics portréja a Vasárnapi Ujság 1857. május 24-i számából

A katolikus részbe természetesen más vallásfelekezethez tartozó polgárokat is eltemettek, így például a református Karacs Ferencnek (1777-1838), az 1800-as évek híres térképészének és rézmetszőjének családi sírboltja volt itt megtalálható, de ide temették Czakó Zsigmond (1820-1847) drámaírót is.

Különösen fontossá vált a ferencvárosi temető az 1848-49. évi szabadságharc utáni időszakban. 1849-ben Petőfi Sándor szüleit temették el itt, s egészen 1882-ig ide látogatott az, aki virágot akart sírjukra helyezni. Ekkor vitték át Petrovics István és Hrúz Mária földi maradványait a Kerepesi úti temetőben kialakított családi sírboltba.

A Haynau-féle megtorlás számos áldozata szintén a ferencvárosi temetőbe került, így például báró Perényi Zsigmond az országgyűlés főrendiházának elnöke, vagy Mieczyslaw Woroniecky alezredes, Dessewffy Arisztid tábornok szárnysegédje. Legutoljára 1853-ban temettek hősöket ide: a Noszlopy-féle szervezkedés kivégzett tagjait. Noszlopy Gáspár a Somogy megyei népfelkelők vezetője volt 1848-ban. A világosi fegyverletételt nem fogadta el, társaival a Bakonyba vette be magát, hogy onnan folytassa az ellenállást.

Többször elfogták, de mindannyiszor megszökött. Amikor 1852-ben hírét vette, hogy I. Ferenc József Magyarországra látogat, merényletet tervezett ellene. A titkosrendőrség azonban letartóztatta és börtönbe vetette, ahonnan ismét megszökött; amikor végül újra kézre került, 1853 márciusában kivégezték és társaival együtt a Ferencvárosi temetőbe földelték el egy névtelen sírban.

A Haller utca-Mester utca sarkán áll a Szent Vince templom (Fotó: Both Balázs/pestbuda.hu)

A forradalom utáni legelső, 1860. március 15-i demonstrációban is szerepet kapott a ferencvárosi temető. Az egyetemi hallgatók által szervezett és végül a Kerepesi úti temetőnél a katonaság által szétkergetett felvonulás résztvevői először a ferencvárosi temetőben nyugvó mártírokhoz vonultak, ahol verseket szavaltak és ’48-as dalokat énekeltek.

Az 1860-as évektől a környék egyre nagyobb változáson ment át. Lakóházak, élelmiszeripari üzemek épültek nagy számban, s a közelben megnyitott Közvágóhíd és marhapiac is arra ösztönözte a főváros vezetőit, hogy a lakosság számára egy nagy alapterületű vásártelepet biztosítson. 1871-ben döntés született arról, hogy a ferencvárosi védgát melletti mindkét temetőt felszámolják.

Több mint 20 éves előkészítés után 1891-ben indult meg a munka, a sírokat egyenként kibontották és az eltemetettek földi maradványait a Kerepesi úti temetőbe szállították. Az eredetileg jeltelenül elhantolt 48-as hősök esetében már a kiegyezést követő években cselekedtek a rokonok és régi harcostársak. Az azonosítást nehezen tudták csak megoldani, ezért sokukat közös sírba helyezték. Így nyert végső nyughelyet Noszlopy, Jubál Károly, Sárközy Sándor vagy Szacsvay Imre, az 1849-es függetlenségi nyilatkozat egyik megszövegezője. 

Fametszet a Vasárnapi Ujság 1870. november 6-i számából

A XIX. század végig teljesen felszámolt temető helyén vásárteret alakítottak ki, ahol a napi zöldség és gyümölcspiac mellett országos lóvásárokat vagy éppen hordóvásárokat rendeztek, de gyakori szereplők voltak itt a vásári mutatványosok és vándorcirkuszi társulatok is. 1920-ban a budapesti rendőrfőnök intézkedése nyomán ide, az akkor már gróf Haller utcai Vásártérnek nevezett helyre került ki a Teleki téri ócskapiac, ahol majdnem tíz évig működött.

1936-ban a Mester utca sarkánál felszentelték a Szent Vince plébániatemplomot, a vásározók egyre kisebb területen működhettek ettől kezdve. A tér újabb átalakítására az 1950-es évek végétől került sor, amikor a bódék nagyrészét elbontották, fákat ültettek, játszótereket alakítottak ki, majd az 1970-es évek elején óvodát, bölcsődét és lakóházakat építettek.

A Vásártérről a Tolnai Világlapja is tudósított 1927-ben

A Vásártér az egykori temető helyén, balra a Szent Vince templom tornya látható, 1938 (Forrás: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)

Az 1936-ban felszentelt Szent Vince templom (Forrás: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)

A világhírű Sarrasani Cirkusz a Haller téren, 1941 (Fotó: Fortepan)

Mára Ferencváros egyik parkja várja a sétálni, kikapcsolódni vagy éppen sportolni vágyókat, futópályával, kosárlabda- és focipályával, erőnléti edzést biztosító gépekkel. Valószínűleg senkinek nem jut eszébe, hogy 150 éve ezen a helyen az árnyékot adó fák tövében száz és száz fakereszt és kőtömb jelezte az egykor Pesten élt polgárok nyughelyét.

Nyitókép: A IX. kerületi Haller park, az egykori ferencvárosi temető helyén (Fotó: Both Balázs/pestbuda.hu)

Vizualizări: 323

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor