altmarius

cultură şi spiritualitate

„Dirigent je vždy svým způsobem vyhnanec,“ říkal Libor Pešek

02. 11. 2022 / / 
Libor Pešek v roce 2017
Libor Pešek v roce 2017
zdroj: Fotobanka ČTK


Jeho život byl naplněný hudbou, ale také neustálým cestováním mezi evropskými i zaoceánskými městy. Český a světový dirigent Libor Pešek zemřel 23. října tohoto roku.

Libor Pešek ve svých vzpomínkách pro Paměť národa uvádí, že za svůj život najezdil autem na dva miliony kilometrů. Za svůj domov však až do konce života považoval pražské Dejvice, kde se narodil roku 1933. 

Prožil zde idylické dětství v soudržné a milující rodině, která mu však navzdory tísnivým podmínkám protektorátu poskytovala velkou volnost a současně byla inspirujícím prostředím pro jeho další rozvoj. Otec, štábní kapitán provrepublikové armády, měl klasické vzdělání: „Byl to gentleman. Moc toho nenamluvil, ale uměl starořecky i latinsky,“ vzpomínal Libor Pešek. 

Hudbě se však jako dítě věnoval spíše z povinnosti, na přání rodičů chodil na hodiny klavíry a skutečný zájem v něm probudila až na gymnáziu, kdy objevil jazz, založil vlastní big band a se spolužákem Milošem Formanem, který do Dejvic přestoupil z koleje Jiřího z Poděbrad, spolupracovali na divadelních představeních.    

Libor Pešek (vpravo) s Vladimírem Suchánkem a Milošem Formanem
Libor Pešek (vpravo) s Vladimírem Suchánkem a Milošem Formanem


OD JAZZU K VÁŽNÉ HUDBĚ

O tom, že se vydal cestou klasické hudby, nakonec rozhodla tak trochu náhoda. Po maturitě se nedostal na filozofickou fakultu a přihlásil se do abiturientského kurzu AMU, který měl být přípravkou pro studium dirigentského oboru. „Přes prázdniny jsem se naučil zpaměti partituru Dvořákovy Novosvětské symfonie, složil jsem zkoušky a pak pokračoval ve studiu na AMU,“ řekl v rozhovoru pro časopis Týden z roku 2016 a skromně dodal: „S odstupem pětašedesáti let si říkám, že bych do toho znovu nešel. Jen z nevědomosti se může člověk mého, tedy průměrného nadání do takového podniku pustit. Protože to, co chybí v talentu, musí se těžce dohánět tvrdou prací.“

Teprve v druhém ročníku skutečně propadl vážné hudbě pod vlivem silného zážitku z koncertu italského dirigenta Antonia Pedrottiho, který ho okouzlil swingovým přístupem ke klasickým dílům a ukázal mu, jakou mohou mít sílu. Jeho ročník vyučovaly v té době hvězdné osobnosti české hudby jako Václav Neumann, Václav Jiráček, Alois Klíma nebo Václav Smetáček. Ti ale jako aktivní dirigenti měli na své studenty poměrně málo času. „Jsem samoukem ze třídy profesora Václava Smetáčka,“ žertoval Liborův starší spolužák Zdeněk Košler. Profesor Smetáček zval studenty do zkoušek svého orchestru, kde se mohli učit přímo z praxe, jiní pedagogové to ale nedovolovali. 

„Česká filharmonie měla v té době takovou vnitřní politiku, že u zkoušek nemá nikdo být. Protože nedej Pánbůh, aby dirigent někoho z filharmoniků třeba opravil a někdo ho u toho viděl. Natožpak student,“ vzpomínal Libor Pešek.  

„Když jsme se chtěli dostat na zkoušky, museli jsme se plazit pod lavicemi.“

KLASIKA BEZ CENZURY

Absolventi dirigentství měli velký problém získat práci v oboru, a tak Libor Pešek první dva roky po škole působil jako korepetitor v Plzni. Založil dechovou Komorní filharmonii, která pořádala jednou měsíčně nedělní matiné v Divadle Na zábradlí a spolupracovala s avantgardním skladatelem Janem Klusákem. 

„Díky tomu jsme přitahovali to, čemu se dnes říká ,pražská kavárna’. Bylo to takové podhoubí nechuti k bolševismu.“

Po zkouškách v Divadle Na zábradlí muzikanti často zůstávali na večerní představení, kde se Libor Pešek seznámil s Václavem Havlem a nadšeně sledoval inscenace jeho her. Narozdíl od divadla, filmu a literatury měla vážná hudba v totalitním režimu velkou výhodu: komunisté jí nerozuměli a tak téměř vůbec nepodléhala cenzuře a repertoár nepodléhal složitému schvalovacímu procesu: „Bolševik do vážné hudby moc neviděl, ti, kdo vládli slovem, to měli těžší než my,“ říká Libor Pešek. 

V roce 1964 založil Sebastian orchestr, uskupení, které si velmi rychle získalo skvělou pověst. Podobně jako Komorní filharmonie byla kvalita tělesa založena na pečlivém nastudování partitur a vyladění každého detailu. Současně působil jako druhý dirigent v Severočeském symfonickém orchestru v Teplicích. Sebastian zanikl bezprostředně po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy: „Když jsem se vracel ze zkoušky do Teplic, byly už ulice plné tanků. Část souboru emigrovala a zbytek se rozpadl,“ vzpomíná Libor Pešek.

Libor Pešek při natáčení pro Paměť národa
Libor Pešek při natáčení pro Paměť národa


PLATIL JSEM ZA SVOU SVOBODU

Na podzim 1968 dostal Libor Pešek nabídku na první zahraniční angažmá v nizozemské Leeuwardenu. Jeho počáteční nadšení však časem vyprchalo a narazil na limity svého holandského orchestru - jak umělecké, tak lidské. „Vztahy v holandských orchestrech nebyly příliš přátelské,“ řekl v rozhovoru pro časopis Týden. „Že je dirigent nepřítel číslo jedna, je přirozené. Je vždy v ohnisku největší kritiky, ale když jste dospělý, útoky ustojíte. Jenže když jste mladý, mohou vás takové věci zraňovat. Není jednoduché ve třiceti letech šéfovat orchestru, v němž hrají padesátiletí šedesátiletí chlapi, kteří už pracovali se světovými dirigenty. Jakoukoli nepřipravenost vycítí a z orchestru občas zazní jízlivé poznámky, polohlasně, aby nebylo jasné, kdo je řekl.“

Současně s dirigováním v Nizozemí působil také jako šéfdirigent Východočeského státního komorního orchestru v Pardubicích. Osm let tak strávil neustálým přejížděním mezi Holandskem a Pardubicemi. Třináctisetkilometrovou vzdálenost zdolával podle svých slov značně riskantní rychlou jízdou. 

Jezdit do zahraničí mohl díky trvalé výjezdní doložce relativně volně. Rok od roku však Pragokoncertu platil víc a víc peněz. Ke konci sedmdesátých let odváděl více než osmdesát procent svého výdělku.  

„Mít v té době stálou doložku byla úžasná věc. Přišel jsem si díky tomu volný. Platil jsem si za svou svobodu.“

PRAŽSKÁ SCÉNA HO PODRŽELA

 Nakonec však od něj komunistický režim přece jen žádal jistý ústupek: když se v roce 1981 stal šéfem Slovenské filharmonie, chtěli po něm, aby vstoupil do komunistické strany. Odmítl, byl vyhozen a ministr kultury povolal na jeho místo sovětského dirigenta Vladimíra Verbického. „Tehdy se skvěle zachovala celá pražská scéna a já jsem dostal okamžitě nabídky, abych se stal druhým dirigentem současně v České filharmonii, u Pražských symfoniků a v Národním divadle,“ uvedl Libor Pešek v rozhovoru pro časopis Harmonie. 

Rozhodl se pro angažmá v České filharmonii, kde strávil sm let po boku Václava Neumanna: „Přišel jsem do orchestru, který měl svůj světoznámý bohatý zvuk, ale byl zanedbaný. Pan Neumann byl mistr velkých forem a dělal fresky. Ale specializace na velká plátna s sebou nese určitou nepozornost k detailům.“

V roce 1985 hostoval v Londýně u Philharmonic Orchestra. Dramaturg Liverpoolského orchestru mu tehdy nabídl dirigování Sukova Asraela. Libor Pešek nabídku přijal a Asrael se stal senzací. V Liverpoolském orchestru pak zůstal jedenáct let a během této doby nahráli se souborem kompletní Sukovy symfonie. V repertoáru měli i mnoho dalších českých skladatelů, mimo jiné Bohuslava Martinů či Zdeňka Fibicha. Do Československa jezdil v té době zhruba jednou za dva týdny, čtyřikrát ročně potom dojížděl dirigovat do USA. Přestože se při svých angažmá v cizích zemích cítil podle svých slov, míněných s nadsázkou, „jako vyhnanec“, netrápil se tím, že se svými dočasnými spolupracovníky stráví vždy jen krátký čas. „Takhle mi to stačilo. Nemám potřebu scházet se po hospodách.“  

V roce 1996 obdržel Libor Pešek Řád britského impéria a tímto oceněním zakončil své působení v Liverpoolském orchestru.  

„Byl to hezký a slavný odchod. Bylo to krásné a bylo toho dost.“

Libor Pešek při natáčení
Libor Pešek při natáčení


ÚSMĚV JAKO OTÁZKA SEBEKÁZNĚ

 Sedmnáctého listopadu 1989 byl shodou okolností v Československu, a tak se zúčastnil demonstrace na Albertově a s Českou filharmonií vstoupil do stávky: „Od toho dne jsme na zkouškách místo zkoušení programu hráli takové slavné české kousky pro studenty. To trvalo několik dní. Potom jsme dělali koncerty ve Smetanově síni, kde se hrála Má vlast.“

Libor Pešek zůstal aktivní až do vysokého věku, od roku 2007 působil jako šéfdirigent Českého národního symfonického orchestru. V rozhovoru pro časopis Harmonie hovořil o tom, že věk je v profesi dirigenta jistou výhodou: „Všechno je otázkou autority. Ta roste od naprosté nuly mladého dirigenta až k někdy nezasloužené autoritě člověka starého. Stáří a šediny přece jen s sebou nesou určitou důvěru v osobnost, i když to není vždycky oprávněné.“

Jeho osobitý humor a dobrá nálada, které si po celý život uchovával podle něj byly projevem osobní disciplíny: „Ta dobrá nálada není nic jiného než moje vůle mít ji. Nechci ostatní rmoutit a svými problémy. Je to vlastně sebekázeň.“

 

DOPORUČUJEME

Vizualizări: 7

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor