A Bakony szalmabálái felett húzódik az égi „Szalmásút”. A kép Canon EOS 6D asztrokamerával és Canon 16-35 L f/2,8 objektívvel készült, 18 mm fókusztávolság, ISO 5000 érzékenység, 25 s expozíció, f/3,5 blende mellett Vixen Polarie vezetéssel.

A nyári napforduló utáni időszakban meglehetősen sokat kell várnunk az éjszaka beálltáig. Július 2-án - a kép készítésének napján - a csillagászati szürkület, azaz amikor a Nap 12 fokkal tartózkodik a látóhatár alatt, csak 22 óra 21 perckor következett be. A teljes sötétség azonban még csak ez után egy órával kezdődött. Ekkor jelent meg, a Bakony városi fényektől távoli területén, Porva település közelében a Tejút a déli látóhatár felett a fotótémaként szolgáló szalmabálák sorozata felett. Átvitt értelmű összefüggésre utal, hogy a Kárpát-medencében elterjedt hiedelem szerint az égen a cigányok szórták szét a szalmát. Erre utal, hogy a népnyelv a Tejutat néhol Szalmásút névvel illeti.


Forrás: Stellarium.org

Déli irányba tekintve más látnivalókat is felfedezhetünk az említett területen; a gyűrűs bolygót és egy aszteroidát. A Szaturnusz oppozíciójára június 27-én került sor, amely nulla magnitúdóval látszik fényes „csillagként” az égen. Mellette halvány fényforrásként, de már szabad szemmel is látható a Vesta kisbolygó. A 3,6 éves keringési idejű égitest szembenállása június 19-én következett be a maga 5,3 magnitúdójával. A kisbolygó különlegesen fényes megjelenése csak minden harmadik keringése esetén, 11 évenként jelentkezik, amelynek ez alkalommal lehettünk tanúi.

Írta és fényképezte: Ladányi Tamás – www.astrophoto.hu