altmarius

cultură şi spiritualitate

„Akár elégedett is lehetnék” – Beszélgetés a debreceni zenei életről

https://kultura.hu/akar-elegedett-is-lehetnek-beszelgetes-a-debrece...

Somogyi-Tóth Dánielt nemrég nevezték ki Debrecen város főzeneigazgatójává. Tíz éve áll – a többek közt a zenekart és a kórust működtető – Kodály Filharmónia élén, igazgatói és művészeti vezetői szerepkörben egyaránt. Szűkössé vált keretekről, nagyszabású tervekről és zenei értelemben vízfejű országunkról is szót ejtettünk debreceni irodájában.

Tíz éve áll a Kodály Filharmonikusok élén, ez alkalmat ad a számvetésre. Mit sikerült megvalósítani a kitűzött célok közül, és mik állnak még feladatként ön előtt?

A személyes vonatkozást tekintve tíz év elteltével is ki tudom jelenteni, hogy elképzelni sem tudnék a magam számára szebb feladatot, mint a debreceni kulturális élet zenei szegmensének fejlesztését. Nem cserélném el semmilyen tekintélyes zenei pozícióra; annak ellenére sem, hogy az érdeklődésem nagyon szerteágazó, és számos dologgal foglalkozom. Azt hiszem, a zenei életen belül bármilyen más kihívás untatna, hiányozna belőle az a sokszínűség, ami talán csak Debrecenben van meg. Ha nagyon le szeretném egyszerűsíteni: azzal, amit a városban a hangversenyélet felvirágoztatásával az adott körülmények között eddig elértünk, akár elégedettek is lehetnénk, az operajátszás és a zenés színház terén viszont még komoly feladatok állnak előttünk.

A vidéki városokban eltérő konstrukciók működnek: akad, ahol a színház saját zenekarral rendelkezik, másutt a város szimfonikus zenekara látja el a színházi feladatokat. Debrecenben ez utóbbi felállást örökölte meg az elődjétől.

A konstrukció egészét tekintve sokat változott, mióta átvettem, annak ellenére, hogy akkoriban már egy szervezetben működött a zenekar és a Kodály Kórus, és – ahogyan mondta – a színházi szolgálatok is az együttesre hárultak. Ám komoly egyeztetési nehézségekkel küzdöttek, pedig a hangversenyek látogatottsága rendkívül alacsony volt. Néhány hónap alatt megszüntettük az egyeztetési problémákat, és kiépítettük a Kodály Filharmóniát, amely azóta a város klasszikus zenei produkciós központja. Immár hozzánk tartozik a hagyományos Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny szervezése, és hamarosan útjára indítjuk a Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Versenyt is. Ha már felvetette az országos összehasonlítást, fontos hangsúlyoznom, hogy az országban a Kodály Filharmonikusok a leghatékonyabb zenekar. Viszonylag kis létszámmal – hetven főállású művésszel – működik, és az opera- és operettjátszás színházi szolgálatait is ellátja. A Kodály Filharmónia tehát unikális brand, amely rendkívül sokrétű feladatokat old meg.

https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/kodály-filharmonikusok-1-300x212.jpg 300w" data-lazy-sizes="(max-width: 720px) 100vw, 720px" data-lazy-src="https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/kodály-filharmonikusok-1.jpg" sizes="(max-width: 720px) 100vw, 720px" srcset="https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/kodály-filharmonikusok-1.jpg 720w, https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/kodály-filharmonikusok-1-300x212.jpg 300w" data-was-processed="true" />
Kodály Filharmónia

Ez előnyére válik vagy inkább a minőség rovására mehet?

Szerintem a jó értelemben vett hatékonyság nem kell, hogy a minőség rovására menjen, természetesen a megfelelő határokon belül. Mostanában sokat foglalkozunk a terveinkkel. Kinőttük a korábbi kereteket, így az új célkitűzésekhez kell igazítanunk a szakmai apparátus és az infrastrukturális háttér méretét. Az elmúlt években folyamatosan nőtt az állami támogatás aránya, és ez – az önkormányzati forrásokkal együtt – egyre magasabb színvonalú és szélesebb körű feladatok ellátására adhat lehetőséget, amelyekhez ráadásul a bevételeink növelésével magunk is hozzájárulunk. Bár megjegyzem, hogy a vidéki hivatásos zenekarok, ahol a finanszírozás alapvetően állami és önkormányzati támogatásokból tevődik össze, sokszor nincsenek könnyű helyzetben: ha többet ad az állam, az önkormányzat azzal az összeggel igyekszik csökkenteni a saját hozzájárulását. Visszatérve az eredeti kérdésére: merem remélni, hogy a Kodály Filharmonikusok művészi szempontból is a fénykorát éli.

Van ennek valamilyen objektív mércéje?

Egyrészt szempont lehet, hogy – a még mindig szerény fizetések ellenére – mennyi fiatal muzsikust tudunk Debrecenbe vonzani, akár más zenekaroktól is. Az egész szakma utánpótláshiánnyal küzd, ez a fővárosban – a több mint tíz hivatásos szimfonikus zenekar dacára – talán kevésbé érzékelhető. A munkaerőpiaci visszajelzés mellett természetesen a közönség visszajelzése a legfontosabb. A pandémia előtt már tízszer annyi bérletet adtunk el, mint amikor idejöttem. Debrecenben a hangversenyek a társadalmi élet meghatározó eseményei, és ez fontos küldetésünk.

Bizonyára gondolkodnak a lehetőségek bővítésén.

Folyamatosan. Nemrég alakult meg a Debreceni Zenei Tanács, amely kifejezetten ezzel és a különböző folyamatok összehangolásával foglalkozik. 2023-ig tart a Csokonai Színház felújítása, jövő tavasszal pedig átadják a színház új játszóhelyét, a Csokonai Fórumot. Azt reméljük, hogy ezzel megnyílik annak a lehetősége is, hogy a zenés előadások a nagyszínpadon nagyobb súllyal jelenjenek meg.

https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/Somogyi-tothdaniel-300x200.jpeg 300w, https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/Somogyi-tothdaniel-76... 768w, https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/Somogyi-tothdaniel.jpeg 1200w" data-lazy-sizes="(max-width: 1024px) 100vw, 1024px" data-lazy-src="https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/Somogyi-tothdaniel-1024x683.jpeg" sizes="(max-width: 1024px) 100vw, 1024px" srcset="https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/Somogyi-tothdaniel-1024x683.jpeg 1024w, https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/Somogyi-tothdaniel-30... 300w, https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/Somogyi-tothdaniel-76... 768w, https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/Somogyi-tothdaniel.jpeg 1200w" data-was-processed="true" />
Fotó: Derencsényi István 

Miért volna érdemes helyi operaprodukciók létrejöttét segíteni, amikor a tapasztalat országszerte az, hogy az előadásokra zömében fővárosi énekeseket hívnak?

Mert a közönségnek szüksége van rájuk. A problémát az jelenti, hogy az ország kulturális szempontból még mindig meglehetősen vízfejű. A Magyar Állami Operaház pedig a saját monopolhelyzetét igyekszik biztosítani, olyan szerződéseket kínálva a művészeknek, amelyek nem vagy csak rendkívül nehezen teszik lehetővé, hogy másutt munkát vállaljanak. A terveink megvalósítása érdekében szerződtettük Ács János karnagy urat, aki amellett, hogy vezető szerepet vállal majd a debreceni operajátszás erősítésében, reményeink szerint a fiatal művészek kineveléséért is rengeteget fog tenni.

Egy debreceni hangversenyterem építése is rendre felmerülő javaslat.

Hiszen a közönség növekvő igénye mellett a konferenciaturizmus is évről évre több kapacitást igényel a közös használatú Kölcsey Központtól. Ráadásul a központon a Csokonai Színház épületének felújítása miatt jelenleg még több társulatnak kell osztoznia, így egyre többször találjuk magunkat nehezen kezelhető helyzetben. A következő évadra talán még a bérleteinket is újra kell gondolnunk. A komoly előrelépéshez tehát infrastrukturális beruházásra is szükség van, aminek különösen fontos kontextust adhat, ha a globális márkák beruházásai Debrecenbe érkeznek, hiszen a zene nemzetközi nyelve tovább erősítheti a mi küldetésünknek a kulturális életben betöltött szerepét. 

https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/somogyi-toth-daniel-legifotózik-300x223.jpg 300w" data-lazy-sizes="(max-width: 601px) 100vw, 601px" data-lazy-src="https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/somogyi-toth-daniel-legifotózik.jpg" sizes="(max-width: 601px) 100vw, 601px" srcset="https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/somogyi-toth-daniel-legifotózik.jpg 500w, https://kultura.hu/wp-content/uploads/2021/09/somogyi-toth-daniel-l...ózik-300x223.jpg 300w" data-was-processed="true" /> Somogyi-Tóth Dániel egyik nagy szenvedélye a légifotózás

Az idén ötvenéves Kodály Kórus élére nemrég új vezető érkezett. Mit remél Kocsis-Holper Zoltántól?

Elsősorban a Gulyás György által lefektetett hagyományos alapok megőrzését, amelyek révén a kórus a Kodály-örökséget, valamint a barokk és a kortárs műveket egyaránt képes kiemelkedő művészi színvonalon interpretálni. A hitvallásom a zenekarra vonatkozóan is az, hogy a népszerű műveket műsoron kell tartani, és ezek örvén megismertethetjük a közönséggel az általunk kiemelkedőnek tartott, ám kevéssé ismerteket is. A kórusnál ez komplexebb kérdés, ezért az énekkari bérletsorozat összeállítását teljes egészében Kocsis-Holper Zoltánra bíztam, akivel együtt hiszünk abban, hogy az általa megálmodott, crossover elemeket is tartalmazó koncertek a hagyományos a cappella hangversenyek iránti érdeklődést is generálhatják.

Gondolja, hogy a debreceni zenei együtteseknek érdemes országos szakmai babérokra törniük?

Budapestire kevésbé, hiszen a tíznél is több fővárosi zenekar bőséges kínálatot nyújt. A vidéki nyolcmillió lakost pedig összesen hat zenekar szolgálja ki. Mi a régió törekvéseit és a nemzetközi helytállást szeretnénk előtérbe helyezni.



Ahogyan beszél, abból sokkal inkább egy kulturális menedzser képe bontakozik ki, mint egy karmesteré, orgonistáé.

A zene az életemnek csupán az egyik része, és azon belül a zenélés is csak az egyik terület – legyen az orgonakoncert vagy vezénylés. Engem a kihívások éltetnek, és éppen olyan izgalmasnak találom a hatékonyság növelését célzó üzleti tervek kidolgozását, mint egy Dvořák-szimfónia dirigálását. Szerencsés helyzetben vagyok, hiszen karmesterként negyvenévesen még nem maradtam le semmiről, és mindig azt remélem, hogy a zene meg fog várni. Azok az üzleti és kulturális menedzseri elképzeléseim viszont nem, amelyekkel kifuthatok az időből.

Nyitókép: Somogyi-Tóth Dániel a debreceni Kodály Filharmónia alapításának 90. évfordulója alkalmából tartott koncerten a debreceni Bartók teremben 2013. október 1-jén. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Vizualizări: 14

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor