Fotó: Profimedia

A maffia először az 1870-es években jelent meg a földközi-tengeri szigeten, és hamarosan megjelent Olaszország és az Egyesült Államok gazdasági és politikai világába.

Az Arcangelo Dimico, a belfasti Queen's University szakértője által vezetett kutatócsoport a Journal of Economic History tudományos folyóiratban közétett tanulmányában arra a következtetésre jutott, hogy miután James Lind skót orvos a 18. század végén felfedezte, hogy a citrusfélék fogyasztásával megelőzhető a skorbut, megnövekedett a citrom és a narancs iránt kereslet. Ez végül a szicíliai maffia hatalmának megerősödéséhez vezetett.

A kutatók egy szicíliai városokat és körzeteket bemutató adatbázist tanulmányoztak, melyet egy 1881-1886 közötti, illetve egy 1900-as parlamenti vizsgálat alapján állítottak össze. Azt találták, hogy a maffia jelenléte az 1880-as években szorosan kapcsolódott a citrusfélék termesztésének elterjedéséhez.

Mivel Szicíliának uralkodó helyzete volt a citrusfélék nemzetközi piacán, a kereslet növekedésének eredményeként a szicíliai városok hatalmas bevételekhez jutottak az 1800-as években. A citrusféléket csak megfelelő körülmények között lehet termeszteni: egész éven át enyhe, állandó hőmérsékletet és bőséges vizet igényelnek. Azok, akik képesek voltak biztosítani a körülményeket, jelentős profitban részesültek.

A magas hozam, a törvénykezés gyengesége, az emberek közötti bizalmatlanság és a nagy helyi szegénység együtt megfelelő célponttá tette a citrustermesztőket, mivel alig voltak eszközök arra, hogy hatékonyan érvényre jutassák a magántulajdonosi jogokat. A gazdák így vagyonuk védelmére igénybe vették a maffiatagok szolgálatait. Dimico szerint a tagok közvetítőként is felléptek a kiskereskedőkkel és a kikötői exportőrökkel folytatott üzletekben.

Eddig a szicíliai maffia eredetét a szigeten lévő feudális rendszer bukásához kötődő, valamint az olasz történelem politikai instabilitásából eredő gyenge intézményi rendszerrel magyarázták. Ez a tanulmány az első, amely bizonyítékkal állt elő arra vonatkozóan, hogy a szervezet felemelkedésének hátterében a gazdaság virágzása állt.