altmarius

cultură şi spiritualitate

69. december 22. | Vitellius, a „harmadik császár” halála

Szerző: Tarján M. Tamás

„Éppen akkor törtek be az ellenséges csapatok előőrsei, és minthogy senki sem akadt útjukba, hadiszokás szerint nekiláttak, hogy átkutassák a palotát. Ezek előráncigálták kuckójából, és kikérdezgették, hogy ››kicsoda, és nem tudja-e, hol lehet Vitellius‹‹; először hazudozással félrevezette őket, később mégis felismerték, s akkor nem átallott szüntelen azon rimánkodni, hogy tartsák őrizetben, akár börtönben is, mert fontos mondanivalót tartogat számukra Vespasianus biztonságáról; végre kezét hátrakötve, kötelet akasztva nyakába, rongyosan, félmeztelenül vonszolták le a Forumra; a Via Sacrán végig számtalan testi bántalomban és sértésben volt része…”
(Suetonius: Caesarok élete)

69. december 22-én gyilkolták meg Vespasianus (ur. 69-79) katonái a „négy császár évének” harmadik uralkodóját, Aulus Vitelliust (ur. 69), akit január 1-jén kiáltottak ki a germaniai legiók imperatornak. A mindössze nyolc hónapig uralkodó Vitellius halálával a Flaviusok kezébe került a birodalom irányítása, akik egy időre stabilitást és békés fejlődést hoztak Róma számára.

Vitelliusszal a későbbi történetírók egyáltalán nem bántak „kesztyűs kézzel”, aminek egyik oka dicstelen sorsa és az ellene folytatott propaganda továbbélése volt, a másik pedig az, hogy legkorábbi krónikásának, Suetoniusnak az édesapja 69 során Otho (ur. 69) pártján harcolt, így aztán a Caesarok élete sem festett róla túlságosan előnyös képet. Máig vita tárgya, hogy a rövid ideig uralkodó császár mennyire előkelő nemzetségből származott, ugyanakkor az mégis vitathatatlan tény, hogy édesapja Syria helytartója, háromszoros consul és Claudius császár (ur. 41-54) censortársa volt; a rossz nyelvek persze Lucius Vitellius felemelkedését is arra vezették vissza, hogy a későbbi császár gyermekként Tiberius császár (ur. 14-37) hírhedt capri kéjlakában tartózkodott.

Nem tudni, hogy ez az információ mennyiben hiteles, mindenesetre az tény, hogy a negyvenes évektől Aulus Vitellius is fényes karriert futott be, egy alkalommal pedig Nerótól (ur. 54-68) még Africa proconsuli méltóságát is elnyerte, mely pozíció rendkívüli bizalmat feltételezett. Suetonius és a többi történetíró természetesen Vitellius korai pályafutásával kapcsolatban sem maradt adós a rosszindulatú pletykákkal, miszerint a császár mindig is hírhedt volt falánkságáról és italozási szenvedélyéről, illetve, hogy első házasságából született – félig vak – gyermekét állítólag meggyilkolta, mivel az édesanyja és nagyapja örökébe léphetett volna. Ezek a krónikások úgy tartják, a Nero halála után hatalomra jutó idős Galba (ur. 68-69) is csak azért küldte a germaniai legiókhoz későbbi riválisát, mert biztos volt abban, hogy a mulatozásért bolonduló férfi nem jelent majd veszélyt uralmára.

Ha így volt, az akkori uralkodó hatalmasat tévedett, ugyanis a Germaniába érkező Aulus Vitellius engedékeny magatartásával és ígéreteivel hamar maga mellé állította a rá bízott légiókat, melyek – miután Rómából hiába vártak jutalmat a Vindex-féle felkelés leveréséért – 69. január 1-jén az odaküldött legátust kiáltották ki ellencsászárnak. Vitellius elfogadta a felkérést, a hadvezetéshez azonban nem értett, így csapatai a rajnai legiók parancsnokai, Aulus Caecina és Fabius Valens alatt indultak meg a főváros felé. Rómában ez idő tájt szintén komoly változások mentek végbe, ugyanis Otho január 15-én meggyilkoltatta Galbát, és maga lépett a helyébe. Vitellius Alpokból leereszkedő legiói tehát már egy új császárral találták magukat szemben, 69 áprilisában pedig Bedriacum mellett döntő vereséget mértek Othóra, aki az ütközet után öngyilkos is lett.

A győztes uralkodó Lugdunum városában – a mai Lyonban – fogadta a győzelem hírét, uralomra jutását pedig úgy ünnepelte meg, hogy a Rhône-parti várostól Rómáig minden jelentősebb helyen ünnepségeket és lakomákat tartatott, így aztán két hónap alatt jutott el fővárosáig. Öröme ugyanakkor mégsem tartott sokáig, mivel a nyár során hírek érkeztek arról, hogy a még Nero által Júdeába küldött Vespasianust az ottani legiók császárrá kiáltották ki, és számos keleti provincia helytartója neki fogadott hűséget. Ez az új rivális aztán később a végzet emberének bizonyult.

Vitellius uralkodása végül mindössze nyolc hónaposra sikeredett, aminek egynegyede azzal telt, hogy az új császár magát ünnepeltette. Római ténykedése sok szempontból korábbi életmódjának a folytatása volt, ugyanis a fővárosba érkezve számos ünnepséget, cirkuszi- és gladiátorjátékot tartatott a nép számára, miközben – elődeihez képest – rendkívül kegyesnek bizonyult, és szinte összes ellenségével szemben bűnbocsánatot gyakorolt. Az egyetlen kivétel a katonaság volt, itt azonban Vitellius elég balga módon büntetett, hiszen a praetorianus gárda szétzavarásával és Otho egykori legióinak a határhoz küldésével ő maga alapozta meg ellenfele későbbi támogatói bázisát. Az új császár uralkodásával kapcsolatban azt is fontos megemlítenünk, hogy intézkedéseivel a lovagrendnek kedvezett, amiben a Flaviusok később az ő példáját követték.

Vitellius uralkodása tehát nem volt szükségképpen rossz, csak éppen a császár katonai képességeinek hiánya megpecsételte sorsát, miután két hadvezére közül az egyik – Valens – súlyos betegségbe esett, míg a másik Vespasianus kegyét kezdte keresni. Erre jó oka is volt, hiszen a Jeruzsálem ostromát fiára, Titusra (ur. 79-81) bízó ellencsászár nyugat felé haladva újabb és újabb legiókkal gyarapította erejét. Októberben aztán Vitellius riválisa – éppen Bedriacum mellett – könnyű győzelmet aratott, Narnia mellett – Közép-Itáliában – pedig a császár seregei egyszerűen átpártoltak a későbbi győztes oldalára.

Szorult helyzetét és támogatói megfogyatkozását látva Vitellius december során alkudozásba kezdett Vespasianus fivérével, Róma prefektusával a hatalom átadásáról, az uralkodó fegyelmezetlenné váló legionáriusai azonban két nappal a város eleste előtt felkoncolták Sabinust, kiűzték híveit, és felgyújtották a Capitoliumot is. A katonák ezzel nem csak a tárgyalások, de a császár sorsát is megpecsételték, ugyanis a Flaviusok hadereje december 22-én bevonult a feldúlt fővárosba, és azonnal Vitellius keresésére indult. Az uralkodó élete megőrzése érdekében rongyokba öltözött, és a palota kapusának fülkéjében rejtőzött el, Vespasianus katonái azonban megtalálták, és felismerték őt.

A császárt nemsokára a Gemonia lépcsőkhöz hurcolták, ahol csúfot űztek belőle, kegyetlenül megkínozták, majd meg is gyilkolták. A dicstelen véget ért uralkodó testét eztán a Tiberis vizébe hajították, felesége azonban később mégis illően el tudta őt temetni. Aulus Vitellius halálával tehát véget ért a 69-es esztendő elején megkezdődő kaotikus polgárháborús időszak, amit Vespasianus, majd Titus trónra lépésével a békés fejődés kora követett.

Vizualizări: 42

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor