altmarius

cultură şi spiritualitate

Как празнуването на Коледа се развива през вековете?

24.12.2022  Цивилизация  • • Ерин Блекмор 

https://www.nationalgeographic.bg/a/kak-praznuvaneto-na-koleda-se-r...

Защо хората по света празнуват раждането на Иисус Христос на 25 декември и каква е историята на емблематичните коледни символи - от елхите до Дядо Коледа?

Няма по-разпознаваем коледен символ от Дядо Коледа. Персонажът на веселия, брадат мъж се основава на Свети Николай - гръцки епископ от III век, свърза...

Няма по-разпознаваем коледен символ от Дядо Коледа. Персонажът на веселия, брадат мъж се основава на Свети Николай - гръцки епископ от III век, свързан с раздаването на подаръци през декември. В тази руска икона Св. Николай е заобиколен от сцени от живота си.

© HIP, ART RESOURCE

Коледа е едновременно весела и светла - но как става толкова популярна? Поддържащ традицията и изпълнен с тържественост, християнският празник, който се чества в по-голямата част от света на 25 декември, отбелязва раждането на Иисус Христос във Витлеем.

Днес той се е превърнал във все по-секуларизиран (религиозно неутрален) празник, белязан от сезон на добро настроение и семейни празненства, изпъстрени с традиции – смес от различни култури.

Кога е роден Иисус Христос

Тази картина, наречена „Поклонението на влъхвите“ от Хуан Корея де Вивар, изобразява тримата мъдреци, които посещават новородения Иисус Христос и му д...

Тази картина, наречена „Поклонението на влъхвите“ от Хуан Корея де Вивар, изобразява тримата мъдреци, които посещават новородения Иисус Христос и му дават подаръци. Въпреки че празнуваме Рождество Христово на 25 декември, евангелията не споменават датата на раждането на Иисус.

© Хуан Корея де Вивар / ORONOZ/ART RESOURCE

Карл Велики е коронясан за християнски император на запад в катедралата „Свети Петър“, Рим на Коледа – 25 декември 800 г. По това време християнската...

Карл Велики е коронясан за християнски император на запад в катедралата „Свети Петър“, Рим на Коледа – 25 декември 800 г. По това време християнската църква вече е започнала да празнува Коледа на 25 декември, въпреки че историците спорят защо е установила тази дата.

© ART RESOURCE

Месец декември и празникът Коледа са подробно описани отстрани на каменна колона, изсечена през XII век в Сувини, Франция.

Месец декември и празникът Коледа са подробно описани отстрани на каменна колона, изсечена през XII век в Сувини, Франция.

© DEA PICTURE LIBRARY, BRIDGEMAN IMAGES

Според евангелията майката на Иисус, Мария, била девица, избрана от Бог да роди неговия единствен син. След като научил, че Мария е бременна, нейният годеник, дърводелец на име Йосиф, искал да отмени годежа им. Но насън му се явил ангел и му казал да не се страхува. След това младоженците предприели трудно пътуване до Витлеем, за да участват в задължително преброяване.

Но прииждащите тълпи във Витлеем заели всички места в страноприемницата, оставяйки двойката без подслон. Тогава като един кръчмар се смилява над тях и им позволява да спят в обора му, където Мария родила Божия син. Тя го положила в ясла, а в небето изгряла ярка звезда.

Историците не са единодушни относно това защо датата 25 декември се свързва с Коледа. Но от 336 г., Коледа се празнува от Римокатолическата църква на този ден, който съвпада с римския фестивал на зимното равноденствие Сатурналии.

Дядо Коледа слуша радио в рекламна картичка от 1924 г. за списание St. Nicholas. Когато имигрантите пристигат в САЩ, те донасят със себе си собственит...

Дядо Коледа слуша радио в рекламна картичка от 1924 г. за списание St. Nicholas. Когато имигрантите пристигат в САЩ, те донасят със себе си собствените си традиции, включително песента Jolly Old Saint Nick.



Исторически образът на Дядо Коледа има много итерации, включително тази унгарска коледна картичка от XX век, изобразяваща Дядо Коледа в синьо палто и...

Исторически образът на Дядо Коледа има много итерации, включително тази унгарска коледна картичка от XX век, изобразяваща Дядо Коледа в синьо палто и шапка с кожена гарнитура, носещ чувал с играчки и кошница с плодове.



Английска гравюра от XIX век изобразява Дядо Коледа, натоварен с подаръци и осветено от свещи коледно дърво. Повечето историци проследяват произхода н...

Английска гравюра от XIX век изобразява Дядо Коледа, натоварен с подаръци и осветено от свещи коледно дърво. Повечето историци проследяват произхода на коледната елха в Германия, но традицията става популярна през XIX век, след като е възприета от британското кралско семейство.

© ART RESOURCE

Френска коледна картичка от 1900 г. показва как Дядо Коледа носи подаръци на децата. Повечето изображения на Дядо Коледа го показват, докато доставя п...

Френска коледна картичка от 1900 г. показва как Дядо Коледа носи подаръци на децата. Повечето изображения на Дядо Коледа го показват, докато доставя подаръци на добрите деца по целия свят.

© ART RESOURCE

Но зимни фестивали съществуват по целия свят от древни времена, които в крайна сметка се свързват с Коледа. Например германският празник на слънцестоенето Юле и двудневният фестивал на слънцестоенето, провеждан от келтските друиди, по време на който палели свещи и украсявали домовете си с цветя и имел.

Средновековни коледни празници

С времето към Коледа се добавят нови традиции. В Средновековна Англия Коледа води 12-дневен фестивал, включващ всякакъв вид веселби, празнуващи раждането на Иисус. Музиката, подаръците и декорациите стават норма.

Най-екстравагантните празници са организирали от монарси като Хенри III, чиито гости поглъщали 600 вола по Коледа през XIII век.

Коледните празници, като тази пищна коледна вечеря в Германия от XV век, са традиция в Европа отдавна. В Средновековна Англия Коледа се е празнувала с...

Коледните празници, като тази пищна коледна вечеря в Германия от XV век, са традиция в Европа отдавна. В Средновековна Англия Коледа се е празнувала с 12-дневен фестивал, включващ всякакви веселби.

© BRIDGEMAN IMAGES

Коледна картичка от 1984 г. с послание "Весела Коледа" на немски.

Коледна картичка от 1984 г. с послание "Весела Коледа" на немски.

© ART RESOURCE

Млада жена стои с кукли и коледно дърво в илюстрация на художника Фридрих Щал за корица на немското списание Moderne Kunst.

Млада жена стои с кукли и коледно дърво в илюстрация на художника Фридрих Щал за корица на немското списание Moderne Kunst.

© DE AGOSTINI PICTURE LIBRARY, BRIDGEMAN IMAGES

Но не всички харесвали празненствата. През 1644 г. английските пуритани забраняват фестивала, което предизвиква бунтове и става една от причините за разпалването на Втората гражданска война в Англия.

Влиянието на Германия върху Коледа

На Германия се приписва раждането на един универсален символ - коледната елха, произлизаща от езическата традиция за украсяване на клоните на дърво. Германците наричат своята версия на украсяване на отсечено борово дърво със свещи и подаръци Tannenbaum. Тази традиция се заражда през XIX век, когато британското кралско семейство, имащо немски корени, украсява коледна елха, поставяйки началото на световна тенденция. (Вижте Защо имаме коледни елхи? Зад празничната традиция се крият изненадв...)

Илюстрация, изобразяваща оживена вечер в Лондон и хора, бързащи да купят елхи и подаръци от панаир за играчки. Въпреки че Коледа има религиозен произх...

Илюстрация, изобразяваща оживена вечер в Лондон и хора, бързащи да купят елхи и подаръци от панаир за играчки. Въпреки че Коледа има религиозен произход, тя става все по-светски и комерсиализиран празник.



САЩ се влюбват в Коледа

Подобно на английските, американските пуритани забраняват Коледа в Масачузетс през 1659 г., премахвайки забраната през 1681 г. В САЩ Коледа не се празнува с особено въодушевление до Гражданската война, която за мнозина затвърждава значението на дома и семейството. През 1870 г., след края на войната, Конгресът прави Коледа първия федерален празник на нацията.

Междувременно, когато имигрантите пристигат в САЩ през втората половина на XIX век, те носят със себе си собствените си традиции. Както коледният историк Уилям Д. Кръмп пише в The Christmas Encyclopedia, това създава „своеобразен коледен котел с асимилация на различни култури в един по-еднороден и широко празнуван празник у дома със семейството“.

Семейна коледна картичка показва клонче от растението Ilex aquifolium (в България е известно като илекс, джел, самодивски чимшир, бодлива зеленика) с...

Семейна коледна картичка показва клонче от растението Ilex aquifolium (в България е известно като илекс, джел, самодивски чимшир, бодлива зеленика) с характерните му червени плодове – популярен символ на празничния сезон. Размяната на картички е коледна традиция за много семейства, повлияна донякъде от американската компанията Hallmark Cards.

© BRIDGEMAN IMAGES

Корицата на тази коледна картичка изобразява емблематична коледна сцена: Дядо Коледа се спуска по комина, за да остави подаръци, докато впряг елени го...

Корицата на тази коледна картичка изобразява емблематична коледна сцена: Дядо Коледа се спуска по комина, за да остави подаръци, докато впряг елени го чакат на покрива с шейната.

© BRIDGEMAN IMAGES

Една от онези културни икони, които имигрантите донасят, ще да се превърне в ясно изразена американска знаменитост — Дядо Коледа.

Как Свети Николай стана Дядо Коледа

Една от най-популярните фигури на съвременната Коледа е Дядо Коледа, белобрадият старец със закръглен корем, който се качва на шейна, управлявана от северни елени, за да занесе подаръци на добрите деца по целия свят. Персонажът е базиран на Свети Николай - гръцки епископ от III век, който се свързва с подаряването на подаръци през декември.

Той идва в САЩ с немски и холандски имигранти през XVIII и XIX век, и е популяризиран от американски автори като Уошингтън Ървинг и Клемънт Кларк Мур - чието поема „Посещение от Свети Никола“ е може би по-известна с началните си думи „Бе нощта преди Коледа“.

Емблематичният вид на Дядо Коледа е разпространен от илюстратора Томас Наст, който използва европейски народни приказки, за да създаде Дядо Коледа, чиято популярност скоро се разпространява по целия свят. През 1890 г. търговецът Джеймс Едгар въвежда незаличим обичай, обличайки се като Дядо Коледа, за да поздравява децата по пътеките на своя универсален магазин “Броктън” в Масачузетс. Оттогава Дядо Коледа често посещава универсалните магазини (а отскоро и моловете).

Произходът на други съвременни коледни обичаи

Светлината винаги е била част от зимните фестивали с характерните за тях дълги, тъмни нощи. Електрическите коледни светлини са модерна интерпретация на старомодните свещи, които германците поставят на своите дървета. Томас Едисън, изобретателят на електрическата крушка, е считан за изобретател и на първата гирлянда от светлини. През 1882 г. неговият бизнес партньор, Едуард Х. Джонсън, създава първото коледно дърво, осветено с цветни светлини.

Американската иновация оформя и популярната традиция за размяна на подаръци на Коледа. През XX век търговската опаковка за подаръци заменя опаковките от кафява хартия, когато Роли Б. Хол, чийто брат е основал Hallmark Cards, използва стилизирани френски подложки за пликове, след като в магазина му свършва тишу хартията. Hallmark има пръст и в модерната коледна картичка, използвайки малки печатни картонени картички от края на XIX век, за да създаде по-голяма с книжен формат, идеален за поместване на персонализирани послания.

Подаръците, картичките и украсата са налице, но за мнозина Коледа не е Коледа без любимите им храни. Джинджифиловите къщички придобиват коледна популярност в началото на XIX век, след като братя Грим публикуват “Хензел и Гретел”, в които две деца са отвлечени от вещица, живееща в къща със стени от джинджифилов хляб и други сладкиши. Но всяка култура има свое собствено виждане по отношение на това кое е коледна храна.

Все по-светски празник

Въпреки че Коледа има религиозен произход, тя се превръща в светски и все по-комерсиализиран празник. Това предизвиква безпокойство от векове, казва историкът Лиза Джейкъбсън. „Хората се оплакват от прекомерната комерсиализация на Коледа още от нейното [модерно] въплъщение в средата на XIX век“, казва тя пред The Current на Калифорнийския университет в Санта Барбара.

Онези, които се опасяват, че празникът се е отклонил от религиозните си корени, имат право. През 2019 г. повече от девет на всеки десет американци, анкетирани от Gallup, казват, че празнуват Коледа, но само 35% казват, че смятат празника за „силно религиозен“. Но със своята смесица от езически и религиозни традиции, празникът предлага нещо, независимо дали е свято или не, на всеки, който го празнува.

Vizualizări: 12

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor