Kép: NASA/JPL-Caltech/MSSS

A NASA a Curiosity egyik januári mozaikfelvételével ünnepelte meg a szerkezet 2000. solját - azaz marsi napját.

A felvételen a Mount Sharp egy részlete tűnik fel - a hegyre 2014 szeptembere óta kapaszkodik fel a marsjáró. A kép közepén a szerkezet következő célpontja látható, egy olyan terület, amely a műholdas felvételek alapján agyagásványokat tartalmaz.

Ezen anyagok létrejöttéhez vízre van szükség. A kutatók már korábban megállapították, hogy a Mount Sharp alsóbb rétegei azon víztömeg segítségével alakult ki, amely egykor a Gale-krátert foglalta el. A következő célpont vizsgálata további részleteket fedhet fel az egykori tóról - többek közt azt is, hogy támogathatta-e a víz egykor az élet megjelenését.

A Curiosity 2016 decembere után a közelmúltban tesztelte ismét a fúróberendezését a marsi talajon. Az új, fúrással történő mintagyűjtési módszer még mindig finomításra szorul.

A marsjáró 2012 augusztusában landolt a vörös bolygó felszínén, azóta pedig mintegy 18,7 kilométert tett meg az égitesten. A Curiosity missziója során számos eredménnyel járult hozzá a Mars alaposabb megértéséhez. 2013-ban például egy olyan egykori édesvizű tó létezésére talált bizonyítékot, melyben akár mikroorganizmusok is létezhettek. A szerkezet adatai alapján a szakértők napjainkban úgy vélik, hogy a vörös bolygó több millió éven át lakható lehetett.