altmarius

cultură şi spiritualitate

1928. január 11. | Trockijt Kazahsztánba száműzik

Szerző: Tarján M. Tamás

„Ha több időnk lenne a vitára, valószínűleg sokkal több hibát vétenénk.”
(Trockij)

1928. január 11-én döntött a GPU Sztálin egyik leghangosabb kritikusának, Lev Davidovics Trockijnak a száműzéséről, akit a hónap végén a Kazahsztánban fekvő Alma-Atába internáltak. A pártbéli ellenzék legjelentősebb alakja egy évet töltött ebben a városban, miután azonban továbbra sem hagyott fel a sztálini politika bírálatával, hamarosan külföldre kényszerült.

Az 1879-es születésű, eredetileg Lev Davidovics Bronstein néven anyakönyvezett politikus már 18 esztendős kora óta a forradalmi mozgalom aktív tagja volt, és bár eme viszontagságos két évtized alatt több ízben is összekülönbözött Leninnel, 1917 során végleg a bolsevikok mellett kötelezte el magát. A februári forradalom után hazatérő Trockij a polgári kormányzat hónapjaiban oroszlánrészt vállalt a vörös hatalomátvétel megszervezésében, így például augusztustól ő lett az eseményekben kulcsszerepet játszó pétervári szovjet elnöke, a november 7-i puccsot pedig ugyancsak ő készítette elő, hiszen Lenin az októberi forradalomig száműzetésben élt.

A bolsevik győzelem következtében aztán a politikus karrierje meredeken ívelt felfelé: Lenin külügyi népbiztossá nevezte ki, ebben a tisztségében pedig 1917 végén fegyverszüneti tárgyalásokat kezdett a központi hatalmakkal. Trockij a kivárás taktikáját alkalmazta, ez azonban az év végére látványos csődöt mondott, ugyanis a halogatás nyomán bekövetkező német–osztrák–magyar offenzíva újabb hatalmas területeket szakított el a születő szovjet államtól, tehát a kommunista politikus 1918 márciusában, Breszt-Litovszkban végül jóval kedvezőtlenebb feltételekkel köthetett békét. A kudarc nyomán Trockij lemondott népbiztosi pozíciójáról, ezzel azonban gyakorlatilag felfelé bukott, hiszen Lenin hamarosan a hadügyek élére állította őt, ahol már jóval több babér termett számára.

Az ő nevéhez fűződött a Vörös Hadsereg megszervezése, azon túl pedig a fehérek – és az intervenciós erők – elleni polgárháború sikeres megvívásában is döntő szerepet vállalt. Trockij eredményeinek köszönhetően 1920-tól a Politbüróban is helyet kapott: itt főként a gazdaság és a kereskedelem ügyeivel foglalkozott, így például ő kezdeményezte az Állami Tervbizottság felállítását, és aktívan támogatta az Új Gazdaságpolitikát (NEP) is. Miután Lenin egészségi állapota 1922 során végzetesen megromlott, Trockij egy időre potenciális „örökössé” lépett elő, a pártküzdelmekben azonban az intrikusnak jóval tehetségesebb Sztálin felülkerekedett riválisán.

Lenin 1922 decemberében tehát a későbbi diktátornak adta át hatalmát, 1924-ben pedig be is fejezte életét; ezzel Trockij karrierje gyakorlatilag leáldozott, hiszen a Sztálin, Kamenyev és Zinovjev alkotta trojkával szemben örökös ellenzékbe és kisebbségbe került. Az erőviszonyok változásának következményeként a politikus 1925-ben elveszítette a hadi népbiztosságot, közben azonban – régi tekintélyét felhasználva – a kiépülő sztálinista rendszer egyik legjelentősebb kritikusa lett. A párton belüli ellenzék élén Trockij egyfelől a Szovjetunió bürokratizmusát és az új főtitkár diktatórikus hatalomgyakorlását bírálta, másfelől pedig a „szocializmus egy államban” elgondolást vitatta, azt ugyanis megalkuvásként, a forradalmi elvek feladásaként értékelte.

A politikus kritikáját persze érdekei is nagyban befolyásolták – hiszen a világforradalom megvalósítása a húszas évek közepén már nem volt több puszta illúziónál –, mindazonáltal Trockij az elsők között érzékelte azt a veszélyt, amit Sztálin irányítása jelentett. A férfi 1924-es, Október leckéi című művében Kamenyevvel és Zinovjevvel szemben is éles kritikát fogalmazott meg, amiért a trojka két tagja megpróbálta kizáratni őt a pártból. A politikust ekkor paradox módon éppen Sztálin óvta meg, a kusza hatalmi helyzetet pedig kiválóan jelzi, hogy 1925 végén a két fent említett pártvezető már Trockijjal igyekezett összefogni a trojka harmadik tagjának megfékezésére, ám kísérletük kudarcba fulladt. Ezzel együtt az egykori népbiztos sorsa is eldőlt, hiszen – „szociáldemokrata elhajlás” vádjával – előbb a Központi Bizottság, majd 1927-ben a párt is száműzte őt soraiból, miután a forradalom 10. évfordulóján ellenzéki tüntetést szervezett Leningrádban.

Azon túl, hogy 1927 végére Trockijt kínos alapossággal retusálták a Szovjetunió rövid történetének dokumentumaiból, Sztálin végleg le akart számolni riválisával, ezért 1928. január 11-én a GPU – a szocialista nagyhatalom politikai rendőrsége – úgy határozott, hogy a politikust Oroszországon kívülre kell internálni. Trockij január 31-én érkezett meg a kazahsztáni Alma-Ata városába, 13 hónap után azonban „államellenes tevékenységgel” vádolták meg, és végleg száműzték a Szovjetunióból. Az emigrációba kényszerített politikus ezután többek között Törökországban, Franciaországban, majd Norvégiában élt, távollétében pedig a szovjet propagandagépezet első számú bűnbakja lett.

Sztálin 1936-ban azt is el tudta érni, hogy Trockijnak távoznia kelljen Európából. Éppen ebben az évben kezdődött meg a „nagy tisztogatás” a Szovjetunióban, mely során a diktátor politikai ellenfeleit, illetve a gyanúsnak ítélt pártfunkcionáriusokat, katonatiszteket egy Trockijjal közösen tervezett állítólagos összeesküvés vádjával küldték a halálba, távollétében pedig őt magát is elítélték. A politikus egyébként nyugaton sem hagyott fel Sztálin bírálatával, a második világháborút megelőző években – már Mexikóban – ráadásul egy negyedik internacionálé megalapítására is kísérletet tett, miközben a szociáldemokrata és kommunista pártok összefogását sürgette, és elítélte a szovjet-német megnemtámadási egyezményt. Trockij az emigrációban sem vesztett szellemi befolyásából, élete azonban Közép-Amerikában is állandóan veszélyben forgott: bár az egykori komisszár 1940 során túlélt egy gépfegyveres támadást, ez év augusztusában Ramón Mercader – vélhetően Sztálin megbízásából – egy jégcsákánnyal végzett vele mexikóvárosi otthonában.

Vizualizări: 93

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor