altmarius

cultură şi spiritualitate

1806. november 21. | Napóleon bevezeti a kontinentális blokádot

Szerző: Tarján M. Tamás


„1. cikkely: Kinyilvánítjuk, hogy a Brit-szigetek bojkott alá kerültek. […] 3. cikkely: Valamennyi, bármilyen rangú és állapotú angol személy, aki az általunk megszállt országokban vagy szövetségeseinknél tartózkodik, hadifogolynak tekintendő.”
(Részlet Napóleon berlini dekrétumából)

1806. november 21-i berlini rendeletével vezette be Bonaparte Napóleon császár az úgynevezett kontinentális zárlatot, melynek értelmében Franciaország, valamint az általa megszállt és vele szövetséges államok minden kereskedelmi tevékenységet felfüggesztettek a Brit Birodalom irányában. A blokád, melyhez kényszerből szinte egész Európa csatlakozott, végül nem érte el célját, ugyanis a gazdasági hadviselés révén sem sikerült térdre kényszeríteni a szigetországot.

A kontinentális zárlat azután lett a Brit Birodalom megtörésének legfőbb eszköze, hogy a szigetek fegyverrel való meghódítása az 1805-ös trafalgari tengeri vereség miatt meglehetősen valószínűtlenné vált. Napóleon úgy vélte, egy egész Európát magába foglaló egységes blokád a gyarmati hegemóniát kiépítő és – az ipari forradalomnak köszönhetően – szárnyaló gazdasággal rendelkező Angliára a legérzékenyebb ponton, a kereskedelem terén mérhetne csapást, egyúttal pedig megakadályozhatná, hogy London – főként pénzbeli támogatással – újabb és újabb koalíciókat állítson fel a császárság ellen. Ebből a tervből eredően a Poroszországot megsemmisítő hadjárat után Berlinben tartózkodó Napóleon 1806. november 21-én rendeletet adott ki, melyben „szövetségeseinek” szigorúan megtiltotta a Brit-szigetekkel folytatott kereskedelmet, egyúttal pedig minden francia földön tartózkodó angol állampolgárt hadifogolynak nyilvánított, és lefoglaltatta a kikötőkben horgonyzó brit hajókat. Ezzel együtt a császár azt is elrendelte, hogy bármilyen brit partokról érkező hajó a jövőben hasonló elbírálás alá essen. A rendkívül szigorú dekrétumhoz az 1807-es év során Franciaország mellett – kényszerből – Dánia, Hollandia, Itália és Spanyolország is csatlakozott, hamarosan pedig – a tilsiti béke rendelkezéseinek engedelmeskedve – a negyedik koalíciós háborút elveszítő poroszok és oroszok, majd 1809-ben az osztrákok is követték az előbbi államok példáját.

III. György király (ur. 1760-1820) országa természetesen nem maradt adós a válasszal: az 1807-es év során London egy hasonló tartalmú rendeletet adott ki, mely ugyanilyen, Franciaországot sújtó korlátozásokat vezetett be a brit korona területein. Napóleon erre a dekrétumra már Milánó városából reagált, 1810-ben pedig olyan határozatot hozott, melyben egyenesen az elfogott angol hajók felgyújtására utasította a francia és a szövetséges tengeri erőket. De vajon eredményesen harcolt -e a császár a katonai módszerekkel legyőzhetetlennek bizonyuló Anglia ellen? Az első jelek mindenképpen biztatóak voltak, ugyanis 1807 során Európa nagy része csatlakozott a kontinentális zárlathoz, ezenfelül pedig az Egyesült Államok szintén embargót hirdetett Nagy-Britanniával szemben (ami 1812-ben háborúhoz is vezetett). Hosszú távon ugyanakkor – most csak a politikai szempontokat tekintve – a blokád számos kellemetlenséget okozott, hiszen Napóleon a rendszer hatékonysága érdekében a visszakozók „megbüntetésére” – tehát újabb háborúk megvívására – kényszerült, ami az Ibériai-félszigeten, majd 1812-ben az Orosz Birodalom esetében is eredménytelenül – sőt, utóbbi alkalommal egyenesen katasztrofális kudarccal – zárult. Mindamellett a zárlat fenntartása komoly felügyeletet, hatalmas apparátust igényelt, ezáltal rengeteg energiát emésztett fel, különösen azután, hogy a tiltás következtében virágzásnak indult a kontinenst behálózó csempészet.

Ha az imént feltett kérdést a gazdaságra vonatkoztatjuk, akkor azt mondhatjuk, hogy az első jelek ezen a téren is kedvezőnek mutatkoztak: az erős brit versenytárs nélkül virágzásnak indult az európai – különösen a francia! – ipar, és a kontinentális kereskedelem is a fellendülés jeleit mutatta. Hosszú távon ugyanakkor bebizonyosodott, hogy Napóleon Európája nem képes ellátni önmagát, hiszen a gyarmatokról igényelt árucikkeket – például gyapotot, nádcukrot, dohányt – a franciák nem tudták megfelelő mennyiségben biztosítani „szövetségeseik” számára. A rendszer hiányosságai hamar nyilvánvalóvá váltak, ezen körülmények pedig a csempészek kezére játszottak, akiket adott esetben még a Napóleon befolyása alatt álló államocskák uralkodói is támogattak, hogy biztosíthassák népük szükségleteit.

A kontinentális blokád kudarcának tehát nem az volt az oka, hogy Franciaország nem felügyelt kellőképpen a rendszer hatékonyságára – mind apparátus, mind a hatályos jogszabályok tekintetében a lehető legszigorúbban járt el –, hanem az, hogy Nagy-Britanniát – kereskedelmi szempontból – nem bírta helyettesíteni. Ez a hiány Oroszország esetében bizonyult a legsúlyosabbnak, mivel a cár birodalmának egyik legfontosabb kereskedelmi partnere Anglia volt, nélküle pedig áruhiány, éhínség és anyagi csőd fenyegette az országot. I. Sándor cár (ur. 1801-1825) ugyan megtette azt a szívességet, hogy az 1809-ben kilépő Svédországot fegyverrel kényszerítette a blokád további fenntartására, hamarosan azonban ő maga is elkezdett a britek irányában tájékozódni, 1811-ben pedig fel is mondta a zárlatot. Ezt az ellenszegülést követte aztán a Grande Armée oroszországi hadjárata, melynek totális kudarca hosszú távon a császár bukásához és – Napóleon 1814. évi lemondásával – a blokád megszűnéséhez vezetett.

A kontinentális zárlat ugyanakkor nem csak azért volt hiábavaló, mert fenntartása – mint láttuk – elviselhetetlen terhet jelentett Napóleon számára, hanem azért is, mert egyáltalán nem érte el célját. Túlzás azt állítani, hogy III. György birodalma nem szenvedett a blokád hatásaitól, a kényszerből eredően azonban máshol terjeszkedett, ezáltal – az Európára koncentráló Franciaország kárára – monopol helyzetbe került a gyarmati kereskedelemben, vagyis még hasznot is húzott a fennálló állapotokból. Mindazonáltal Európának – és sok szempontból Magyarországnak – ebből a sikertelenül záruló gazdasági háborúból annyi előnye mégis származott, hogy a blokád ideje alatt népszerűvé váltak a kontinensen – főleg hazánkban – is megtermő dohányfajták, és elterjedt a mérsékelt égövön megélő cukorrépa termesztése.

Vizualizări: 51

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor